نظریه بافندگی اقتصادی اردوغان توسط ترکیه ایجاد شد

بر اساس سرمقاله، وزارت دارایی ترکیه چند ماه پیش از طرحی بحث برانگیز برای حفاظت از ارزش لیر ترکیه رونمایی کرد که علیرغم تأثیر اندک آن، پیامدهای گسترده ای دارد و اکنون خشم مالیات دهندگان ترکیه را برانگیخته است.

پایگاه خبری تحلیلی المانیتور گزارش داد که طرح عجولانه اردوغان در ماه دسامبر برای جلوگیری از آشفتگی بازارهای ارز و پوند اکنون نارضایتی عمومی در ترکیه را از هزینه طرح دولت برای کنترل پوند افزایش داده است. اکنون زمان پرداخت سود دولتی به سپرده گذارانی است که به مدت سه ماه به این طرح پیوسته اند.

برخلاف تضمین های اولیه مقامات، این طرح بار سنگینی را بر دوش وزارت دارایی وارد کرد، در حالی که تأثیر کمی بر محدود کردن اقتصاد ترکیه به دلار داشت، زیرا بیش از 60 درصد از قبوض خرده فروشی به ارز ثابت می ماند. علاوه بر این، برخی از منتقدان حتی قانونی بودن پرداخت‌های تحت این طرح را زیر سوال برده‌اند، زیرا تا حد زیادی توسط پول مالیات دهندگان پوشش داده می‌شود.

در مرکز این طرح، تضمین دولت برای جبران خسارت‌های وارده به پوند بود تا در صورت کاهش ارزش پوند در برابر ارزهای خارجی (دلار)، دولت مابه‌التفاوت را پرداخت کند. این طرح در آخرین روزهای دسامبر 2021 به عنوان بخشی از اقدامات اضطراری دولت رجب طیب اردوغان ساعاتی پس از رسیدن لیر به پایین‌ترین سطح تاریخ خود آغاز شد.

در آن زمان، بانک مرکزی علیرغم افزایش تورم، تحت فشار دیدگاه های غیرمتعارف اردوغان، نرخ بهره را کاهش داد و ارزش پول در ماه سپتامبر به شدت کاهش یافت. اردوغان معتقد است که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می شود.

10377 خبر اولیه

چهار کاهش نرخ سود بانک در چند ماه آخر سال گذشته در مجموع 500 واحد پایه بود که نرخ سود را به 14 درصد رساند و منجر به بازدهی منفی شد. این سیاست جنجالی دولت باعث افزایش تقاضا برای ارز شده است زیرا مردم سعی کرده اند از ارزش پول خود در برابر افزایش تورم و کاهش پوند محافظت کنند. پوند در 20 دسامبر 18 واحد در برابر دلار کاهش یافت که نشان می دهد از سپتامبر 50 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی است که سپرده های ارزی 71 درصد از کل سپرده های ترکیه را تشکیل می دهد.

  دوره 3 روزه مجلس برای خودروسازان

پس از اعلام این طرح، با کمک بانک های دولتی، فروش ارز در بازار نیز افزایش یافت، به طوری که با رونق این طرح، پوند در برابر دلار با نرخ 11.4 معامله شد.

این طرح در ابتدا برای سرمایه گذاران خرد طراحی شده بود و با هدف تشویق مردم به سپرده گذاری به پوند برای جلوگیری از فرار کسانی که پوند به سمت ارز دارند، طراحی شد. اما شور و شوق آنکارا برای این طرح کمتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت، و دولت را بر آن داشت تا دامنه را با مشوق های مالیاتی اضافی برای شرکت ها، سپس برای شهروندان ترک مقیم خارج از کشور و در نهایت برای شهروندان و موسسات خارجی گسترش دهد.

در اولین بیانیه رسمی درباره تأثیر این طرح، معاون وزیر دارایی و وزیر دارایی محمود گرجان در 10 ژانویه گفت که 107.6 میلیارد پوند در سپرده های ارزی پوشش داده شده سرمایه گذاری شده است. به گفته ناظران بانکی، این میزان در 18 فوریه به 469 میلیارد پوند و در 11 مارس به 561 میلیارد پوند رسید. نورالدین نباتی، وزیر دارایی و دارایی اخیراً در 23 مارس گفت که سپرده های محافظت شده با ارز بالغ بر 591 میلیارد پوند یا حدود 40 میلیارد دلار است.

اظهارات رسمی در مورد اثربخشی این طرح اندک است، اما نشان می دهد که 54 درصد از سپرده های ارزی محافظت شده توسط شرکت ها نگهداری می شود.

در مورد سرمایه گذاران خرد، با توجه به اقلیت کوچکی که اکثریت سپرده های خرده فروشی در ترکیه را تشکیل می دهند، این طرح تا حد زیادی به نفع مستاجران ثروتمند بوده است. حدود 64 درصد از حساب های بانکی بیش از یک میلیون پوند متعلق به سپرده گذاران است که 0.37 درصد از کل سپرده گذاران را تشکیل می دهند.

  تکه ای از ماه

در حال حاضر سپرده های پوندی تحت حمایت ارز خارجی تنها 9.5 درصد از کل سپرده ها را تشکیل می دهد. علیرغم تدابیر دولت بر روی پوند، 157 میلیارد دلار سپرده ارزی همچنان 64.6 درصد از کل سپرده های خرد تا 21 مارس را تشکیل می دهد که نشان می دهد این طرح در کاهش دلاری شدن کمک چندانی نکرده است.

اکنون که اولین سپرده های سه ماهه در 24 مارس سررسید است، اردوغان چگونه هزینه این طرح را پرداخت خواهد کرد؟

نرخ خرید دلار بانک مرکزی در آغاز این طرح 11.4 پوند بود. اکنون 14.85 پوند است. به عبارت دیگر، دلار برای کسانی که پس اندازهای خود را به دلار نگه می داشتند، 30 درصد حاشیه سود داشت. برای کسانی که سپرده های تضمین شده با ارز خارجی را انتخاب می کنند، به این معنی است: بانک مسئول پرداخت نرخ سود سالانه 17٪ است که معادل بازدهی 4.25٪ برای سه ماه است، در حالی که 25.75٪ باقی مانده را جبران می کند. تحمیل ضمانت های دولتی برای خزانه داری دولت و در نتیجه برای مالیات دهندگان سنگینی می کند.

در اواخر دسامبر، نباتی گفت که وزارت دارایی در خطر نیست. در نهایت، این منجر به مازاد حساب جاری خواهد شد. به سرمایه گذاران یک دوره سه ماهه داده می شود که در آن ثبات، اطمینان و آرامش خاطر تضمین می شود. خزانه داری حتی در بدترین سناریو با بار اضافی مواجه نمی شود.»

سه ماه بعد، این طرح نتوانست بازدهی مطلوبی را به نفع لیر تضمین کند. در همین حال، کسری حساب جاری کشور در پایان ژانویه به 20.2 میلیارد دلار افزایش یافت. تورم سالانه در ماه فوریه به 54.4 درصد رسید و پوند دوباره کاهش یافت. لیر دوباره در بحبوحه توسعه اقتصادی بحث برانگیز جهانی پس از حمله روسیه به اوکراین شروع به کاهش کرد.

  نگاهی به مخالفت روسای قوه قضائیه با مصوبه اخیر مجلس / چرا هیئت امنا باید فشارها را تحمل کند؟

عکس در دسامبر گرفته شده است.  7، 2021، در استانبول لیر ترکیه را نشان می دهد.

هزینه نهایی برای خزانه بستگی به نحوه عملکرد پوند در آینده دارد، اما تخمین زده می شود که این صورت حساب تا پایان سال به 75 تا 100 میلیارد پوند برسد. برای مالیات دهندگان ترکیه، این به معنای تامین مالی نرخ بهره است که به تعداد نسبتا کمی از سپرده گذاران ثروتمند پرداخت می شود. در همین حال، توده ها با قیمت های سرسام آور و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند.

فاتح اوزطایی، کارشناس اقتصادی، تخمین می زند که درصد پرداختی های وزارت مالیه در این طرح می تواند به 48 درصد در سال برسد. اگر بانک مرکزی به جای کاهش 5 درصدی نرخ سود، سیاست نرخ سود را بر اساس تورم زیر 20 درصد محاسبه می کرد، امروز وزارت دارایی مجبور به تحمل چنین نرخ سودی نبود و نرخ ارز افزایش نمی یافت. . بسیار “او گفت.”

به گفته مراد باطی، استاد دانشگاه متخصص در قانون مالیات، مبنای قانونی پرداخت های نقدی در این طرح نامشخص است. وی به ماده 73 قانون اساسی ترکیه اشاره کرد و تاکید کرد: «هر کس موظف است بر اساس توان مالی خود برای تأمین هزینه های عمومی مالیات بپردازد».

وی معتقد است که پرداخت سود به تعداد معینی از افراد نمی تواند مصارف عمومی تلقی شود و بنابراین وزارت دارایی نمی تواند از عواید مالیاتی برای پرداخت های این طرح استفاده کند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید