هدف از نمایش تبلیغاتی انگلیس برای مردم ایران / روند تظاهرات آبان در لندن چه بود؟

گروه بین الملل_رجانیوز: محاکمه ای نمادین به نام دادگاه مردمی آبان در انگلیس به دلیل فاجعه اداری دولت روحانی پس از افزایش قیمت بنزین که بازتاب گسترده ای در رسانه های مخالف داشته است، بر سر زبان ها افتاده است.

بر اساس گزارش ها رجانیوزجدای از اینکه برگزاری چنین فرآیندی جدا از اینکه اهمیت حقوقی ندارد و صرفا یک حرکت نمادین و نمایشی تلقی می شود، این سوال را مطرح می کند که هدف انگلستان از برگزاری این شوی رسانه ای چیست؟

قحطی بی سابقه در ایران از انگلیس; محاکمه ای صورت نگرفت

کشوری مانند انگلیس که سابقه قحطی و نسل کشی 6 میلیون نفری در فلات ایران را دارد که در تاریخ این منطقه بی سابقه است، نمی تواند نقش مطلوب ایران را ایفا کند.

گستردگی این قحطی به حدی بود که محمد گلی مجد نویسنده ویرانی بزرگ معتقد بود هیچ کشوری مانند ایران تحت تأثیر جنگ جهانی دوم قرار نگرفته است. به گفته وی، این بزرگترین قحطی تاریخ ایران و همچنین بزرگترین فاجعه تاریخ ایران است که بسیار فراتر از حمله مغول در قرن سیزدهم است.

170962 خبر اولیه

به گفته مید، نزدیک به 40 درصد (و در برخی منابع دیگر 25 درصد) از جمعیت ایران بر اثر گرسنگی، سوء تغذیه و بیماری های مرتبط با آن جان خود را از دست دادند و دولت انگلیس نیز به دلیل خرید گسترده غلات و مواد غذایی در ایران، به علت اصلی آن وارد شد. کمبود غذا از هند و بین النهرین، ممنوعیت واردات مواد غذایی از ایالات متحده و اتخاذ سیاست های مالی از جمله عدم پرداخت درآمدهای نفتی ایران از جمله بحران ها بود.

  موز وارداتی تبدیل به خوراک دام شده است

با وجود این دستاورد، بهتر است سازمان های حقوق بشری برای پاسخ به فجایع ناشی از ایران از انگلیس شکایت کنند. اما به نظر می رسد این موضوع فراتر از بازی های رسانه ای است و بریتانیا تلاش می کند توجه را از اخبار مهم تر منحرف کند.

بدهی 40 ساله انگلیس به ایران چه شد؟

علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که بدهی 400 میلیون دلاری (535 میلیون دلاری) انگلیس به ایران به دلیل یک قرارداد نظامی قدیمی «به زودی» بازپرداخت شود و هر دو طرف در تلاش برای دیدن آن هستند. چگونه می توان این مبلغ را پرداخت کرد؟

بدهی بریتانیا به ایران به قرارداد تسلیحاتی لندن و تهران در دهه 1970 برمی گردد که بر اساس آن وزارت دفاع انگلیس 1500 تانک و 250 خودروی زرهی به ایران فروخت.

اما با انقلاب اسلامی آن معاهده لغو شد. با لغو این قرارداد، ایران خواستار بازگشت پول خود شده است اما این بدهی هنوز پرداخت نشده است. علاوه بر مبلغ تعیین شده، سود 20 میلیونی نیز به بدهی که انگلیس باید پرداخت کند اضافه شده است.

جرمی هانت، وزیر خارجه اسبق انگلیس می گوید کشورش باید بدهی 400 میلیونی ایران را بپردازد.

5084955 خبر اولیه

همچنین برخی مقامات انگلیسی تلاش کردند پرداخت این بدهی را به آزادی چند تابعیتی ربط دهند که حاطب زاده گفت: دولت انگلیس 40 سال به ایران بدهکار است و فرقی نمی کند که این بدهی توسط یک مقام دولتی انگلیس پذیرفته شده باشد یا خیر. . واقعیت این است که تا به امروز دولت بریتانیا در پرداخت این بدهی مکرراً تاخیر داشته است.

  آیت الله ریشهری دار فانی را وداع گفت

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران از مجاری مختلف و در تمامی مذاکرات خود با طرف انگلیسی تاکید کرده است که این بدهی صریح باید توسط دولت انگلیس پرداخت شود و این ربطی به موضوع دیگری ندارد.

به نظر می رسد انگلیس عرصه را در پرداخت بدهی خود به ایران تنگ کرده و با ایجاد برنامه های رسانه ای و تکیه بر نهادهای به ظاهر مستقل بین المللی سعی در انحراف اذهان و تصرف آن دارد. البته این اقدام با واکنش ایران همراه شد و امیر عبداللهیان تهدید کرد که اگر این نمایش متوقف نشود بخشی از مذاکرات هسته ای را تعلیق می کنیم.

اما اکنون دولت انگلیس باید به درخواست مشروع ایران برای پرداخت پولی که بیش از چهل سال قدمت دارد، پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید