نرخ تورم و درآمد دولت ملاک افزایش حقوق

14215 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، جعفر قدری در گفتگو با رادیو احتضار به تشریح روند تدوین و تصویب لایحه بودجه پرداخت.

جزئیات تماس:

درباره روند تدوین و بررسی لایحه بودجه در دولت و مجلس توضیح می دهید؟

ابتدا دولت بخشنامه بودجه یا رئوس کلی دولت را به سازمان ها و نهادهای مختلف ابلاغ می کند. دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها بودجه‌های پیشنهادی خود را به سازمان برنامه-بودجه ارائه می‌کنند و این سازمان نیز با توجه به پیشنهادات واصله و عناصری که در عناوین و پیش‌بینی‌های وضعیت درآمد کشور دارد، این بودجه‌ها را تلفیق و در نهایت تنظیم می‌کند. و دولت پس از بررسی و تصویب این موارد را در قالب لایحه بودجه تقدیم مجلس می‌کند، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، لوایح دولت در این خصوص باید تا 24 آذر هر سال به مجلس برسد. روال فعلی در مجلس به این صورت است که مجلس بلافاصله کمیسیون ها را ارجاع می دهد و با توجه به تغییرات ایجاد شده در آیین نامه داخلی مجلس، ابتدا مجلس به کلیات لایحه بودجه رأی می دهد. در صورت تایید کلیات به کمیسیون های تخصصی ارجاع می شود و کمیته های تخصصی خلاصه خود را به کمیسیون تلفیق ارائه می کنند و کمیسیون تلفیق نیز پیشنهادات کمیته های تخصصی و نمایندگان را در رابطه با لایحه دولت بررسی می کند. . در نهایت، کمیسیون تلفیق خلاصه لایحه خود را برای تصویب کمیسیون ها و پیشنهادات نمایندگان در مجلس سنا ارائه می کند و این موارد در مجلس سنا بررسی می شود و خلاصه مجلس سنا پس از تصویب مجلس به دولت ابلاغ می شود. تصویب شورای نگهبان.

  پس از وضعیت آسیب دیدگان سیل در استان های جنوبی توسط آیت الله رئیسی/ وزیر نیرو به نمایندگی از رئیس جمهور به مناطق سیل زده رفت.

آیا در حال حاضر می توانیم از جزئیات بودجه 1402 مطلع شویم؟

دیروز در کمیته برنامه و بودجه بحث شد که ما برنامه داریم و سیاست های کلی برنامه هفتم از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که با توجه به اولویت و تاخیر برنامه و بودجه چگونه باید پیش برویم. اکنون دو نوع وجود دارد. نظر دولت، مجلس و آقای کلیباف این بود که لایحه بودجه دولت را تا قبل از 24 آذر داشته باشیم و بر اساس سیاست های ابلاغی رهبری در خصوص برنامه هفتم، لایحه را بررسی کنیم و بودجه مصوب را تا پایان به دولت بدهیم. از سال. وقفه از 24 آذرماه است که دولت لایحه را به مجلس معرفی می کند تا برنامه هفتم کار شود و تا پایان سال دولت لایحه برنامه را تصویب می کند و در پایان سال لایحه به مجلس ارائه می شود و از ابتدای سال آینده مجلس بررسی برنامه هفتم را آغاز می کند و پس از تصویب در صورت وجود مغایرت بین بودجه مصوب و برنامه، آن مغایرت را در اصلاحیه قرار می دهد. مجدداً اصلاحات را تشکیل داده و انجام دهید. دوستان ما در سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کردند که به جای این کار، باید رویه بودجه داشته باشیم و دولت از ابتدای سال آینده تا خرداد ماه بررسی برنامه ها را آغاز کند و در نهایت لایحه برنامه را به مجلس بیاورد تا تصویب شود. برنامه را تا پایان شهریورماه اجرا می کند تا این برنامه مصوب ملاک اجرای بودجه 1403 باشد.

در روند تصویب بودجه 1402 چگونه می توان افزایش حقوق را تعیین کرد؟

معیارهایی که دولت در نظر گرفته، میزان تورم، وضعیت درآمد دولت و تعداد کارمندان دولت است. اینها عواملی است که میزان افزایش حقوق را تعیین می کند که بر اساس آن دولت خلاصه ای را به مجلس می آورد و مجلس به این موضوع رسیدگی می کند و می تواند آن را بپذیرد یا کم یا زیاد کند.

  کانون هواداران کتاب سه ساله است

منبع: رادیو

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید