نسخه های قدیمی! | پایگاه اطلاع رسانی رجا

سه شنبه 23 تیر 1394 در وین اتریش یکی از تاریخی ترین اسناد سیاسی کشور توسط دولت روحانی با امضای محمدجواد ظریف و کشورهای عضو 1+5 بسته شد.

از آن زمان و حتی پیش از آن، تمامی آرزوهای نظریه پردازان و کارگزاران اصلاحات برای پیروی از مسیر غرب در مسیر توسعه غربی تعریف شده است. عناوین «روز بدون تحریم»، «در مسیر توسعه بودن»، «پایان تحریم ها» و «امضای کری تضمینی است» و …. حاصل رویکرد دولت گذشته به نظام بین‌الملل کنونی و مسیر توسعه غرب است.

می توان گفت نسخه حکومتی آنها حاصل نسخه های بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سایر نهادها و سازمان های بین المللی است که در کتاب معروف «امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای» رئیس سابق سازمان ملل آمده است. دولت. بر این اساس، دکترین دولت قبل مبتنی بر پیروی از مسیر توسعه غربی و اجرای نسخه های اقتصادی غربی بود که از مکتب شیکاگو به ویژه شوک درمانی تا برنامه های اقتصادی نئولیبرالی در کشور اعمال شد. نگاهی اجمالی به سخنان رئیس دولت اعتدال در سال های اخیر و کابینه نشان دهنده راهبرد اصلی دولت قبل برای اداره کشور است.

حتی قبل از امضای برجام در 16 خرداد 94، حسن روحانی در مراسم دهمین جایزه ملی محیط زیست گفت: تحریم های سرکوبگرانه باید برداشته شود تا سرمایه بیاید. مشکل محیط زیست حل شود، اشتغال جوانان حل شود، صنعت جامعه حل شود. برای حل آب شرب مردم. برای افزایش منابع آب برای احیای بانک هایمان … در مجموع، طبق روایت شیخ حسن روحانی، کلید حل همه مشکلات کشور، زمینه سازی برای توسعه آمریکا و سرمایه گذاری غرب است تا تا رفع تحریم ها، همه مشکلات کشور پابرجا باشد. .. سخنرانی 17 خرداد 94 روحانی را می توان مانیفست و حاصل کتاب او دانست.

در پی امضای برجام توسط دولت قبل، وزارت امور خارجه در گزارشی به مجلس در تاریخ 7 مهر 1395 نوشت: «تحریم‌های نفت، گاز و پتروشیمی، حمل‌ونقل، مالی، بانکی و بیمه، آب و برق» صنعت و تجارت، بهداشت. کشاورزی، دامداری و شیلات، ارتباطات و فناوری اطلاعات حذف شده است.» روحانی در 7 مهر 1395 گفت: «همه تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران برداشته شده است.» در حالی که ولیولا سیف و علی اکبر صالحی ناتوانی دولت وقت را در نگارش نسخه دیرهنگام و اذعان به عدم دستیابی به درآمد کشور فاش کردند.

  افزایش بی سابقه تعداد بیماران عروق کرونر در روسیه

است.

مجید تهته روانچی (عضو تیم مذاکره کننده) با ناکارآمدی نسخه دولتی از اقتصاد و سیاست کشور و اگرچه رسماً در مسیر توسعه غرب قرار دارد، در تاریخ 11 مهر 1391 گفت: در چهار سال گذشته ، آمریکا بیش از «۱۵۰۰ تحریم علیه ایران اعمال کرد که تمام بخش‌های اقتصاد ایران را هدف قرار داده و تقریباً تمام درآمد ایران از برجام را از بین برده است». این اظهارات نماینده ایران در سازمان ملل و نیروی مذاکره کننده ظریف نشان دهنده واقعیت های پشت برجام است. با این حال، از سال 1695 تا اوایل دهه 1400، تحریم ها بیش از دو برابر شد، نه تنها در نسخه های غربی پیشرفته سرمایه گذاری نکردند. بلکه قیمت ارز از سه هزار و 200 به 30 هزار تن رسید. یکی از مهمترین شاخص های وضعیت اقتصادی کشور برای مردم تورم است.

بر همین اساس، دولت روحانی بارها با اشاره به تورم بالای 40 درصدی در ماه های اخیر دولت قبل و همچنین تک رقمی بودن تورم در سال های 95 و 96، تلاش کرده اند تا این پیام را به افکار عمومی بدهند که دولت در شرایط خوبی از نظر اقتصادی قرار دارد. با این حال، تورم از اوایل سال 1997 و در بحبوحه بحران ارزی و خروج ایالات متحده از برجام به شدت افزایش یافته است، به طوری که نرخ تورم “متوسط” در دهه 1990 حدود 25 درصد بود که بالاترین میانگین تورم در هشتاد سال گذشته بود. اخیر محسوب می شود. به عبارت دیگر، میانگین نرخ تورم در دهه 90 حتی از دهه 60 که کشور درگیر جنگ بود و تحت فشار کامل دشمنان انقلاب بود، بیشتر بود. وضعیت در ماه‌های اخیر بدتر شده است و سیداحسان هندوزی، نایب رئیس وقت کمیسیون اقتصادی مجلس، می‌گوید: این آخرین سال (از پایان جنگ جهانی دوم) است. در واقع دولت بعدی در شرایطی اقتصاد ایران را در دست می گیرد که وضعیت بسیار بدتر از ماه های پایانی دولت دهم است و رفاه خانوارها در معرض تهدید جدی قرار دارد.»

  فوت 22 هموطن دیگر بر اثر تاج گذاری

طبق آمارهای رسمی، «متوسط» سرمایه گذاری در دهه 1990 منفی 5 درصد بود که کمترین رشد سرمایه گذاری در 60 سال گذشته است. به عبارت دیگر، میانگین سرمایه گذاری در دهه 1990 حتی کمتر از دهه 1960 بود. علاوه بر تحریم ها، پیوند تمامی امور اقتصادی کشور به لغو تحریم ها توسط دولت روحانی که منجر به وضعیت اقتصادی کشور (ایجاد اقتصاد مشروط) شد، نقش مهمی در کاهش سرمایه گذاری در دهه 90 داشت. زیرا اگر دولت روحانی اقتصاد کشور را مشروط نمی کرد و وعده لغو تحریم ها را هر چند ماه یکبار در آینده نزدیک می داد، هیچ مانع بزرگی بر سر راه تصمیم گیری سرمایه گذاران داخلی وجود نداشت و این افراد لغو تحریم ها را به تاخیر نمی انداختند و می توانستند اقدام کنند. تصمیمات سریع. در این صورت میزان سرمایه گذاری در دهه 90 منفی نخواهد بود.

همچنین با توجه به کاهش شدید درآمدهای نفتی و عدم اصلاح نظام مالیاتی دولت قبل، 10 درصد از منابع عمومی قانون بودجه 97 بالغ بر 37 هزار میلیارد تن معادل 25 درصد از منابع عمومی قانون بودجه است. سال 98 بالغ بر 108 میلیارد تومان فروخته نشده و دولت از مجوزهای ویژه استفاده می کند (مثلاً مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای جبران کسری بودجه از محل انتشار مازاد اوراق و برداشت از صندوق توسعه ملی در سال 98) یا بخش‌هایی از بودجه‌های قانون که مشمول منابع عمومی این قانون نمی‌شود، برای تسویه زنجیره بدهی شرکت‌ها، بانک‌ها، بانک مرکزی و دولت، برای جبران کسری بودجه قابل توجه آنها. همچنین دولت دوازدهم بر اساس قانون بودجه 99، با یکسری اقدامات که حداقل برخی از آنها غیرقانونی بود، افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان را به طور میانگین 50 درصد افزایش داد. حقوق بازنشستگی 70 درصد کسری بودجه سال گذشته به اوج خود رسید.

  سقوط بیت کوین - بررسی رسانه های تحریریه

در نتیجه 23 درصد از منابع عمومی قانون بودجه 99 بالغ بر 133 هزار میلیارد تن محقق نشد و دولت مجدداً از مجوز ویژه یعنی مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای جبران کسری بودجه استفاده کرد. با صدور 125 بودجه را جبران کرد و عملاً بدهی های واریز شده به دولت بعدی به دلیل انتشار گسترده اوراق بهادار را تقویت کرد و حل مشکل کسری بودجه سال آینده را به یک مشکل پیچیده و غیر قابل حل تبدیل کرد.

به دنبال خواسته های دولت بایدن و علیرغم اینکه دولت فعلی به دنبال احیای مذاکرات و استفاده حداکثری از برجام است، مذاکرات وین در انتظار تصمیمات سیاسی کاخ سفید است و آمریکا هیچ سیاسی ندارد. بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل علیرغم فاصله گرفتن این روزنامه ها و عوامل اصلاح طلب از مردم در سال های 1392 تا 1400 با حمایت دولت روحانی و ایجاد بدترین شرایط برای مردم، اکنون ژست مطالبه گری و با توجه به ورود آقای انریکه مورا به تهران در هفته جاری انجام می دهند. شروع به تحریف و فضاسازی رسانه ای علیه دولت کرد. آنها می‌خواهند نسخه‌های آزمایش شده در دولت روحانی را به مردم و دولت منتقل کنند و در پرتو اصلاحات اقتصادی جدید دولت، ژست مطالبه‌ای را انجام دهند.

نتایجی که اظهار شده

اکنون با وجود اینکه شرایط کنونی کشور محصول یک چرخش و مسیر توسعه در 8 سال دولت قبل است، نظریه پردازان و روزنامه های غربی باید پاسخگوی 8 سال وضعیت اسفناک کشور باشند. از سال 1992 تا 1400، یک ژست خواستار انجام داده اند. عملکرد آنها با نسخه های شکست خورده خود به دنبال یک چرخش برای دولت است. دولت سیزدهم در مسیر اصلاحات اقتصادی قرار دارد و آواربرداری از 8 سال گذشته آغاز شده است و دولت مصمم است با حمایت مردم دوباره کشور را در مسیر عدالت و پیشرفت قرار دهد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید