نگاهی به اهمیت و الزامات تغذیه کودک با «شیر مادر»

گروه زنان و خانواده – رجانیوز: کمتر کسی است که از خواص شیر مادر و فواید بی شمار آن برای نوزاد اطلاعی نداشته باشد. علاوه بر باورها و تجربیات نسل‌های مختلف، علم پزشکی و تغذیه نیز اهمیت شیر ​​مادر را برای کودکان تأیید کرده است و به‌ویژه در دهه‌های اخیر که فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد آشکارتر می‌شود، شیردهی نیز رو به افزایش است. روز به روز مهمتر می شود.

شیر مادر به دلیل داشتن فاکتورهای ایمنی بالا سیستم ایمنی کودک را تقویت می کند و به عنوان واکسن از کودک در برابر بیماری ها محافظت می کند و از مرگ و میر نوزادان جلوگیری می کند. شيوع تغذيه انحصاري با شير مادر در 6 ماه اول پس از تولد در مناطق مختلف ايران بين 17 تا 33 درصد متغير است. بنابراین میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر در شهرهای سنندج 49 درصد، مشهد 54 درصد، چهارمحال و بختیاری 44 درصد، اراک 41 درصد و گرگان 44 درصد است. بررسی ها نشان می دهد که تنها 56 درصد از کودکان ایرانی تا 4 ماهگی و 51 درصد تا 6 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کردند که کمتر از مقدار «افراطی» توصیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت است.

اما نکته مهم در مورد آن توجه، آموزش و افزایش آگاهی مادرانی است که بارداری و سپس زایمان را تجربه کرده اند و نیاز به حمایت و مراقبت زیادی دارند. این حمایت علاوه بر مسائل تغذیه ای و بهداشتی، شامل مسائل بهداشت روانی و حمایت معنوی نیز می شود. زندگی مادر با تولد نوزاد تغییر می کند. اوقات فراغت، تفريح، روابط فردي و زناشويي، كار، تحصيل و همه ابعاد زندگي او را تحت تاثير قرار مي دهد. بنابراین، بیش از همه و همیشه، نیاز دارد که مورد توجه و درک دیگران، به ویژه شریک زندگی اش قرار گیرد.

  یارانه نان باید مستقیم به مردم داده شود

از طرفی مراقبت از کودک در گذشته و زندگی جمعی یک فعالیت گروهی بود و توسط اکثر اعضای خانواده انجام می شد. اما در سبک زندگی امروزی، مراقبت از نوزاد اغلب تنها بر عهده مادر تازه متولد شده است و جدای از نوزاد، خانه و سایر وظایف روزمره نیز بر دوش اوست. در همین حال، مادران جوان ممکن است کمتر بتوانند از وضعیت خود شکایت کنند. زیرا گاهی از نظر جامعه و اطرافیان مورد قضاوت قرار می گیرند; همانطور که مادران زیادی وجود دارند که به خاطر شیر ندادن به نوزادانشان ارزش قائل شده اند. این در حالی است که بسیاری از آنها به دلایل مختلف از جمله ژنتیک، وضعیت نوزاد، وضعیت نامطلوب روحی و جسمی خود و همچنین با قضاوت ناکافی دیگران در شیردهی ناکام هستند.

بنابراین لازم است اعضای خانواده به ویژه همسر به حمایت از شیر مادر تشویق شوند. زیرا می توانند در کارهای دیگر و مراقبت از کودکان بزرگتر به مادر کمک کنند و نقش مهمی در تشویق مادر به شیردهی داشته باشند.

پس از خانواده، پرسنل بهداشتی بیشترین نقش را در حمایت از مادران شیرده دارند. آنها می توانند با تشویق مادران، آموزش های لازم و کمک های عملی آنها را حمایت کنند.

از سوی دیگر، در سطح جامعه، به عنوان مثال با ایجاد فضاهای حمایتی مانند اتاق های شیردهی در فرودگاه ها، ترمینال ها، فضاهای عمومی و پارک ها، می توان از مادران شیرده حمایت کرد تا بتوانند با آرامش به فرزندان خود شیر دهند.

در نهایت می توان گفت که مزایای تغذیه انحصاری با شیر مادر می تواند سلامت عمومی را بهبود بخشد. امیدواریم با همکاری و مشارکت همه حامیان شاهد بهبود روزافزون وضعیت شیردهی نوزادان باشیم.

  فوری چهارمین مرحله از فروش محصولات ایران خودرو به ویژه قانون حمایت از خانواده و جوانان

دیدگاهتان را بنویسید