نشت خط لوله نورد استریم/احتمال خرابکاری

15376 خبر اولیه

به گزارش یورونیوز به نقل از کپنهاگ و استکهلم، خط لوله گاز نورد استریم 1 و نورد استریم 2 در مرکز اختلافات بین مسکو و غرب بر سر درگیری نظامی اخیر در اوکراین دارای نشت هایی هستند که در حال حاضر توضیحی برای آنها وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روز پس از اعلام نشت گاز نورد استریم 2، خط لوله موازی آن، نورد استریم 1 که روسیه را به آلمان متصل می کند نیز در معرض دو نشت گاز بسیار نادر در دریای بالتیک قرار گرفت.

دو خط لوله مذکور که تحت مدیریت کنسرسیومی مرتبط با غول انرژی روسیه گازپروم هستند و در ماه‌های اخیر به یکی از محورهای اجبار ژئوپلیتیکی بین دو طرف درگیری تبدیل شده‌اند، به دلیل پیامدهای جنگ کار نمی‌کنند. در اوکراین، اما هر دو هنوز پر از گاز هستند.

اپراتور شبکه خط لوله گاز نورد استریم نیز پیشتر روز سه شنبه تایید کرد که سه خط دریایی این شبکه در یک روز آسیب “بی سابقه” دیده است.

کپنهاگ بلافاصله پس از کشف نشتی ها، زیرساخت های انرژی خود را در حالت آماده باش قرار داد، اما اشاره کرد که برای اظهار نظر در مورد علل این حوادث “خیلی زود” است.

پس از اعلام دوشنبه شب کنسرسیوم خط لوله گاز نورد استریم مبنی بر کاهش ناگهانی فشار در این خط لوله، وزیر آب و هوا و انرژی دانمارک و اداره دریانوردی سوئد صبح سه شنبه از “دو نشت دیگر” در نورد استریم 1 خبر دادند. خط لوله علاوه بر آنها گزارشی از جلسه گزارش شده توسط پیششین در Nordstream 2 را گزارش کردند.

  تحویل طرح جهش مسکن تسریع خواهد شد

از سوی دیگر، روز سه شنبه موسسه لرزه نگاری سوئد از وقوع دو انفجار زیردریایی پیش از این حادثه در نزدیکی نقطه نشت خط لوله گاز نورد استریم 1 و 2 خبر داد.

یکی از مقامات شبکه ملی لرزه نگاری سوئد به خبرگزاری فرانسه گفت: ما این حادثه (نشت خط لوله گاز) را به احتمال زیاد ناشی از نوعی انفجار تفسیر می کنیم.

کرملین: همه فرضیه ها، از جمله خرابکاری، قابل بررسی است

کرملین در واکنش به اعلام نشت گاز از خطوط نورد استریم ابراز نگرانی کرد و یادآور شد که هیچ فرضیه ای از جمله خرابکاری در خصوص علل این حوادث نباید نادیده گرفته شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا علت این خسارت خرابکاری بوده است یا خیر، به خبرنگاران گفت: در حال حاضر هیچ گزینه ای را نمی توان رد کرد.

آقای پسکوف سپس به نگرانی عمیق کرملین در مورد این وضعیت اشاره کرد و گفت که این حوادث نیازمند تحقیقات فوری است زیرا امنیت انرژی “کل قاره” را تحت تاثیر قرار می دهد.

خطوط لوله نورد استریم 1 و نورد استریم 2 مجموعا ظرفیت انتقال سالانه گاز 110 میلیارد متر مکعب را دارند که بیش از نیمی از حجم صادرات گاز طبیعی روسیه است.

نورد استریم 1 1224 کیلومتر طول دارد و از دو لوله موازی با ظرفیت سالانه 27.5 میلیارد متر مکعب برای هر خط تشکیل شده است که از Vyborg روسیه تا نقطه خروجی Lubmin آلمان ادامه دارد. این خط لوله بین سال های 2011 تا 2012 ساخته شد و در 8 اکتبر 2012 افتتاح شد.

  بیانیه دربی/ نگاهی به وضعیت اسفناک فوتبال ایران

نورد استریم 2 که تقریباً موازی با نورد استریم 1 است، در سپتامبر 2021 ساخته شد اما هرگز راه اندازی نشد زیرا آلمان از صدور مجوز برای بهره برداری از آن خودداری کرد. این پروژه تنها چند روز قبل از اعزام نیروهای ارتش روسیه به خاک اوکراین و آغاز تهاجم نظامی به آن کشور در 24 فوریه متوقف شد.

کیف: این یک حمله تروریستی است که توسط مسکو طراحی شده است

در واکنش به نشت گاز نورد استریم که دانمارک و سوئد پیشتر اعلام کردند، کیف انگشت اتهام را به سوی کرملین گرفت و مسکو را به برنامه ریزی یک “حمله تروریستی برنامه ریزی شده” علیه اتحادیه اروپا متهم کرد.

مشاور رئیس جمهور اوکراین در توییتر نوشت: نشت گاز در مقیاس بزرگ نورد استریم 11 چیزی بیش از یک حمله تروریستی طراحی شده توسط روسیه و یک اقدام تجاوزکارانه علیه اتحادیه اروپا نیست.

به گفته میخائیلو پودولیاک، روسیه می‌خواهد وضعیت اقتصادی اروپا را بی‌ثبات کند و پیش از زمستان هراس ایجاد کند، همزمان با ترس و اضطراب در قاره سبز از بحران بی‌سابقه انرژی در ماه‌های آینده.

مشاور رئیس جمهور اوکراین در این پیام در توئیتر افزود: بهترین پاسخ به یک ظالم (…) دادن تانک های بیشتر به اوکراین است. از این رو، وی برای مقابله با نیروهای ارتش روسیه، خواهان تامین سلاح های غربی بیشتر به ارتش اوکراین شد.

کاخ سفید برای حمایت از اروپایی ها “آماده” است

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه درباره نشت خط لوله گاز زیردریایی نورد استریم در دریای بالتیک گفت: شرکای اروپایی ما در حال انجام تحقیقات لازم در این زمینه هستند. ما آماده حمایت از تلاش های آنها هستیم.”

  اخبار جدید از فروش نفت ایران

سخنگوی کاخ سفید با امتناع از «گمان‌زنی» درباره دلایل این نشت‌ها در زیرساخت‌های حیاتی تحویل گاز روسیه، افزود: این نشان‌دهنده اهمیت تلاش‌های مشترک ما برای یافتن منابع گاز جایگزین برای اروپا است.

دیدگاهتان را بنویسید