نقش اغتشاشات در افزایش التهاب در بازار ارز + جزئیات

گروه سیاسی رجانیوز: بررسی ها نشان می دهد که در کنار عوامل مختلف، تلاطم های اخیر نقش بسزایی در ایجاد التهاب در بازار، برهم زدن امنیت روانی مردم و دامن زدن به تقاضای کاذب ارز داشته است.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش کیهان، دلار در دو هفته گذشته نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته و روند صعودی را طی کرده است. قیمت دلار در بازار قراردادی از 36 هزار تومان گذشت و در بازار آزاد در انتهای بالای کانال 37 هزار تومان بود.

البته نرخ دلار که زیر پای او ناپایدار است چندان ثابت به نظر نمی رسد و آخرین قیمت ها در روز چهارشنبه نشانه هایی از بازگشت را به همراه داشت، بنابراین با توجه به نرخ های شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار در ساعات پایانی روز به 37 هزار تومان رسید.

ذخایر ارزی پایین

دلایل نوسانات ارز را می توان به تفصیل مورد بحث قرار داد و مواردی مانند تورم داخلی، وضعیت تراز تجاری کشور، دسترسی به ارزهای نفتی و غیرنفتی و ذخایر ارزی، شرایط اجتماعی، انتظارات تورمی و غیره را می توان نام برد.

بررسی ها نشان می دهد که ذخایر ارزی کشور در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. جواد اوجی، وزیر نفت، اندکی پیش از «به ثبت رساندن رکورد صادرات نفت خام، میعانات گازی و پتروشیمی ایران در آبان ماه امسال» خبر داد و مقامات بانک مرکزی به بازگشت ارزهای صادراتی اطمینان دادند.

محمدرضا پورابراهیمی; رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با ایبنا گفت: حجم منابع ارزی کشور به دلیل افزایش فروش نفت از مرز یک میلیون بشکه گذشت و این در تاریخ سال های گذشته بی سابقه است. تحریم ها و همچنین افزایش دسترسی به منابع را نشان می دهد و بر این اساس میزان ارز عرضه شده در سامانه نیما رشد چشمگیری داشته است.

وضعیت اقتصادی در حال بهبود است

بر اساس وضعیت مطلوب ذخایر ارزی، عرضه ارز در سامانه نیما نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 60 درصد افزایش یافته است و همچنین در بازار ارز که در واقع بر معاملات نقدی متمرکز شده است. عرضه ارز نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و حدود 40 درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر، وضعیت کلی متغیرهای اقتصادی نشان می دهد که کشور در شرایط بحرانی قرار ندارد و بسیاری از متغیرهای کلیدی تحت کنترل یا در حال بهبود هستند. به عنوان مثال بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی برای مهرماه امسال، نرخ رشد نقدینگی روند نزولی خود را حفظ کرده است.

  انواع میکسر بتن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تاثیر اختلالات اخیر بر دلار

به این معنا که بازارساز دست پر برای تامین بازار و روند بهبود متغیرهای کلان اقتصادی است، سوال اینجاست که چرا نرخ ارز در سه ماه اخیر افزایش احساسی داشته است؟

به نظر می رسد یکی از مهم ترین عوامل افزایش قیمت ارز در ماه های اخیر، بروز ناآرامی ها در سه ماه گذشته باشد. التهابات ناشی از آن که بیشتر آن در فضای مجازی و رسانه ای ایجاد شد، باعث شکل گیری انتظارات تورمی در بازار ارز، طلا و مسکن شد و این انتظار باعث شد که دارندگان نقدینگی به سمت این بازارها بروند.

در واقع با القای انتظارات تورمی و عدم اطمینان ایجاد شده توسط جریان رسانه ای و دنبال کنندگان داخلی آنها، منابع بسیاری از سایر بازارها وارد بازار ارز شد و بازار ارز در مدت زمان کوتاهی با تقاضای بالایی مواجه شد.

بنابراین، نوسانات اخیر در ذخایر ارزی و وضعیت اقتصادی، عللی فراتر از مشکلات اقتصادی داشته است، زیرا از شهریور 1400 تا شهریور 1401 نرخ ارز رشد بسیار کمی داشته و نزدیک به صفر بوده است.

فرآیند تکرار شونده

بررسی ها نشان می دهد در سال های 96 و 98 که کشور به دلیل عملیات روانی دشمنان دچار هرج و مرج شده بود، تقاضای زیادی در بازار ارز وجود داشت که جلوه عینی آن رشد عظیم پول در آن سال ها بود.

باشگاه خبرنگاران جوان دی ماه سال 96 گزارشی نوشت که در آن به برخی از مشکلات اقتصادی آن زمان از جمله افزایش همزمان قیمت برخی از محصولات ضروری در سبد خانوار، افزایش قیمت نان اشاره کرد. ، و غیره. .: «این مشکلات منجر به موج جدیدی از تجمع مردم علیه مشکلات اقتصادی و بیکاری شد. در نتیجه عده ای سودجو به بهانه اعتراض دست به آشوب زدند و اوضاع را در برخی شهرهای کشور متشنج کردند. اولین لطفی که اغتشاش گران به اوضاع اقتصادی کردند، کاهش شدید تجارت اینترنتی، نوسان شدید نرخ طلا و سکه و بازار ارز بود که هرج و مرج بی سابقه ای را به ویژه در استان ها ایجاد کرد.

خبرگزاری موج گزارش داد که «به نظر می رسد اغتشاشات چند روز گذشته باعث افزایش قیمت ارز و سکه و فشار اقتصادی بیشتر بر مردم شده است».

مثل 1998

در آبان ماه 1397 که کشور دچار تلاطم بود، همین التهابات در بازار ارز رخ داد که البته با عملیات روانی دشمن نیز همراه بود. نود احمی در این رابطه می نویسد: قبل از اغتشاشات خیابانی آبان ماه 1397، نرخ دلار در مهرماه 1397 از 11500 تومان به 31000 تومان رسید، البته همچنان ویروس کرونا و بازی سیاسی غربی ها با کارت FATF دامن می زند. بحران ارزی در ایران، اما جرقه اولیه آن در نوامبر 2018 زده شد.

  واردات خودرو به انحصار تبدیل شد

پس از اکتبر 2009، با کاهش رشد پول، این نرخ دوباره شروع به کاهش کرد.

به نظر می رسد در حال حاضر نیز رشد حجم پول که نرخ آن در مرداد امسال به حدود 56 درصد رسیده و در شهریور و مهرماه به دلیل تقویت انتظارات تورمی و عدم اطمینان پس از تلاطم اخیر از این ارقام فراتر رفته است، امری ملموس است. جلوه ای از تلاش دشمنان ملت ایران برای برهم زدن ثبات اقتصادی کشور.

اختلال در بازار آتی

یکی دیگر از دلایل نوسانات کاذب بازار که ارتباط زیادی با فضای رسانه ای و آشفتگی دارد، قیمت گذاری بازارهای فردا است. ایبنا در این باره گزارش می دهد: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بخش قابل توجهی از نوسانات ارزی ناشی از نابسامانی های اجتماعی، فضای رسانه ای و انتشار اخبار جعلی در بازار ارز است که همگی علوفه لازم را برای دلالان در بازارهای فردا فراهم می کند. و در بسیاری از موارد این دلالان در ایجاد اخبار از طریق فضای مجازی نقش دارند.

این معاملات کاذب گاهی بر معاملات واقعی طلا و ارز اثر کاذب می گذارد و در نتیجه حجم بالای خرید و فروش ناگهانی دلالان با معاملات جعلی و عدم وجود کالای واقعی، موجب تحریک انتظارات و ایجاد نوسان در بازار واقعی می شود. این محصولات

به دلیل مفاسد اقتصادی و مسائل شرعی معاملات فردا، قانونگذار این معاملات را ممنوع و کار با فعالان بازار را در دستور کار قرار داد. سرهنگ هدایت بهرامی; رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران چندی پیش از شناسایی و دستگیری 163 نفر از اعضای فردایی به دلیل قیمت گذاری دلار و طلا طی 8 ماه گذشته خبر داد.

ریسک بالای خرید دلار

البته به نظر می رسد با شکست دشمنان در فتنه های اخیر، روند صعودی قیمت ارز نیز متوقف شده است و همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، روند صعودی دلار در بازار آزاد از بعدازظهر دیروز متوقف شده است. . این در حالی است که فعالان بازار ارز معتقدند قیمت های ثبت شده ارز در این روزها باورنکردنی بوده و بنابراین این وضعیت چندان باثبات نخواهد بود.

خبرگزاری تسنیم نیز به این موضوع اشاره کرد و نوشت: معامله گران معتقدند زمانی که بازار ارز سیاسی شود، خرید هیجانی در بازار افزایش می یابد. اگرچه طبق روال سال های گذشته تقاضا برای خرید ارز معمولا در روزهای نزدیک به سال جدید افزایش می یابد، اما در روزهای اخیر همزمان با افزایش تقاضا برای خرید ارز در روزهای پایانی سال 2022، برخی از مسائل سیاسی ظاهر شده است. حوادث نیز به این تردیدها دامن زد.

  افزایش 8 درصدی کشفیات سرقت در طرح نوروزی

چند راه حل اساسی

کارشناسان بر این باورند که بررسی وضعیت اقتصاد کشور در چند ماه گذشته، اقدامات بانک مرکزی، تراز تجاری و وضعیت نقدینگی نشان می دهد که روند فعلی نرخ ارز هیچ ارتباطی با مبانی اقتصادی کشور ندارد و این افزایش قیمت در قیمت‌ها ناشی از هیجان‌های کوتاه‌مدت به دلیل نبود قانون مالیاتی است.افزایش سرمایه در بازار ارز امکان‌پذیر شد.

پس از دو سال تأخیر در شورای اسلامی، این طرح به دلالان اجازه داد تا در بازار خودرو، ارز و مسکن دست به دامان شوند و در روزهای سرد پاییزی با افزایش قیمت ها بازار دلالی را داغ کرد و کارشناسان از تاخیر در مجلس انتقاد کردند. به نظر می رسد با توجه به اهمیت و تاثیر این طرح در کنترل بازار ارز، بررسی مالیات بر عایدی سرمایه باید در اولویت اول صحن علنی مجلس قرار گیرد تا شاهد افزایش دلالان در بازار نباشیم. این بازار بسیار مهم در کشور است.

قراردادهای پولی و کاهش واردات کالاهای مصرفی

هادی قوامی نماینده سابق مجلس در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره اینکه آیا پیمان های پولی منطقه ای در کاهش تقاضای دلار موثر است؟ وی تصریح کرد: توافقات منطقه ای دو یا چند جانبه باعث کاهش تقاضای ارز می شود، باید تلاش شود تا تقاضا برای ارز کاهش یابد و عامل روانی در بازار ارز به حداقل برسد.

این نماینده سابق مجلس گفت: بخشی از تقاضا در بازار ارز تقاضای غیرضروری است که قابل کنترل است.

اگر فرض کنیم برای کالاهای مصرفی وارداتی، 4 میلیارد دلار از منابع ارزی صرف واردات می شود، بنابراین باید کالاهایی را وارد کنیم که در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرند، می توانیم برخی کالاها را در داخل کشور تولید کنیم و در ارز صرفه جویی کنیم.

در کنار این موارد نباید از اهمیت کنترل نقدینگی و تورم غافل شد که تنها با کنترل کسری بودجه امکان پذیر است. برای دستیابی به این هدف باید اصلاح ساختار بودجه را جدی گرفت و از یک سو تحقق اعتبارات و از سوی دیگر حذف هزینه های غیرضروری را دنبال کرد.

همچنین اصلاح نظام بانکی از طریق کنترل بخشی از ترازنامه بانک ها که در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت باید با قوت حداکثری ادامه یابد.

دیدگاهتان را بنویسید