نظر آیت الله سیستانی در مورد واکسن تاج

8856 خبر اولیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، آیت الله سید علی سیستانی از مراجع عظام تقلید به سوالات دوازده شیعه در مورد واکسن علیه تاج پاسخ داد.

متن همه پرسی ها به شرح زیر است:

با حضور مقام معظم رهبری جهان شیعه ، آیت الله العظمی سیستانی

سلام ، برای شما آرزوی طول عمر با سلامتی و تندرستی کامل دارم ، لطفا ما را به مسائل زیر راهنمایی کنید:

1- واکسن های کرونری تولید شده توسط شرکت فایزر (آمریکایی)، استرازنکا (اروپایی) و مدرنا تهیه شده و به زودی در سایر کشورها به بازار عرضه خواهد شد. انجمن های پزشکی در برخی کشورها علیرغم برخی عوارض جانبی، این واکسن ها را تایید کرده و مجوز استفاده عمومی برای آنها صادر کرده اند. این در حالی است که برخی مراجع تقلید از احتمال آسیب رساندن به واکسن نگران هستند زیرا بر خلاف موارد قبلی مراحل آزمایش را به سرعت پشت سر گذاشته و به دلیل فوریت های دولتی هنوز به مرحله نهایی نرسیده اند. برخی از گروه های قومی بر اساس تجربیات منفی گذشته نسبت به واکسن ها شک دارند، اما تاکنون هیچ آسیب عمده ای به اکثریت وارد نشده است. در این شرایط چه چیزی را توصیه می کنید؟

2. دولت ها اولویت را برای واکسیناسیون به کارکنان پزشکی و پزشکی، سالمندان، پرسنل امنیت عمومی و غیره می دهند، اما برخی می خواهند زودتر هزینه واکسن را پرداخت کنند. آیا رعایت این اولویت ها الزامی است؟

3- اگر برخی از دولتهای جهان سوم نتوانند واکسن را تهیه کرده و برای همه شهروندان آماده کنند یا به موقع آن را ارائه نکنند ، و اگر پزشکان تزریق آن را توصیه کنند ، در صورت امکان و اگر هزینه های شخصی تهیه آن از بازار آزاد تامین نشود. بس است حضرت عالی؟ آیا شما اجازه دارید حقوق دینی خود را صرف خرید، توزیع و تزریق واکسن به نیازمندان در داخل و خارج جامعه کنید؟

  52 ایرانی دیگر قربانی تاج و تخت شدند

4. اگر شرکت واکسن از داوطلبان برای ثبت نام در آزمایش اثربخشی و سلامت واکسن ها دعوت کند ، آیا معتقدان می توانند داوطلبانه شرکت کنند ، اطمینان حاصل شود که بیمار از داوطلب مراقبت می کند ، اما با احتمال افشای برخی از عوارض جانبی غیر منتظره که ممکن است یا ممکن است شدید نباشد؟ آیا حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد؟

تولیدکنندگان از مواد مختلفی از جمله ژلاتین خوک برای تثبیت مواد واکسن در حین تزریق استفاده می کنند. آیا ذکر نکردن آنها یا اعلام استفاده از چنین موادی کافی است ، زیرا گفته می شود در اکثر واکسن ها از ژلاتین خوک استفاده می شود؟ و اگر تحول در طول ساخت آن امکان پذیر است ، آیا تحقیق لازم است؟ و در صورت مصرف دوز در واکسن ، آیا تزریق اورژانسی برای جلوگیری از خطر مجاز است؟

پاسخ دفتر آیت الله سیستانی به شرح زیر است:

1- در چنین مواردی ارزش اعتماد به تشخیص پزشکان متخصص و مجرب را دارد. از نظر قانونی، استفاده از واکسن دارای مجوز در صورتی ضروری است که خطر ابتلا به ویروس کرونا و پس از یک آسیب جانی یا بسیار غیرقابل پیش‌بینی، احتمال عوارض جانبی شدید ناشی از استفاده از واکسن را افزایش دهد.

2- نقض رعایت اولویت ها در صورت مغایر با قانون مجاز نمی باشد.

3- در مواقع لزوم بلامانع است.

4- در صورت وجود خطر جانی یا احتمال عوارض شدید غیرقابل پیش بینی جایز نیست، مگر اینکه احتمال آن بسیار ضعیف و ناچیز باشد.

5- در هر صورت مشكلات شرعي وجود ندارد.

  تنها 2 درصد اصناف بیش از 20 میلیون تن مالیات پرداخت می کنند

تاریخ انتشار: دوشنبه ، 27 فوریه 2017

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید