نماینده شدید اعتراض صریح به سیاست ویژه وزارت صمت

13539 خبر اولیه

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست غلط وزارت صمت در تعیین تعرفه واردات ماشین آلات و ادوات مورد نیاز صنعت و معدن، انتقاد شدید مجلس از واردات زیاد است. و عوارض گمرکی واردات ماشین آلات خطوط تولید در صنعت و معدن. اگرچه واردات ماشین آلات و ادوات مورد نیاز صنعت و معدن ممنوع نیست، اما لغو ساده سازی تعرفه واردات و گمرک و واردات بر اساس ارز ETF قیمت تمام شده ماشین آلات صنعتی و معدنی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است که مورد اعتراض دست اندرکاران قرار گرفته است. در این بخش

وی افزود: برای رفع مشکلات ایجاد شده در وزارت صمت که مانع کار صنعت و معدن است، در اولین روزهای هفته پس از تعطیلات کمیته صنعت با حضور وزیر صمت و معاون رئیس جمهور برگزار شد. برای مقابله با آن موضوع جلسه خواهیم داشت. مجلس تاکید می کند که نیازها و اولویت های کشور باید به درستی شناسایی شود، چرا که به نام حمایت از تولید داخلی نمی توان بخش های مهمی مانند صنعت و معدن را که پاسخگوی نیاز این بخش ها نیست، جلوی تولید داخلی گرفت.

علی جدی خاطرنشان کرد: مجلس در نظر دارد کارگروهی را برای بررسی بهتر این موضوع تعیین کند تا با تقسیم بندی صنایع مختلف و در نظر گرفتن استثنائات مورد نیاز برای واردات ماشین آلات صنعتی و معدنی، مشکلات به سرعت حل شود. مشکلاتی که متاسفانه امروز با تصویب قانون بودجه آثار منفی خود را بر اقتصاد و ارز در این مکان ها نشان می دهد.

  بدترین میراث دولت قبل - نقد رسانه های تحریریه

علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس به شدت با سیاست های وزارت صمت و دولت مخالف است چرا که خط تولید صنعتی کشور به دلیل سیاست های ناکارآمد نمی تواند متوقف شود. مشکلاتی مانند تامین ماشین آلات تولید داخل در حالی که واحدهای تولیدی ما قادر به تامین بازار نیستند.

وی در پایان گفت و گو خاطرنشان کرد: وقتی وزارت صمت و دولت سیاستی را تدوین می کنند باید همه جوانب آن مدنظر قرار گیرد. نمی توان بدون در نظر گرفتن چالش هایی که صنعت و معدن کشور را تهدید می کند با تعیین تعرفه به بهانه درآمدزایی دولت، تخلف را توجیه کرد. نکته مهم در این زمینه این است که تدوین چنین سیاست های غلط انگیزه سرمایه گذاری در خطوط تولید صنعت و معدن را از دست می دهد، به طوری که به دلیل حمایت از تولید داخلی نمی توان راه های درآمدزایی و کار و اشتغال را در کشور دید. کشور، زیرا آسیب بعدی که در انتظار ما است بسیار بدتر از آن چیزی است که فکر می کردیم.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید