نفت ایران به جای نفت عربستان وارد بازار می شود

8582 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله، رئیس جمهور آمریکا در ماه جولای عازم خاورمیانه خواهد شد. جو بایدن ابتدا باید به اسرائیل سفر کند و سپس مستقیماً از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز کند.

دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بخشی از برنامه های بایدن برای سفر به عربستان خواهد بود. این سفر خبرهایی داشت که یکی از مهم ترین آنها مذاکرات نفتی بود. رسانه های آمریکایی گزارش دادند: بایدن به دلیل عطش بی پایان آمریکا برای نفت ارزان به ریاض می رود. در حالی که این یک اشتباه بزرگ و پرهزینه برای آمریکا است.

رئیس جمهور آمریکا به مجله نیوزویک آمریکا برای احیای برجام توصیه کرد: رئیس جمهور آمریکا به جای پرواز به ریاض و در آغوش گرفتن بن سلمان، باید تمام تلاش خود را برای بازگرداندن بشکه های نفت ایران به بازار انجام دهد.

وی گفت: بسیاری از دلایل اصلی سفر بایدن به ریاض نفت است. متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت، کاهش قیمت تاریخی بنزین در ایالات متحده است و تنها چند ماه تا انتخابات میان دوره ای باقی مانده است، اما هزینه بازسازی روابط با سعودی ها بسیار بالا خواهد بود. عربستان سعودی یکی از بی رحم ترین رژیم های استبدادی در جهان است که ایدئولوژی سلفی افراطی آن مهم ترین عامل در ترویج رادیکالیسم خشن در منطقه و فراتر از آن است.
«عربستان سعودی از همه جهات متحد نامناسبی برای ایالات متحده است. کشوری که آشکارا کمتر از ایران به آزادی و عدالت توجه می کند».

چه مقدار نفت می توان از عربستان وارد کرد؟
نیوزویک این سوال را مطرح می‌کند که «جو بایدن چقدر می‌تواند از عربستان سعودی طلای سیاه استخراج کند؟» او نوشت: «هر چیزی قطعا کمتر از چیزی است که او پس از از سرگیری روابط با ایران به دست خواهد آورد. ماه گذشته، سازمان کشورهای صادرکننده نفت از افزایش 684 هزار بشکه ای تولید روزانه نفت، عمدتاً از عربستان سعودی خبر داد. این رقم به هیچ وجه نمی تواند قیمت ها را کاهش دهد. اگر یک میلیون بشکه در روز چیزی است که ما به دنبال آن هستیم، بایدن فقط می تواند چشمان خود را به شرق باز کند. ایران پس از احیای توافق هسته ای روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت به بازار جهانی عرضه می کند. صادرات نفت ایران پس از لغو ناگهانی توافق توسط ترامپ در سال 2018 و لغو تحریم ها علیه ایران کاهش یافت. اکنون پیش بینی می شود این رقم کمتر از یک میلیون بشکه در روز باشد. ایران گفته است در صورت لغو تحریم ها می تواند روزانه 3.8 میلیون بشکه نفت تولید کند و این رقم با جذب سرمایه گذاری خارجی افزایش می یابد. اما چه مانعی بر سر راه احیای توافق هسته ای با ایران و آزادسازی پتانسیل ایران برای صادرات نفت وجود دارد؟ «به نظر می رسد یکی از این موانع اراده اسرائیل باشد.

  زمان استاندارد تعمیر خودرو پژو 206

ظرفیت تولید بیش از حد نفت در عربستان سعودی
وی در پاسخ به این سوال که چقدر طلای سیاه بیشتر از عربستان می توان استخراج کرد؟ رئیس سرویس انرژی وین گفت: عربستان سعودی حدود یک میلیون بشکه مازاد نفت دارد اما این ظرفیت بخشی از ظرفیت تولید اوپک است و اگر اوپک تمام ظرفیت مازاد خود را خرج کند، دیگر اوپک نخواهد بود. مطالعات “اوپک مهم نیست.”
برکلی در مصاحبه با ایران گفت: بایدن عربستان را تحت فشار قرار می دهد تا هزینه مصرف داخلی و مبارزات انتخاباتی خود را بپردازد، اما ظرفیت مازاد تولید، سازمانی به نام اوپک ایجاد می کند. مدیریت بازار تنها زمانی معنا پیدا می کند که ظرفیت مازاد وجود داشته باشد. خرج کردن ذخایر استراتژیک نفت کار بسیار خطرناکی است. ایالات متحده اکنون باید ذخایر استراتژیک خود را جایگزین کند. پس از کجا؟ مشخصات و درجه روغن چیست؟ “برای چه ساختار پالایشی؟”
او اعتراف کرد: «کاخ سفید نفت، گاز و انرژی را مسلح و نظامی کرده است و نفت هرگز قبلاً به این شدت مسلح نبوده است. می توان ادعا کرد که تحلیل نیوزویک مدت هاست دیدگاه درست آمریکایی ها در مورد بازار نفت بوده است. ایران گزینه بسیار بهتری نسبت به عربستان سعودی است که در صورت لغو تحریم ها، بشکه های بیشتری نفت وارد بازار می شود. ونزوئلا هم همینطور. ۷ میلیون بشکه نفت ایران و ونزوئلا آماده راه اندازی است. داده های ارائه شده از سوی عربستان سعودی به دبیرخانه اوپک نشان می دهد که این کشور در ماه می 2022 حدود 10 میلیون و 538 هزار بشکه نفت خام در روز تولید کرده است. با این حال، عربستان سعودی نیز رکورد تولید 12.5 میلیون بشکه در روز را به ثبت رساند. اما این رقم به تولید پایدار عربستان سعودی نزدیک است.
هدف از سفر بایدن
داستان با جنگ روسیه و اوکراین و تحریم نفت روسیه آغاز می شود. بایدن سخت کار می کند تا این تحریم ها را خنثی کند و قیمت نفت خام را کاهش دهد. برکلی با اشاره به دموکرات های آمریکایی ضد روسیه گفت: «بایدن احتمالا برای دور نگه داشتن ریاض از مسکو تلاش خواهد کرد. وی گفت: دستور کار سفر بایدن به خاورمیانه فقط نفت نیست. توجه بایدن به سفر اینطور نیست. کار اصلی بایدن با امارات و شورای همکاری خلیج فارس است. این سفر با نفت پوشیده شده است. اما من فکر نمی کنم نفت اولویت اصلی باشد. مشکل بایدن اسناد همکاری عربستان سعودی در 11 سپتامبر است. این هزینه واشنگتن و ریاض را افزایش می دهد. اکنون آنها در مورد غرامت 400 میلیارد دلاری صحبت می کنند.
رئیس مرکز تحقیقات انرژی وین با بیان اینکه اگر بایدن این کار را نکند باید بهای قابل توجهی را بپردازد، گفت: آمریکا فرصت آشتی با ایران را از دست داده است و این به ضرر آمریکا است. با دست پر و سود قابل توجه بازگشت.

  قانون ممنوعیت واردات خودرو نداریم

نگاه
تحریم ها و فشارهای آمریکا برای انتخابات آینده

با شروع جنگ بین روسیه و اوکراین، تحریم های غرب ضد روسیه قیمت انرژی را در ماه های اخیر افزایش داده است. قیمت نفت خام به بیش از 110 دلار در هر بشکه رسید و قیمت بنزین در ایالات متحده از 5 دلار در هر گالن فراتر رفت. قیمت بنزین در اروپا نیز از 300 سنت فراتر رفته است و این امر به همراه افزایش قیمت ها به دلیل پایان اپیدمی تاج و تخت، جرقه بحران انرژی در بیش از 140 کشور را برانگیخته است.
دیروز قیمت هر بشکه نفت خام (شاخص برنت) حدود 113 دلار بود. البته قیمت نفت در ماه های اخیر به 139 دلار در هر بشکه رسیده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در ماه‌های آینده به بیش از 150 دلار در هر بشکه برسد که باعث افزایش بیشتر قیمت بنزین و تورم سوخت خواهد شد. اکنون این یک مشکل برای ایالات متحده است. به خصوص در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکا که پیش بینی می شود همچنان به شکست دموکرات ها ادامه دهد. چون رای آمریکا در پمپ بنزین مشخص می شود.
دولت بایدن در ایالات متحده اکنون به دلیل افزایش قیمت نفت در پی تحریم روسیه، ایران و ونزوئلا تحت فشار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قرار دارد. کارشناسان می گویند راه حل رفع یا کاهش تحریم ها حداقل برای ایران و ونزوئلا است. معاون نخست وزیر روسیه که نفت آن زیر نظر آمریکاست، گفت: مسکو همیشه مخالف تحریم ها علیه تهران و کاراکاس بوده است، لغو تحریم ها علیه این دو کشور نفتی حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز به بازار نفت اضافه می کند. تحریم ها.
الکساندر نواک در گفت و گو با تلویزیون 24 روسیه در حاشیه نشست اقتصادی در سن پترزبورگ تحریم های ایران و ونزوئلا را غیرقانونی خواند. اکنون بسیاری از کشورهای جهان برای اعمال این تحریم های غیرقانونی و افزایش قیمت انرژی بر آمریکا فشار وارد می کنند.

  300 نفر مالیات خانه لوکس خود را پرداخت کرده اند

منبع:رجانیوز

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید