نقد همتی از همتی! و صالح آبادی وقتی رئیسی شرمنده است به چه می خندد؟

16200 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، انتقاد عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی که در دولت حسن روحانی تاثیرگذارترین فرد در سیاست کشور بود، در توئیتی از دولت سیدابراهیم رئیسی انتقاد کرد.

در دوره دوم حسن روحانی اگرچه در ظاهر تنها رئیس بانک مرکزی بود، اما در میدان عمل، کل اقتصاد کشور را اداره می کرد و به دلیل توافق سه قوه، همه اقتصاد. و گاه امور غیراقتصادی کشور به این شخصیت قدرتمند حزب کارگزاران ساختمان سپرده می شد که در مورد صادرات، واردات، واردات، واردات، سیاست ارزی و … تصمیم گیری می کرد و تورم 70 سال گذشته را شکست.

عبدالناصر همتی و تیم اقتصادی دولت حسن روحانی فروش نفت را به صفر رساندند و کمتر از 200 هزار بشکه نفتی که در کمترین مقدار فروخته شد به دلیل قراردادهای نفتی با چین در دوره محمود احمدی نژاد بود و نداشتند. هیچ ربطی به هنر دولت میانه رو ندارد.

عبدالناصر همتی حامی مطلق دلار 4200 تومانی بود و این مصیبت بزرگ عملاً در زمان او ایجاد شد که منجر به از دست رفتن بیش از 100 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در دوره کمبود منابع ارزی شد.

سوال چه بود؟ در دوران تحریم که منابع ارزی کشور محدود است چه باید کرد؟

پاسخ همتی و روحانی: مانند دولتی که ارز زیادی دارد، بدون توجه به قیمت واقعی دلار، باید از دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای نهایی استفاده کرد. نه کالاهای واسطه ای و نه کالاهای سرمایه ای. ما برون سپاری می کنیم و برای توجیه آن اصطلاح staples را ابداع کردند.

  شناسه دادگاه اداری کارگران

واکنش شدید دولت حسن روحانی به رهبری همتی در مورد موضوع تحریم ها منجر به بدترین دوره اقتصادی کشور از زمان اشغال ایران توسط متفقین شده و سطح زندگی مردم را پایین آورده است.

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در توییتی نوشت: تورم نقطه ای از 34.7 درصد در ابتدای سال به 48.1 درصد در پایان آبان رسید.

دلار از 26 هزار و 200 تومان در ابتدای سال به 35 هزار و 400 تومان در پایان آبان ماه رسید.

پایه پولی (چاپ پول) تنها در مهر ماه 22 HMT (2.3 درصد) افزایش یافت.

از عمل به وعده های خود برای افزایش مهارت و تقویت پول ملی خسته نباشید!

“وعده مسکن … باقی است.”

ادعای همتی صحت دارد و بانک مرکزی در دولت سید ابراهیم رئیسی سیاست کلان دوره اعتدال را دنبال می کند. یعنی سیاست پولی کشور با محوریت بانک های خصوصی تغییری نکرد و به همین دلیل تورم بالا و خلق پول «فقیر» ادامه یافت.

قیمت دلار آمریکا در زمان همتی از حدود 9 هزار تومان به 20 هزار تومان رسید، سپس به 10 هزار تومان کاهش یافت و سپس در دومین بازی پونزی به 33 هزار تومان رسید و دوباره به 20 هزار تومان رسید. یکی از بدترین دوره ها برای ارز کشور خواهد بود.

انتظار می رود علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی که مبتکر شرایط موجود در یک سال اخیر است، به اظهارات همتی پاسخ دهد و حرف های تکراری را کنار بگذارد و لبخند بزند! از سیاست سکوت دوری کنید.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید