نقاط قوت و ضعف سریال نایل ۲.

در فصل اول، «نیلا» در همان سال با نمایش «چهل سرخ» به اوج خود رسید و شخصیت هایش را در موقعیت حساسی بین مرگ و زندگی رها کرد و حالا پس از 2 سال به سراغ آنها رفت تا فراز و نشیب های آن را ببیند. زندگی نجلا و عبد در کنار مردم خوزستان در آغاز جنگ تحمیلی.

به گزارش رجانیوس به نقل از فارس، سریال «نجلا 2» یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی آقای «خیرالله تقیانی پور» و تهیه کنندگی آقای «سعید سعدی» است.

داستان نایل، داستانی عاشقانه در دل جنگ

سریال «نجلا 2» که فصل اول آن در سال 1399 پخش شد، داستان عاشقانه‌ای را روایت می‌کند که در سال 58 اتفاق می‌افتد. عابد برای قبول ازدواج نجلا، سفری خطرناک را آغاز می کند که پس از آن دستگیر و ناپدید می شود. نایل منتظر عبد است و از ازدواج با مرد دیگری راضی نیست.

نایل ۲ داستان عاشقانه «عبد» و «نجلا» را روایت می‌کند که فصل اول آن در روزهای پرتلاطم سال ۱۳۵۸ در خوزستان و عراق روایت می‌شود، زمانی که یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ضدانقلاب در ایران به وقوع پیوست. توسط حکم در خوزستان و شهرهای مرزی آن تخریب شد. نایل با نشان دادن فضای سیاسی شهرهای مرزی در کنار اوضاع سیاسی عراق، توانست وضعیت مردم عراق قبل از حمله صدام به ایران و ظلم آنها به دیکتاتور صدام حسین، اطلاعات و بعثی ها را به تصویر بکشد. در فصل اول، نجلا با نمایش چهل سرخ در همان سال داستان خود را به اوج رساند و شخصیت هایش را در موقعیتی حساس بین مرگ و زندگی قرار داد. در آغاز جنگ تحمیلی با مردم خوزستان به عبد بگویید.

نگاه کردن به نایل از دیدگاه همدلانه. عاشقانه برای وطن

فصل دوم نجلا بیش از آنکه داستان عاشقانه نجلا و عبد باشد، روایتی صادقانه و ملموس از عشق مردم غیور خوزستان به وطن است. فضای ترس و دلهره همراه با شجاعت و استقامت مردم جنوب در سال های جنگ به خوبی در این عاشقانه گنجانده شده و مهم ترین ویژگی سریال «نیلاست» پس از جنگ است.

  وزیر اقتصاد در حال تحلیل تورم در ماه های آینده است

دوربین «نایلا 2» این بار نه تنها از خط مقدم و رشادت سربازان می گوید، بلکه از زندگی سرکش و آشفته مردم کوچه و بازار خوزستان در آن روزها و تمام تلاششان برای حفاظت می گوید. شهرشان از اشغالگران از سوی دیگر نجلا با نزدیک شدن به نیروهای نظامی و غیرنظامی عراقی تصویری از آنها را به مخاطب نشان می دهد که در هیچ سریال و فیلمی از دفاع مقدس ندیده ایم. کارگردان هم به نیروهای مزدور ایرانی که در خاک عراق بازی می کنند و هم نقش دکتر هاین را خطاب می کند و هم نیروهای عراقی افرادی مانند عباس و دوستانش و حتی دختر ژنرال سلیمه که مخالف تهاجم هستند.

یکی دیگر از ویژگی های «نجلا 2» حضور بیسیست های باهوش و باهوش در تاریخ است. ضرب و شتم زندانیان، کار زندانیان در کارگاه های زندان، استقامت مدیر زندان با عبد و عطا، تدوین نقشه های پیچیده و تحمل بسیاری از مصائب عبد برای فرار از زندان، شرایط سخت زندان های عراق را به تصویر می کشد و نشان می دهد. تصویر واقعی دشمنی 8 سال است که خاک ما را به هم می زند.

«Niall 2» برای فرار از تلخی ها و تاریکی های تاریخ خود به ویژه در فصل دوم به دلیل حضور شخصیت های ناز و آتا با طنز همراهی مخاطب را در به تصویر کشیدن بخشی از تاریخ مدرن کشورمان دارد.

به نظر می رسد تغییر بازیگر نایلا در فصل دوم به داستان ضربه نزده و مهیا دگانی موفق شده این نقش را به خوبی ایفا کند، اما ویژگی های «نجلا 2» در فصل دوم به درستی انجام نشده و نایلا نمی داند باید چه کار کند. تو این فصل با خودش انجام بده عبد عموم مردم اصلا نمی توانند دلیل رویگردانی تصادفی او از عبد را بفهمند. همچنین چهره مادرانه نایل در تاریخ بسیار ضعیف است که با توجه به شناخت مخاطبان از زنان و مادران ایرانی بسیار تعجب آور است.

  رسانه های اسرائیلی: شاهد فروپاشی داخلی خواهیم بود

نگاهی انتقادی به سریال نجلا; فقدان سیر منطقی و ضعف های ساختاری

از منظر انتقادی، اگر ساختار این سریال را تحلیل کنیم، می توان نوشت که تاریخچه سریال نجلا ضعیف است و سیر منطقی، واقعی، موقعیتی و تاریخی ندارد. گفتار بازیگران به زبان فارسی با لهجه محلی جنوبی و در زبان عربی با لهجه محلی توسط مردم آبادان و هرمشهر به طور کلی با نظامیان بعثی که به زبان عربی با لهجه عراقی صحبت می کنند اشتباه گرفته می شود و با واقعیت گویش در زبان فارسی ناسازگار است. منطقه

به گفته منتقدان، موسیقی و ترانه‌های «ناظم غزالی» عراقی و «عبدالحلیم حافظ» مصری مشابه صحنه‌های جنوب کشورمان یا اردوگاه اسرای ایرانی در عراق خوب انتخاب نشده است. فیلمنامه کاستی های زیادی دارد. عباس برادر نجلا مورد تقلید قرار نگرفته و حضور وی در عراق که توسط حزب بعث دنبال می شود نامشخص است. عدنان (افسر بعث) که به راحتی بین عراق و ایران رفت و آمد می کند و برمی گردد، صحت ندارد و کاملاً اشتباه می کند. مسلح بودن رژیم بعث به چند دست نشانده و اقدامات آنها و به ویژه اسلحه گرفتن در ملاء عام هنگام عبادت در بیمارستان، دور از واقعیت است و با حوادث قبل و حین جنگ منافات دارد. ضعف فنی و محتوایی فیلمنامه از تلاش گروه کارگردانی کم کرد.

محمد تقی فهیم، منتقد سینما و تلویزیون، گفت: این سریال در فصل اولش تحریک‌کننده‌تر و قابل تحمل‌تر بود. و اینکه وقتی مخاطب اثر را می بیند به ذهنش خطور می کند که چنین جلوه ای را ندیده یا کمتر چنین فضاهایی را دیده است. این ویژگی در فصل اول «Niall» مشهود بود و جدید بود. موضوع اصلی داستان نویسی در این فصل است که باید روی آن کار کرد و قصه گویی باید تقویت شود. داستانی که در آن فراز و نشیب ها سر جای خود است و قهرمان معروف است و مشخص می شود که شخصیت اصلی کیست؟ به عقیده منتقدان، عمدتاً داستان هایی که قهرمان دارد، باید تکلیف قهرمان شناخته شود. اگر یک کاراکتر است باید مشخص شود که اگر دو یا سه کاراکتر هستند باید روی هم قرار بگیرند و نقاط ضعفشان را تکمیل کنند و شخصیت ها جلوتر باشند. گویا در فصل دوم کار نکردند.

  استیضاح وزیر کشور تکذیب شد!

وی با بیان اینکه داستان نایل در فصل اول فضای جدیدی دارد، درباره ویژگی های داستان که در فصل اول به درستی روایت می شود، بیان کرد: فضای قبل از جنگ و آشفتگی های تاریخی جنگ در جنوب، فضا را پررنگ کرد و مسائل مختلفی که دو شخصیت سریال که تاثیر خوبی داشتند به خصوص کاراکتر “نیل” با نقش آفرینی بازیگر اصلی اش تنش بیشتری را در بیننده نسبت به بقیه سریال هایی که مخاطب با آن مواجه می شود ایجاد کرد. یک زن. تبلیغات و استراتژی. اما در فصل دوم به نظر می رسد کار لازم انجام نشده است.

راه حل هایی برای نجات نایل

تصمیم برای حفظ و تقویت محتوای سریال نجلا بازنویسی فیلمنامه است و حالا در صورت ادامه تولید باید به این امر احترام گذاشته شود و این بازنویسی پیامی را برای جامعه هدف داشته باشد و هدفمند شود.

انتخاب کارشناس در کیفیت ناظر و بی توجهی به فرهنگ و رویدادهای منطقه از سال 56 تا پس از جنگ، موقعیت جغرافیایی آن، سریال را تقویت می کند و در ثبت وقایع تاریخی این مقطع حساس موثر است.

قسمت هایی از این سریال در قالب کارهای اطلاعاتی و جاسوسی و امنیتی است که نیاز به کار زیادی روی شخصیت های این سریال دارد و نیاز به داستان قوی تری دارد. در حال حاضر یک ضلع مثلث عاشقانه فیلم در وسط نیروهای دشمن قرار دارد که کمکی به داستان اصلی نمی کند به گونه ای که ریختن و بازکردن آن در جای خود به درستی انجام نشده و ساده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید