نصیحت روس به تیم اقتصادی دولت رئیس جمهور!

16379 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، افزایش مستمر قیمت دلار آمریکا در بازار نقدی در کنار عرضه زیاد در بازار نیما (حواله) که معمولا بدون خریدار کافی باقی می ماند، تناقض ظاهری ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع عرضه ارز در سامانه نیما (حواله) در روز یکشنبه تا تاریخ 13/09/14 معادل 649 میلیون دلار و کل ارز معامله شده در این سامانه برابر است. 113 میلیون دلار که نشان می دهد تقاضا یک ششم عرضه است.

به موازات این افزایش عرضه بدون تقاضا، قیمت دلار در بازار نقدی از مرز 36 هزار تومان گذشت که نشان از دخیل بودن متغیر دیگری دارد که تأثیر بیشتری نسبت به حجم عرضه و تقاضا دارد.

مشکل کجاست؟

مشکل اینجاست که این مازاد عرضه دلار در یکی از 4 بازار عمده ارز ایران اتفاق افتاده و با منطق اقتصادی نمی توان استدلال کرد که عرضه بیشتر از تقاضا است و باید شاهد افت قیمت دلار در بازار باشیم. چرا؟

زیرا وضعیت 3 بازار دیگر باید رصد شود و در نهایت بدترین و کم عمق ترین بازار که همان بازار نقدی است، قیمت دلار آمریکا را تعیین می کند و سپس قیمت سایر کالاها و خدمات را تعیین می کند و انتظارات تورمی را شکل می دهد. خواهد بود در شرایط فنی تر; هیچ نقطه تعادلی وجود ندارد که عرضه و تقاضا با هم تلاقی کنند و قیمت مشخص و یکنواختی برای یک کالا (دلار آمریکا) ایجاد کنند.

بنابراین، متغیر مداخله گر اصلی سیستم ارزی چند نرخی از سال 2017 باعث آشفتگی در بازار ارز (اعم از کالا و خدمات) و افزایش قیمت دلار آمریکا و سایر ارزهای خارجی شده است، اما برخی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی معتقدند که با تکیه بر مبانی مبهمی که واقعی است، اشتباه می کنند. قیمت دلار آمریکا باید بیشتر شود و به سمت 40 هزار تومان و بیشتر حرکت کند.

  غربالگری تنبلی چشم کودکان از فردا آغاز می شود

کلید اصلاح وضعیت موجود در میرداماد است و بانک مرکزی باید وضعیت موجود را اصلاح کند و نظام ارزی کشور را یکنواخت کند که علی صالح آبادی تاکنون حتی در مورد آن اظهار نظر نکرده و برخی رانت خواران آدرس اشتباه داده اند. به دولت و نظام تک نرخی شدن ارز مناسب برای عصر معافیت (هیچ وقت شاهد چنین زمانی نخواهیم بود!). نظام ارزی چند نرخی اگرچه نه تنها کمکی به حل مشکلات اقتصاد در دوران تحریم نمی کند، بلکه با آشفتگی و نوسان در بازار، به ثبات اقتصاد ملی ضربه می زند و اجازه کاهش نرخ تورم را نمی دهد. .

دو تجربه تاریخی مشخص وجود دارد که نشان می‌دهد در دوران تحریم‌های اقتصادی غرب، باید از بدعت‌های بیهوده مانند ایجاد نظام ارزی چند نرخی برای ایجاد ابزار مقابله پرهیز کرد.

ایران در تحریم سال 1389 پس از یک سال به نظام چند ارزی پایان داد و باعث شد قیمت دلار از 4300 تومان به 3000 تومان کاهش یابد. با وجود اینکه ارز ترجیحی با نرخ 1226 تومان وجود داشت، اما شاهد نوسانات بازار بودیم.

روسیه پس از جنگ روسیه و اوکراین، مسکو هدف تحریم های شدید آمریکا قرار گرفت، اما بانک مرکزی این کشور ارز چند نرخی را نپذیرفت و کمتر از 2 ماه بر بازار مسلط شد که منجر به بازگشت روبل شد. نسبت به سطوح قبل از جنگ

الویرا نبیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه می تواند به تیم اقتصادی سردرگم دولت ریاست جمهوری مشاوره دهد و راه حل های ارزشمندی ارائه دهد.

در نتیجه دولت سیزدهم باید اولین اولویت خود را پایان دادن به نظام چندنرخی که 15 ماه از زمان بهینه عقب مانده است قرار دهد و این میراث شوم دوران حسن روحانی در اولین سال دولت ریاست جمهوری باعث اقتصاد شد. کشور مستقر و یک فرصت طلایی است. حکومت مردم حذف کرده است

  کمک به سرمایه گذاران خرد در بازار سرمایه وظیفه دولت است.

آیا با پایان سال 1401 پس از 5 سال تخریب و آشفتگی در اقتصاد ایران شاهد پایان نظام ارزی چند نرخی در بودجه 1402 خواهیم بود؟

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید