نحوه اعمال تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم

سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای نحوه اعمال تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم را به شرح زیر اعلام کرد:

با توجه به شرایط سخت کرونری حاکم بر مشاغل و کسب و کار در دهه 1400 و برای تسهیل در پرداخت مالیات برای این دسته از مودیان، سازمان امور مالیاتی تلاش کرده است تا با استفاده از صلاحیت ماده 100 به تعداد زیادی از صاحبان مشاغل اجازه پرداخت 1400 مالیات را بدهد. ارائه وجه مقطوع بدون ارائه اظهارنامه و مدارک مربوط به درآمد و هزینه خود. در این رابطه بر نکات زیر تاکید می شود.

1- به منظور افزایش شمول ماده 100 با موافقت مرجع قانونی ذیربط مقرر شد سقف فروش کالاها و خدمات مشمول این تبصره به 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون افزایش یابد. در مورد مالیات های مستقیم، به عنوان مثال 48 میلیارد ریال. به این ترتیب کلیه صاحبان مشاغلی که میزان فروش آنها در سال 1400 کمتر از این مقدار باشد، می توانند از امکان اسکناس استفاده کنند. لازم به ذکر است که سقف تبصره ماده 100 در سال گذشته حدود 16 میلیارد ریال بوده است. طبیعتاً مودیان با فروش بیش از 48 میلیارد ریال، طبق اعلام پایگاه سازمان امور مالیاتی، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و باید اظهارنامه کنند.

2- به منظور رعایت اصل انصاف در مالیات دولتی مقرر شد برای هر یک از مودیان مالیات مقطوع بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تا کنون توسط آنها در سامانه های سازمان تعیین شود. این اطلاعات شامل مبالغ واریز شده در ماشین‌های مالیاتی متعلق به مودیان، اطلاعات فروش آنها در گزارش معاملات فصلی، میزان مالیات پرداخت شده در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط است. مودیان محترم می توانند با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی my.tax.gov.ir و وارد کردن کد ملی خود، اطلاعات خود را مشاهده کرده، از میزان مالیات یکباره اطلاع یافته و آن را پرداخت و یا نصب کنند. .

  انیمیشن «سلام ابراهیم» سینمایی شد

3- با توجه به افزایش هزینه مشاغل و کارکنان در ایام ولیعهد، نرخ فعالیت کلیه مشاغلی که درآمد مشمول مالیات 1400 بر آنها محاسبه می شود به میزان قابل توجهی تعدیل شده و نسبت بین مالیات تشخیصی سال قبل تعدیل شده است. و 1400 در نظر گرفته شده است اما مؤدیانی که از کسر مالیات ناراضی هستند می توانند به جای استفاده از تبصره ماده 100 اظهارنامه کنند.

4- مشاغلی از قبیل بنگاه های معاملات ملکی، نمایشگاه های خودرو، موسسات بیمه، دفاتر اسناد رسمی و بنگاه های معاملات ملکی که مدعی هستند بخشی از مبلغ واریزی که در حساب آنها وجود دارد برای فروش نیست می توانند از تبصره ماده 100 برای استفاده از اطلاعات استفاده کنند. فروش اسنادی از طریق اتحادیه ها یا اتحادیه های مرتبط با معاونت درآمد مالیاتی سازمان امور مالیاتی و یا انتخاب گزینه ارسال اظهارنامه.

5 تعامل دلسوزانه، مالیاتی سراسر کشور مانند گذشته آماده برگزاری جلسات با نمایندگان محترم انجمن های صنفی و پاسخگویی به سوالات و ابهامات است.

دیدگاهتان را بنویسید