نفت را در خزانه ثروت بگذار

14512 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، علیرضا کنگرلو، مدیر اداره و روابط عمومی صندوق توسعه ملی، با توجه به ایده مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه ملی گفت: برنامه خود را تکرار می کنیم که درآمد حاصل شود. از محل فروش نفت و گاز به جای سرازیر شدن به بودجه جاری، باید مستقیماً به صندوق رفاه ملی هدایت شود و صرف سرمایه گذاری در پروژه های سودآور و اقتصادی شود که منجر به ایجاد ارزش و ثروت و به جا گذاشتن میراثی ماندگار برای مردم شود. فرزندان گرانقدر ایران .

گنجینه ای از بذرهای روز قیامت و بینش

مدیر روابط عمومی صندوق توسعه ملی با اشاره به خزانه بذر قیامت گفت: بیش از یکصد و بیست هزار نوع بذر برنج، بیش از یکصد هزار نوع گندم همراه با میلیون ها بذر از انواع غلات. سبزیجات و میوه ها از سراسر جهان تنها بخشی از گنجینه ای است که به عنوان “گنج دانه روز جزا” شناخته می شود. مخزن عظیمی که در ارتفاع 130 متری از سطح دریا و در اعماق یخ های قطب شمال ساخته شده است به گونه ای که حتی اگر زمین از بین برود و تمدن ها از بین برود و برق و کنترل کننده ها قطع شود، می گویند این ها را نگه می دارد. بذرها بیش از 200 سال زنده هستند و به نسل بعدی بشریت داده شد.

خزانه بذر قیامت یا خزانه جهانی بذر سوالبارد که در سال 2008 در نروژ با سرمایه 10 میلیون دلاری آغاز به کار کرد، نمونه ای از آینده نگری و تعهد این کشور به نسل های آینده و البته نمونه ای دیگر است: صندوق ثروت ملی نروژ.

  آخرین قیمت طلا و سکه در بازار

وی با اشاره به این صندوق سرمایه گذاری موفق جهانی گفت: صندوق سرمایه گذاری ملی نروژ به عنوان بزرگترین نمونه در جهان در سال 1995 و در زمان تاسیس تنها 20 میلیارد دلار مدیریت کرد و اکنون سرمایه گذاری های آن در سراسر جهان از 1400 میلیارد دلار فراتر رفته است. ه- این واقعیت که صندوق نروژی مالک 1.4 درصد از کل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس جهانی است، تصور بهتر و روشنی از اندازه این صندوق به دست می دهد.

حال، جوهر حرکت صعودی صندوق رفاه ملی نروژ چیزی است که اخیراً مورد توجه صندوق توسعه ملی ایران قرار گرفته است: آینده نگری. درآمد حاصل از فروش منابع طبیعی نفت و گاز به صندوق ملی آن کشور و منابع مالی آن در پروژه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌شود که تنها ۴ درصد از سود سرمایه‌گذاری به بودجه دولت می‌رود و مابقی پس می‌رود. وارد مسیر سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده شود.

صندوق توسعه ملی به صندوق ثروت ملی

علیرضا کنگرلو با بیان اینکه تجربه تشکیل صندوق توسعه ملی در ایران به سال 1358 و ایجاد حساب ذخیره ارزی بازمی‌گردد، گفت: تجربه با تفاوت های چشمگیر با صندوق های ثروت ملی که در نهایت با تغییر اساسنامه و عملکرد به شکل فعلی صندوق توسعه ملی رسید. صندوق توسعه ملی اگرچه با اهدافی مانند سرمایه گذاری و درآمدزایی از فروش نفت و گاز تشکیل شد، اما به دلیل نشت درآمدها به هزینه های جاری و بودجه نتوانست گام های موثری در راستای هدف از پیش تعیین شده بردارد. در طول سال‌ها، منابع صندوق یا برای پوشش کسری‌های دولت و یا برای حمایت از پروژه‌هایی که چشم‌انداز روشنی پیرامون خود نداشتند، استفاده می‌شد.

  روسیه، عذرخواهی غرب برای ایجاد بحران غذایی

اما امروز صندوق توسعه ملی با پیشنهاد تبدیل شدن به صندوق رفاه ملی در مسیری قرار دارد که در واقع چراغی را بر فرزندان آینده ایران خواهد تابانید.

به جای گذاشتن میراثی ارزشمند برای نسل آینده ایران

وی ادامه داد: پیش فرض روشن کردن نور فردا و بر جای گذاشتن میراثی ارزشمند برای آینده جوانان ایران این است که بپذیریم درآمد حاصل از خام فروشی سرمایه است نه ثروت. محروم از این سرمایه و به دلایلی مانند توسعه فناوری، امروز به این سرمایه ها رسیده ایم و موظف به حفظ آنها نیز هستیم. همانطور که در معادلات اقتصادی هیچ متخصص فنی سرمایه مصرف نمی کند و سرمایه را در مسیر بهره وری قرار می دهد و ثروت ایجاد شده را مصرف می کند، در رویکرد اقتصاد کلان دولت ها نیز چنین است. اقتصادهای مواد خام و البته توسعه یافته ای مانند نروژ که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مواد خام خود را سرمایه می دانند و آنها را مولد می کنند و دولت در صورت لزوم فقط از ثروتی که در نتیجه ایجاد می شود سود می برد. سرمایه گذاری.

مدیر روابط عمومی صندوق توسعه ملی در پایان افزود: در نهایت با توجه به برنامه و ایده دکتر مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه ملی، مهم است که بدانیم درآمدهای نفتی ثروت نیست. این امر منجر به تغییر مسیر بودجه-صندوق نفتی به مسیر صندوق-بودجه نفت شد و مفهوم صندوق ثروت ملی به معنای کامل آن کارکرد مهمی ایجاد کرد. یعنی درآمد حاصل از فروش نفت و گاز به جای سرازیر شدن به بودجه جاری، مستقیماً به صندوق ثروت ملی می رود و صرف سرمایه گذاری در پروژه های سودآور و اقتصادی می شود. میراثی برای فرزندان ایران

  ایران با کارت های برنده با دست خالی با آمریکا می خندد/ بایدن به جای لغو فوری تحریم ها دست به درگیری های بیهوده می زند

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید