نتایج همه پرسی الحاق دونباس به روسیه مشخص شد

گروه بین الملل _ رجانیوز: اکثریت کسانی که در همه پرسی دونتسک و لوگانسک رای دادند از پیوستن به فدراسیون روسیه حمایت کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، شبکه خبری راشاتودی گزارش داد که اکثریت شهروندان ساکن در مناطق دونتسک و لوهانسک از ایده پیوستن به فدراسیون روسیه حمایت می کنند.

بر اساس این گزارش، نتایج اولیه نشان می دهد که در جمهوری خلق دونتسک بیش از 99 درصد رای دهندگان خواهان پیوستن به روسیه بوده اند. نتایج مشابهی در لوهانسک به دست آمد و بیش از 98 درصد از این ایده حمایت کردند.

مقامات در هر دو منطقه گفتند تقریباً تمام آرا شمارش شده است. به غیر از این دو منطقه، این همه پرسی در زاپوروژیه و خرسون در جنوب اوکراین نیز برگزار شد.

پیش از این گزارش شده بود که شمارش 14 درصد از آرا در خرسون نشان می دهد که 96.97 درصد از رای دهندگان در آن منطقه به پیوستن به فدراسیون روسیه رای داده اند. در منطقه زاپوروژیه، بررسی 18 درصد آرا نشان داد که 98.19 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی خواهان پیوستن به روسیه هستند.

نتایج رسمی نشان می دهد که در دونتسک و لوهانسک مشارکت در انتخابات بیش از 80 درصد است. این دو منطقه پس از کودتای مورد حمایت غرب به نام کودتای میدان، از کیف اعلام استقلال کردند.

همه پرسی الحاق مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوروژیه به روسیه روز جمعه (23 سپتامبر) آغاز شد. این چهار منطقه روی هم حدود 15 درصد از خاک اوکراین را تشکیل می دهند.

  رکورد قیمت بنزین در آمریکا

پیش از این خبرگزاری روسی تاس گزارش داده بود که روند الحاق مناطق دونباس، خرسون و زاپوروژیه اوکراین به روسیه در 30 سپتامبر (8 مهر) به پایان می رسد.

اوکراین و کشورهای غربی همه پرسی را جعلی می خوانند و ادعا می کنند که نتایج این همه پرسی از پیش تعیین شده است. پیش از این، وزارت دفاع بریتانیا گفته بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه احتمالاً در سخنرانی روز جمعه (30 سپتامبر، 8 اکتبر) در پارلمان این کشور، الحاق “بخش های اشغالی اوکراین” به فدراسیون روسیه را اعلام خواهد کرد.

روسیه در ماه فوریه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک را به عنوان مناطق مستقل به رسمیت شناخت.

پوتین در 24 فوریه 2022 (5 مارس 1400) پس از به رسمیت شناختن استقلال این دو جمهوری از اوکراین، آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد و هدف از این اقدام را نازی‌زدایی اوکراین عنوان کرد. وی اعلام کرد که به نگرانی های امنیتی خود رسیدگی خواهد کرد و به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک پاسخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید