نگرانی اصلاح طلبان از “محرک های مضر” در برجام/ چرا تصویب قطعنامه علیه ایران فقط یک مانور رسانه ای و تبلیغاتی است؟

گروه بین الملل رجانیوز: دور جدید شورای حاکمیت آژانس بین المللی از روز گذشته در وین آغاز شد. آمریکا به همراه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه با ادعاهای واهی به دنبال تصویب قطعنامه جدیدی درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی هستند.

من گزارش میدم رجانیوز; در این نشست سه روزه که با حضور نمایندگان 35 کشور عضو شورا برگزار می شود، موضوعات مختلف مرتبط با ایمنی هسته ای، اجرای توافقنامه پادمانی و تقویت فعالیت های علمی پژوهشی آژانس مطرح شده است. دستور جلسه. فعالیت‌های هسته‌ای ایران و برجام از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار اعضای شورا قرار دارد و براساس برنامه اعلام شده، راستی‌آزمایی و بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و اجرای توافق پادمانی بررسی می‌شود..

برخلاف آنچه در روزهای اخیر در دستگاه کامپیوتری واشنگتن درباره مرگ برجام گفته شد، دولت آمریکا به قول خودشان این توافق را فراموش نکرده و به طرق مختلف از طریق کشورهای همسایه خواستار بازگشت به برجام است.

بایدن که بار دیگر در انتخابات میان دوره ای کنگره توانست اکثریت سنا را به دست آورد، اکنون همراه با تروئیکای اروپایی، با پیشبرد قطعنامه جدیدی در شورای حکام، با افزایش فشارها، می خواهد امتیازات بیشتری از ایران بگیرد، بنابراین مواضع حقوقی جمهوری اسلامی در خصوص برجام ناکافی است

این پرسش ها در حالی که نتیجه ماه ها مذاکره در وین برای رفع تحریم ها و از سرگیری اجرای کامل برجام بود، نشان داد که دولت ضعیف جو بایدن به دلیل مشکلات و فشارهای داخلی قدرت تصمیم گیری برای بازگشت به توافق هسته ای را ندارد. از سوی رژیم صهیونیستی و در نتیجه تاکتیک ها، اتهامات و تعیین ضرب الاجل های نادرست متوسل شد و روند مذاکرات را طولانی کرد..

  حمله غافلگیرانه روسیه علیه تحریم های غرب

وزیر امور خارجه: عجله آمریکایی ها برای برجام

وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه آمریکایی ها واقعا منافق هستند، گفت: برای عبور از تحریم ها به کار خود ادامه می دهیم و به خاطر مذاکره مذاکره نکرده ایم، مذاکره کرده ایم تا نتیجه بگیریم..

امیر عبدالخیان تصریح کرد: ما دائماً در حال تبادل پیام با طرف آمریکایی هستیم، آخرین پیام ما کمتر از 72 ساعت پیش بود، آمریکایی ها پیام می دهند که برای برجام عجله دارند، اما مصاحبه می کنند و می گویند اینطور نیست. اولویت ما.

امیر عبدالخیان همچنین درباره تلاش طرف اروپایی برای تصویب قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام گفت: پیام های لازم را به کشورهای اروپایی دادیم، با برخی از وزرای خارجه اروپایی از جمله آقای دکتر صحبت کردیم. جوزف بورل، نماینده ارشد سیاست خارجی اروپا، اگر اروپایی ها در این مسیر غیرسازنده قدم بردارند، اگر متوقف نشوند، با پاسخ متقابل اما موثر ما مواجه خواهند شد..

فعلا سفر ممنوع!

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به جلسه شورای حکام و پیش نویس قطعنامه علیه ایران گفت: اتخاذ سیاست فشار حداکثری و اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی به گرایش استکباری و صهیونیستی ماهیت آنهاست. که معتاد تحریم و معتاد به این سیاست هستند..

قطعنامه ای تهیه کردند و مطالبی را آوردند که خودشان می دانند درست نیست و جمهوری اسلامی آن را رد می کند، مهم این است که ایران برنامه مصوب، مدون و اعلام شده ای برای توسعه برنامه خود در بخش هسته ای دارد و به فعالیت خود در حوزه هسته ای ادامه می دهد. همان قاب.

  خرید درب اتوماتیک شیشه ای و خرید پرده برقی

رئیس سازمان انرژی اتمی با رد سفر رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: در حال حاضر سفر به آژانس در دستور کار نیست. آنچه مهم است نظارت وزارت امور خارجه بر ادامه مذاکرات است.

به رسمیت شناختن حق غنی سازی توسط گروسی 60 درصد

روز گذشته، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، در پیامی توئیتری از آمادگی این سازمان برای همکاری با ایران در زمینه پادمان های باقی مانده خبر داد و برای برگزاری نشست فنی با ایران در مورد موضوعات بحث برانگیز ابراز امیدواری کرد. مدیرکل آژانس با بیان این مطلب، در حالی که در این اطلاعیه اشاره ای به تهیه پیش نویس قطعنامه علیه ایران توسط کشورهای غربی نشده بود، اندکی پس از انتشار خبر مخالفت با سفر احتمالی بازرسان آژانس از تهران، مدیرکل آژانس در کنفرانس مطبوعاتی خود سعی کرد جو را تعدیل کند و با اتخاذ احتمالی این تصمیم مخالفت کند. در همین راستا گروسی با ادعای اینکه آژانس هیچ برنامه سیاسی علیه ایران ندارد، همکاری با آژانس را یکی از تعهدات ایران خواند و گفت: ایران باید اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهد.

Screenshot%20%2870%29 خبر اولیه

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه هسته‌ای ایران از کنترل خارج شده است یا خیر، گفت: من از کلمه خارج از کنترل برای غنی‌سازی 60 درصدی ایران استفاده نمی‌کنم، بلکه برای پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران کاملاً واضح است، بنابراین همه از این کلمه استفاده نمی‌کنم. متوجه آن شدند باعث می شود چیزها مهم تر شود

اصلاح‌طلبان از «مکانیسم مضر» در برجام ناراحت بودند

رسانه‌های اصلاح‌طلب و یارانشان طبق معمول بار دیگر سوار بر موج فریب غرب شدند و در کنار دشمنان ایران از راه‌اندازی «مکانیسم ماشه» پس از تصویب قطعنامه شورای حکام علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بیمناک شدند. جمهوری اسلامی ایران.

  رئیس ستاد ارتش عراق با یکی از مقامات ناتو دیدار کرد

البته نگرانی از راه اندازی این سازوکار بارها از سوی این رسانه ها مطرح شده است و روز گذشته رسانه اصلاح طلب «هابرآنلاین» در گفت و گو با یک کارشناس خطر راه اندازی این سازوکار را مطرح کرد.

در حالی که اکنون اصلاح طلبان نگران راه اندازی ماشه ای هستند که در مذاکرات دولت روحانی به کشور تحمیل شد.

بر اساس این سازوکار، اگر هر کشوری برجام را نقض کند، تمام قطعنامه‌های مصوب 2231 به طور خودکار لغو می‌شود و هیچ یک از اعضای شورای امنیت نمی‌توانند بر اساس حق وتو از آن جلوگیری کنند.

با این حال، اصلاح طلبان اکنون به دروغ تصمیم نهایی هیئت مدیره را به شروع ماشه مرتبط می کنند. این در حالی است که تصویب این مصوبه در شورای حکام، رفتاری تکراری و بی‌ثمر است که حتی در ماه‌های گذشته و در دوره‌های گذشته مانند اسفند 1397 و در دولت روحانی اتفاق افتاده و هیچ گونه اقتصادی و قانونی نداشته است. یا تاثیر امنیتی علیه ایران.

این رفتار تنها فشار رسانه ای و تبلیغاتی برای اعمال فشار بیشتر بر ایران با توجه به شرایط داخلی است تا جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام مواضع خود را کوتاه کرده و از موضع پایین تری مذاکره کند. در حالی که رئیس جمهور و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بارها بر خطوط قرمز کشورمان تاکید کرده و نشان داده اند که از حقوق افراد تحت تاثیر این فضاسازی ها کوتاه نمی آیند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید