ناکامی در توسعه زنجیره ارزش با ادامه ارائه رانت صادرات خوراک/گاز، سود بیشتری نسبت به تبدیل آن به متانول دارد!

گروه اقتصادی رجانیوز: در شرایطی که قیمت بنزین هر روز تحت تاثیر واقعیت های بازار و نرخ ارز تغییر می کند، تعیین نرخ ثابت برای خوراک پتروشیمی ها منطقی نیست.

در حال حاضر هر نرخ ثابتی که برای عرضه پتروشیمی ها تعیین می شود، در نهایت به نفع این شرکت ها و به ضرر درآمد پایدار کشور است. زیرا این نرخ در طول سال ثابت می ماند و تحت تاثیر تورم نیست. این در حالی است که درآمد شرکت های پتروشیمی هر لحظه بر اساس نرخ ارز در حال افزایش است.

پیشنهاد می شود قیمت تولید پتروشیمی ها بر اساس قیمت انرژی در بازارهای جهانی، نرخ ارز و سایر متغیرها به صورت شناور تعیین شود.

در همین راستا وزارت نفت روشی را برای محاسبه قیمت مواد اولیه پتروشیمی در سال 1394 تصویب و اعلام کرد که میانگین مصرف گاز داخلی و قیمت چهار هاب بین المللی در آن موثر است.

اما سال گذشته با لابی پتروشیمی ها و نفوذ دلالان در حادثه ای عجیب سقف 5 هزار تومانی خوراک پتروشیمی ها در قانون بودجه 1401 گنجانده شد موضوعی که منجر به کسری 75 هزار تومانی بودجه کشور شد. میلیارد تومان و در نتیجه فشار بر مردم.

در همین راستا شهریار حیدری عضو شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رجانیوزگفت: دولت می تواند به صورت مشروط از صنایع حمایت کند، اما قیمت مواد اولیه نباید آنقدر پایین باشد که صنایع را از بهینه سازی مصرف یا عدم توسعه زنجیره ارزش و تولید محصولات با تکنولوژی بالا منصرف کند.

  اجرای نسخه WHO کشور را به مرز «شکاف جمعیتی» رسانده است و ما همچنان سوژه محض این سازمان هستیم!

وی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر به برخی از صنایع رانت پرداخت می‌کنیم و این مشکل صادرات گاز خام را بهتر از تبدیل آن به متانول کرده است. این روند باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود. مطمئناً در نظر گرفتن قیمت ثابت برای انرژی مورد نیاز صنایع، اقدام درستی نیست.

حیدری با اشاره به اینکه یکی از کشورهای پرمصرف انرژی در دنیا هستیم، تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما مدیریت درستی در مصرف انرژی وجود ندارد و به نظر من افزایش قیمت تنها راه حل موجود است. برای بهینه سازی مصرف انرژی انرژی در صنایع. به نظر من اعمال روش های تنبیهی و تشویقی می تواند در مدیریت مصرف انرژی در کشور ما موثر باشد.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز گفت: تنبیه واحدهای پرمصرف نیز می تواند راهکار خوبی باشد. ما باید قیمت را برای این کاربران چند برابر کنیم. به گونه ای که جنبه بازدارندگی داشته و واحدها را به سمت بهینه سازی مصرف سوق دهد. از سوی دیگر ترویج کم مصرف نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B1 %D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1%DB%8C خبر اولیه

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که محصولات پتروشیمی به طور کلی رقیبی در دنیا ندارند و تقریبا هر ماه شاهد افزایش قیمت این محصولات هستیم. این صنایع سودآور هستند و می توانند بهای مصرف انرژی را به صورت واقعی بپردازند. از آنجایی که این صنایع درآمدهای خوبی دارند، محصولات آنها در دنیا رقیبی ندارند و هر ماه شاهد افزایش قیمت محصولاتشان هستیم، باید انرژی را با قیمت واقعی و مناسب در اختیار آنها قرار داد.

  بر اثر ریزش بهمن در محور چالوس یک پا و 2 نفر مصدوم شدند

حیدری تصریح کرد: منابع انرژی متعلق به مردم است و نباید خیلی ارزان در اختیار صنایع قرار گیرد و باید این یارانه انرژی را صادر کنند و در این بین مردم سودی نبرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید