نقش مهم آبخیزداری در برداشت آب باران

8763 خبر اولیه

بر اساس گزارش تحریریه، میانگین بارندگی در ایران 5236 میلی متر در سال است که البته این میزان بارندگی سال به سال به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی متفاوت است، به طوری که امسال 50 میلی متر باران تا اواسط ژانویه و 80 بارندگی بارید. میلیارد متر مکعب آب از این میزان نزولات جوی دریافت می شود.

اما 75 درصد از این میزان بارش تبخیر شده است و در واقع 25 درصد یعنی. 20 میلیارد متر مکعب وارد حوضه آب های سطحی و زیرزمینی شده است.

در سال 2009، برداشت بیش از حد از چاه‌های آب و آب‌های زیرزمینی منجر به کاهش 10 میلیارد متر مکعبی آب در سفره‌های زیرزمینی شد. بر این اساس مجلس در سوم تیرماه همان سال قانون افزایش بهره وری در کشاورزی و منابع طبیعی را تصویب کرد که ماده 27 آن وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی را موظف به تقویت منابع و سفره های آب زیرزمینی کرده است.

بر اساس ماده 27، چهار برنامه باید اجرا و سالانه 2.5 میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی جبران شود که از این میزان 2.5 میلیارد مترمکعب، 1250 میلیارد مترمکعب سهم وزارت نیرو و 1250 میلیارد مترمکعب آن سهم وزارت نیرو است. سهم بخش خیریه آب

آبخیزداری شامل عملیات بیولوژیکی، بیومکانیکی و مکانیکی، 90 درصد آب های سطحی در بالادست حوزه های آبخیز کوچک و ورود به مسیرهای زیرزمینی پایین دست را کنترل می کند.

پایان/

  مشکل مذهبی ها عدم عقلانیت دینی است / ناامیدی انقلاب فراموش کرده است که ما قبلاً کجا بودیم و اکنون کجا هستیم / شیطان با بی گناهان کاری ندارد ، او سعی می کند انقلابیون را فریب دهد

دیدگاهتان را بنویسید