نقش وزارت نیرو در تولید گرد و غبار!

به گزارش تحریریه، گرد و غباری که این روزها نفس گیر است و حتی تهران را در یک روز به شاخص آلایندگی 500 رساند، منشأ متفاوتی دارد و یکی از عوامل آن تالاب هایی است که آب کافی دریافت نکرده و خشک شده اند.

خشکسالی دوباره در ارومیه و هورالعظیم نزدیک تهران / تالاب صالحی در آستانه خشکسالی کامل + تصاویر

اعطای حق آبه به تالاب ها یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر به مطالبه ای برای فعالان محیط زیست تبدیل شده است. نظر عمومی این است که خشک شدن یک تالاب در گوشه و کنار کشور تاثیری بر زندگی مردم نخواهد داشت، اما بدون این که بدانیم سرنوشت و زندگی ما در این سرزمین با زندگی تالاب پیوند خورده است.

سد ایلسو ترکیه جان تالاب ها را گرفته است
محمد عسگری کارشناس سازمان هواشناسی در خصوص منبع اصلی ریزگردها در این روزها گفت: بر اساس تصاویر ماهواره ای منشا این گرد و غبار در کشور عراق است.

اما پاسخ چرایی گرد و غبار در عراق و سوریه را باید در ترکیه جستجو کرد. سیاست گسترده ترکیه در زمینه سدسازی عامل اصلی خشک شدن تالاب ها و جنگل های عراق است. سد ایلسو یکی از آنهاست.

با وجود مرزهای وسیع سد ایلیسو، این سد توسط اردوغان در نوامبر گذشته کشف شد و شروع به پمپاژ آب به رودخانه دجله کرد. اردوغان خطاب به این سد گفت: سد ایلیسو بهترین پاسخ برای دشمنان قسم خورده ترکیه است.

پس از افتتاح این سد، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره جنبه های زیست محیطی و حقوقی ترکیه در ساخت و بهره برداری از سد ای سیلو گفت: دستور مذاکره مفصلی برای این نشست مرزی و مدیریت مشترک آب وجود دارد.

  ارسال 45 اثر هنری به دبیرخانه جایزه ملی صنایع دستی زنجان

وی با تاکید بر اینکه موضوع آب منطقه ما موضوع بسیار مهمی است، افزود: سدی که اشاره کردید بر روی رودخانه دجله است و در پایین دست عراق به فرات می پیوندد و سپس به اروند رود می رسد و از آنجا به خلیج فارس می ریزد. همه کشورهای پایین دستی (سوریه، عراق و ایران) متاثر از هر تصمیمی در سطح منطقه ای و محلی هستند. در نتیجه، اگرچه باید الزامات محلی در نظر گرفته شود، اما باید تفکر جهانی و تصمیم مشترک اتخاذ شود.

هدر رفت انبوه آب و عدم پرداخت آب برای هورالعظیم
اگرچه سد ایلیسو تاثیر شدیدی بر سرزمین هورالعظیم دارد و باید توسط دیپلمات های خارجی و وزارت نیرو پیگیری شود، اما نباید از نقش سایر عوامل داخلی و خارجی غافل شد. عواملی مانند کشت گسترده برنج در استان علیا خوزستان، فعالیت های تولید روغن، هدررفت گسترده آب و عدم پرداخت آب توسط هورالعظیم عراق نیز در خشکی تالاب ها نقش اساسی دارد.

خشکسالی تالاب صالحی تهران را تهدید می کند
علاوه بر کشورهای همسایه، تالاب هایی در ایران داریم که در حال خشک شدن هستند. تالاب صالحیه یکی از مناطق طبیعی در منطقه تهران نظرآباد استان البرز است. تالاب ها به دلیل در دسترس بودن خاک و آب مناسب عموماً اکوسیستم خوبی به شمار می روند و زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری متنوعی هستند. تالاب صالحیه با وجود وسعت قابل توجهی که دارد، زیستگاه بسیاری از گیاهان و جانوران بوده است، اما در سال های اخیر شروع به خشک شدن کرده است. در سال 1376 تلاش هایی برای احیای این تالاب انجام شد و در همین رابطه آب اضافی رودخانه های کردان و زیاران به این تالاب سرازیر شد اما نتیجه ای نداشت و خشکسالی تا امسال ادامه داشت که در آستانه خشکسالی کامل قرار گرفت. .

  دموکراسی تهدید اصلی آمریکاست

خطر خشکسالی در تالاب صالحیجه برای استان های همجوار جدی است. سال گذشته مسعود تجریشی; معاون محیط زیست محیط زیست در نشست خبری تالاب صالحیه را منبع گرد و غبار تهران دانست و گفت: یکی از اولویت های ما تالاب صالحیه در نزدیکی تهران است. چون کانون اصلی گرد و غبار تهران در این سمت است. «بنابراین با همکاری صندوق ملی محیط زیست نیازمند بهبود وضعیت این تالاب هستیم.

اگر گاوونی خشک شود اصفهان، کوم، یزد و سمنان شرکت می کنند
تالاب گاوونی یکی دیگر از تالاب های مهم کشور است. مهدی طغیانی نماینده مجلس که در روزهای اخیر از تالاب گاوونی بازدید و وضعیت آن را بررسی کرده بود، گفت: در صورت ادامه وضعیت فعلی، این تالاب حداقل چهار استان اصفهان، قم، یزد و سمنان را به عنوان گرد و غبار بسیار خطرناک پوشش می دهد. مرکز.» به دلیل وجود فلزات سنگین و سرطان زا بودن این ذرات، این یک تهدید بسیار جدی است.

به گفته وی میزان آب محیط زیست از نظر منابع و مصرف 176 میلیون متر مکعب در سال است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته جالب این است که الان مهم صنعت و شرب است، اگر چیزی به کشاورزی می رسد چه بهتر که اگر نه آب برای کشاورزی نباشد.

«اهمیت محیط زیست با آب آشامیدنی انسان تفاوتی ندارد، زیرا حیات بخش نیز هست.

وزارت نیرو زمین را به بهانه تامین آب شرب صادر می کند
محمد الموتی; این فعال محیط زیست درباره وضعیت تالاب ها به خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز گفت: اخیراً سازمان های محیط زیستی درباره حق آبه صحبت کرده اند، اما پایداری تالاب ها زمانی واقعی خواهد بود که توزیع حق آبه بر روی تالاب ها اعمال شود. اگر همین کار را کرد، کمی آرامتر می شویم که محیط را درک کرده و به آن توجه کنند. محیط زیست خیالی نیست و اساس زندگی روی این کره خاکی است.

  رشد بی سابقه تورم جهانی

وی افزود: ممکن است در سال آبی که در آن قرار داریم، بارندگی کافی نداشته باشیم یا بارندگی زیاد داشته باشیم، اصلاً به آن اهمیتی نداریم و همه این تصمیمات باید در مورد میزان آب گرفته شود. مناسب در خشکی و چقدر در فصل مرطوب. ما می گوییم تالاب مثل آبروی این سرزمین است و اگر آب شرب هم نباشد شما موظف هستید درصد واقعی حق آبه تالاب را تامین کنید.

المطی گفت: وزارت نیرو زمین را به بهانه تامین آب شرب و کشت دوم تحویل می دهد. اگر از تالاب آب بدزدید، تا یک دهه دیگر تقریباً زمینی باقی نمی ماند. بر اساس وضعیت تالاب ها باید مقدار اجباری تعیین شود و وزارت نیرو این آب را به تالاب برساند. ما فریادی هستیم که صدایی نداریم و هیچکس آن را نمی شنود، اما صدای وزارت نیرو قوی است و عذرخواهی زیاد است.

به گزارش ایسکانیوز، نتیجه بی توجهی به محیط زیست چیزی است که امروزه در حال تجربه آن هستیم. امروزه محیط زیست به یک موضوع فراملی با اهمیت ملی تبدیل شده است. حداقل اتفاقات ترکیه، عراق و سوریه منجر به افزایش ریزگردها در ایران می شود و منشاء داخلی و خشکی تالاب های کشورمان نیز بحران را تشدید می کند، بنابراین باید به مسئولان توجه بیشتری شود.

شوخی کردم

منبع: ایسکانیوز

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید