نشست در ریاض؛ حل بحران یمن یا بازگشت انرژی برای ادامه تجاوز؟

12234 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، عربستان سعودی در ساعت 6 صبح امروز چهارشنبه 19 فروردین 1401 به عملیات نظامی خود علیه مردم مظلوم یمن پایان داد و مدعی شد رایزنی های یمنی موفقیت آمیز بوده و تجاوزات ویرانگر ائتلاف سعودی – اماراتی وارد آن شده است. سال هشتم

برگزارکنندگان این نشست می گویند که رایزنی های آنها در شش زمینه از جمله مسائل نظامی، سیاسی، حقوق بشر و اجتماعی متمرکز خواهد بود.

علیرغم ابهامات مهم در مورد واقعیت اهداف تعیین شده برای این نشست، برگزاری آن در کشوری که هشت سال تمام اصول انسانی و حقوق بشری را نادیده گرفته بود، حتی حمله به عزاداری ها و جشن های عروسی، بیمارستان ها، مدارس، بازارها و… یک موضوع جدی

ریاض می گوید میزبان نشست یمن و یمن است که خود کانون اصلی بحران و جنگ یمن است، بنابراین عربستان سعودی آن طور که یمنی ها می گویند صلاحیت میزبانی این اجلاس را ندارد.

علاوه بر این، گروه های شرکت کننده در اجلاس ریاض جریان هایی هستند که در هشت سال گذشته همراه با سعودی ها علیه مردم یمن سلاح به دست گرفته اند و حتی بسیاری از رهبران آنها در ریاض و امارات زندگی می کنند. بنابراین جریاناتی مانند منصور هادی، القاعده و برخی قبایل تجزیه طلب که در این نشست حضور دارند نماینده مردم یمن نیستند.

دولت مردمی یمن همواره پیشنهادات و ابتکارات قابل توجهی را برای پایان دادن به جنگ مبتنی بر توقف حملات سعودی، توقف کامل محاصره و تحریم ها، تبادل عمومی اسرا، بازگشایی فرودگاه ها و بنادر و … ارائه کرده است، اما هرگز با ابتکار متجاوزان نظر مثبتی دریافت نکردند.

  ایرانی ها نزدیک به 97 میلیون دوز واکسینه کرده اند

طبیعتا رویکرد سعودی ها برای پایان دادن به جنگ زمانی می تواند جدی گرفته شود که برخلاف خواست مردم یمن نباشد. تلاش عربستان سعودی برای متقاعد کردن آمریکا برای وارد کردن انصارالله یمن به عنوان یک گروه تروریستی را نمی توان نشانه ای از آمادگی واقعی عربستان برای دستیابی به توافق با بازیگر اصلی سیاسی و نظامی یمن دانست که مورد حمایت مردم این کشور نیز هست. .

در چنین شرایطی نمی توان به نشست ریاض به عنوان مکانیزمی جدی و غیر نوظهور برای پایان دادن به بحران یمن امیدوار بود.

بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه ای یمنی در واکنش به نشست ریاض و توقف حملات عربستان به یمن، این فعالیت ها را نه گامی عملی در جهت صلح و پایان جنگ، بلکه تاکتیکی برای انحراف افکار عمومی و پنهان کردن انتقادات می دانند. وضعیت متجاوزان به ویژه پس از حملات اخیر، یمنی ها به تاسیسات آرامکو در جده اشاره کردند.

به نظر می رسد عربستان سعودی از طریق نشست ریاض به جای جستجوی نتایج واقعی برای هموار کردن راه برای پایان دادن به جنگ، سعی دارد افکار عمومی را از رسوایی معلولیت منحرف کند. قدرت موشک ها و پهپادهای انصارالله در عملیات انهدام پالایشگاه آرامکو در جده، روحیه نیروهای مسلح آن را برای ادامه سفر از گذشته باز می گرداند.

منبع: نورنیوز

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید