نگاهی به نتایج زندگی استاد اندیشه و اشاره به اندیشه دینی/ چرا علامه مصباح یزدی بر شمول طرح ولایت تاکید کردند؟

وزارت آموزش و پرورش_رجانیوز: طرح ولایت یک دوره آموزشی است که با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و با ابتکار و مدیریت علامه مصباح یزدی (ره) نزدیک به سه دهه به طول انجامیده است که موجب تحولات عمیق شناختی و معنوی در نخبگان شده است. دانشجویان و دانشجویان و فضای فرهنگی کشور و ده ها بار مورد تاکید امام خامنه ای قرار گرفته است. محور اصلی طرح ولایت با تدریس سلسله دروس مبانی اندیشه اسلامی با محوریت حلقه های شش گانه معرفت شناسی، کلام، انسان شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوقی و فلسفه سیاسی شکل می گیرد. کتابها با نهایت دقت و ژرفا نوشته شده و نظام فکری و آهنگی منسجمی را تشکیل می دهند که از عمیق ترین لایه های معرفتی شروع می شود و تا نظام های اساسی اجتماعی یعنی امتداد می یابد. اخلاق، قانون و سیاست. عقلی و نقلی آنها را به صورت مستدل و منطقی بیان می کند. علامه مصباح یزدی (ره) این طرح را حاصل عمر خود برشمرد که در آن زحمات فراوان اندیشمندان بزرگی چون امام خمینی، علامه طباطبایی و شهید مطهری رحمه الله به خرج داده شده است.

طرح استان دارای امتیازات فراوانی است که دلیل تاثیر فوق العاده آن است. از آن جمله می توان به هشت مورد زیر اشاره کرد:

به عنوان اساسی

آنچه در طرح استان آموزش داده می شود، اساسی ترین پرسش های فکری و اجتماعی است که در صورت پاسخگویی مناسب، مشکلات روبنایی را نیز سامان می دهد. مسائلی مانند معرفت، دنیا، خدا، انسان، هدف، راه، غایت، جامعه، قانون، سیاست، اخلاق و …. اصلی ترین پرسش هایی که در طول تاریخ ذهن متفکران جهان را به خود مشغول کرده و هنوز پاسخ روشنی در مورد آن ها وجود ندارد.

  مرغ بالاخره ارزان شد؟

جاری بودن

کتب طرح ولایت بر اساس آخرین اکتشافات فلسفی و دینی و متناسب با فضای فکری و مسائل جامعه پیوسته به روز و بازنگری می شود. آنچه در طرح استان آموزش داده می شود مشکلات حال و آینده دانشگاه های جهان است که با زبانی روشن و منطقی در اختیار جوانان و نخبگان قرار می گیرد.

تفکر سیستمی

آموزش طرح ولایت در یک نظام فکری منحصر به فرد با ارتباطات کاملاً منطقی و عقلانی تنظیم می شود، بنابراین تأثیر طبیعی این نظام در فراگیران احساس به دست آوردن یک نظام فکری منسجم و منطقی است که به آنها امکان پاسخگویی به بسیاری از شبهات را می دهد. او نمی داند و افکار سازنده را نیز تولید می کند. آنچه در حلقه های شش گانه طرح ولایت به چشم می خورد، نه طبقه بندی محض، بلکه یک نظام فکری واقعی و تفکر نظام مند است که همگی به نماد محوری توحید متصل است.

کل نگر

توجه به ساخت‌های فردی و اجتماعی دین و پرداختن به اساسی‌ترین پرسش‌های نظام اجتماعی، یعنی. مسئله اخلاق، حقوق و سیاست از ویژگی های بارز این پروژه است. به گونه ای که گسترش طرح ولایت یکی از بهترین تاکتیک ها برای مبارزه با سکولاریسم در دانشگاه ها و دانشکده ها، لیبرالیسم و ​​اومانیسم تلقی می شود.

الگوی تولید علوم انسانی اسلامی

گسترش مبانی فکری در علوم انسانی مشکل اصلی در تولید علوم انسانی اسلامی است. طلاب طرح ولایت علاوه بر فراگیری مبانی مهم لازم برای تولید علوم انسانی اسلامی، گسترش مبانی معرفتی، هستی‌شناختی و انسان‌شناسی را در سه علم اخلاق، حقوق و سیاست به وضوح می‌بینند و این اولین و استوارترین است. گامی که در این راه وجود دارد، تلقیح دانش آموزان با علوم انسانی غربی و واداشتن آنها به تولید علوم انسانی اسلامی است.

  انواع یخچال ایستاده و قیمت 1401 را به شما تقدیم می کنیم

برخورداری از آموزش های فکری قابل اعتماد

قوت و کیفیت هر اثری به تأثیرگذار و خالق آن بستگی دارد و پروژه ولایت محصول زحمات اندیشمند برجسته عصر ما علامه مصباح یزدی است. رهبر معظم انقلاب ایشان را مانع نظری انقلاب، استاد اندیشه، معلم بزرگ، حکیم مجاهد، اندیشمند برجسته، علامه طباطبایی و شهید مطهری زمان، راهنما و مرشد در امور فکری، مرجع و مایه علم و تقوا و بصیرت در معنای کلمه راستین و فیلسوف راستین و غیور و… نامیدند و سالها همه را به سوی خود دعوت کردند. بنابراین طرح ولایت از نظر پشتوانه فکری بی نظیر است، به ویژه با توجه به اینکه علامه مصباح یزدی (ره) شخصاً تمامی مراحل طرح ولایت را از تدوین کتاب و تربیت معلم تا اجرای مدیران و اجرای آن هدایت کرده است. تصویب های متعدد در این طرح نشان می دهد که از این است.

اساتید برجسته ای هستند

معلم رکن اصلی در فرآیند آموزشی است. ضعف اصلی دوره های آموزشی مختلف نبود استاد متناسب با محتوا است. این نقص در طرح ولایت با طرحی که علامه مصباح در سر دارد تا حدودی برطرف شده است. تلاش وي در تربيت شاگردان ممتاز و مؤثر و در نتيجه طراحي دوره هاي تربيت معلم در مباني انديشه اسلامي، موجب تداوم روند تربيت معلم طرح ولايت به صورت ساختارمند و مستمر شده است.

بیانات نایب امام خامنه ای (مدظله العالی):

کمتر طرح و برنامه ای وجود دارد که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید ورزیدند. تصدیقات مکرر آن بر شواهد فراگیران، متولیان فرهنگی و دست اندرکاران پروژه ولایت می افزاید.

  تاثیر نرخ ارز بر تغییرات قیمت سخت افزار

حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در دیدار با علمای طرح ولایت و در تشریح و تصویب این طرح فرمودند: تفکر فلسفی اسلام و درک صحیح از مبانی اسلامی در هر لحظه انسان احساس می کند. مسیر و به سمت کدام هدف حرکت می کند. او در هر شرایطی توانایی تحلیل وقایع و تشخیص وظیفه خود را می یابد، جوانان امروز ما باید چنین باشند. (13/06/2018)

همچنین علامه مصباح یزدی (ره) خطاب به کسانی که در دوره های برنامه ریزی استانی شرکت کردند، می گوید: به شما که خالصانه در دوره برنامه ریزی استانی شرکت می کنید، با اطمینان می گویم: اگر تلاش کنید و اسلحه کنید، می توانید به مقام فرماندهی برسید. از لشکر رزمنده فرهنگ و تبدیل شدن به یکی از یاران واقعی امام زمان (عج). در دوران دانشجویی هیچ چیز بابرکت‌تر از تدبیر ولایت ندیده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید