نوام چامسکی: گسترش ناتو علت جنگ در اوکراین است

به نوشته سرمقاله، حمله نظامی روسیه به اوکراین جهان را شگفت زده کرد. نوام چامسکی در مصاحبه ای اختصاصی با Truthout (1) (سازمان غیرانتفاعی که گزارش های مستقل و تفسیری در مورد موضوعات مختلف عدالت اجتماعی ارائه می دهد)، معتقد است که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین یک تهاجم بی دلیل است. این به عنوان جنایت جنگی در قرن بیست و یکم در تاریخ ثبت خواهد شد.

او در آن مصاحبه به طور کامل بهانه های ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای حمله نظامی به یک کشور مستقل را رد کرد و گفت که در مواجهه با چنین حمله نظامی وحشتناکی، آمریکا باید به جای تشدید تنش های نظامی، فورا دیپلماسی را انتخاب کند. او حکم اعدام برای انواع زندگی از جمله انسان و همه موجودات زنده را امضا کرد. رویارویی و جنگ در این شرایط برای طرفین پیروزی به همراه نخواهد داشت.

نوام چامسکی به عنوان یکی از مهم ترین روشنفکران جهان شناخته می شود. موقعیت فکری او را فقط می توان با موقعیت گالیله، نیوتن و دکارت مقایسه کرد. کارهای او در زمینه های مختلف زبان شناسی، منطق و ریاضیات، علوم کامپیوتر، روانشناسی، سیاست بین الملل و فلسفه تاثیر زیادی بر تحقیقات داشته است. نوام نویسنده حدود 150 کتاب است و جوایز علمی معتبر بسیاری از جمله جایزه صلح سیدنی و کیوتو (معادل جایزه نوبل ژاپن) و ده ها دکترای افتخاری از دانشگاه های برتر را دریافت کرده است. او استاد محترم موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و در حال حاضر استاد محترم دانشگاه آریزونا است.

اوکراین روسیه درگیری با ناتو توضیح داد  نوام چامسکی - یوتیوب

نوام چامسکی در این مصاحبه سوالاتی در مورد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و نقش آمریکا و اروپا در آن جنگ مطرح کرد. آره. CJ Polychroniou اقتصاددان و نویسنده به شرح زیر پاسخ می دهد.

  قیمت مرغ 6720 تن است

پرسش: همانطور که می دانید تهاجم نظامی روسیه به اوکراین موجی از شوک در جهان ایجاد کرد. اما نشانه های زیادی وجود دارد که پوتین برای توجیه تهاجم نظامی خود به گسترش ناتو به اروپای شرقی و بی توجهی واشنگتن به امنیت و «خط قرمزهای» روسیه اشاره کرده است. به نظر شما چرا پوتین در آن زمان تصمیم به حمله نظامی به اوکراین گرفت؟

پاسخ: قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید حقایق غیر قابل انکاری را بیان کنیم. حمله نظامی روسیه به اوکراین در واقع یک جنایت جنگی است که قدمت آن به حمله نظامی آمریکا به عراق و حمله هیتلر-استالین به لهستان در سال 1939 برمی گردد. روسیه در اوکراین. اما تا آنجا که به سوال شما مربوط می شود، پوتین بدون شک در یک فانتزی پارانوئیدی گرفتار شده است، که توسط چاپلوسان احاطه شده است، درست مانند اعضای جمهوری خواه که همیشه به قبله Mar-a Logo روی می آورند. تا مورد تایید رهبر مجذوب خود (ترامپ) قرار گیرند.

اظهارات تهاجمی پوتین همان اظهاراتی بود که او و متحدانش سال ها با صدای بلند و واضح بیان کرده بودند. خواسته اصلی پوتین این بود که اطمینان حاصل شود که ناتو اعضای جدید به ویژه اوکراین و گرجستان را نخواهد پذیرفت.

باید توجه داشت که اگر ناتو پس از پایان جنگ سرد گسترش نمی یافت و یا اگر گسترش آن در راستای ساختار اروپا که روسیه را نیز در بر می گرفت، چنین بحرانی به وجود نمی آمد. جک ماتلاک، یکی از معدود کارشناسان روسی دیپلماسی آمریکا، اندکی قبل از حمله نظامی روسیه به اوکراین، گفت: «این بحران را می توان به راحتی و با درایت ایالات متحده حل کرد». زیرا از هر لحاظ ترویج صلح در منطقه به نفع آمریکاست نه تقابل و درگیری. تلاش برای جدا کردن اوکراین از نفوذ روسیه در واقع سیاست دولتمردانی بود که آشکارا مردم را به انجام انقلاب های رنگی تشویق می کردند و این سیاست یک سیاست احمقانه و خطرناک بود. آیا ما درس بحران موشکی کوبا را به این زودی فراموش کردیم؟

  تورم 55 درصدی مورد انتظار مردم ترکیه است

منبع: دیپلماتیک

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید