هدف ایالات متحده از ایجاد وضعیت «تاپیک» در بحران اوکراین چیست؟

13164 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، بحران اوکراین همچنان یکی از اصلی ترین بحران های جاری در نظام بین المللی است. بسیاری بر این باورند که این جنگ مهمترین تحول نظامی و استراتژیک پس از جنگ جهانی دوم بوده است. پیامدهای سیاسی، امنیتی و به ویژه اقتصادی این جنگ نیز تا حد زیادی مؤید این فرضیه است.

روسیه و اوکراین با هم نیمی از گندم و حداقل 30 درصد ذرت جهان را تامین می کردند و جنگ بین دو کشور منجر به بحران غذایی جدی در جهان شده است.

همه کشورهای جهان در تفسیر سیاسی خود بر لزوم پایان دادن به این بحران از طریق گفت و گو و راه حل های مسالمت آمیز تاکید می کنند، اما بین گفتار و عملکرد برخی از بازیگران اصلی این بحران به ویژه آمریکا و اروپا تفاوت معناداری وجود دارد. کشورها.

به دلیل دوگانگی رفتار و گفتار این کشورها، تلاش های سیاسی و رایزنی های دیپلماتیک برای پایان دادن به این جنگ تاکنون بی نتیجه مانده است.

از ابتدای این بحران، ایالات متحده تلاش کرده تا با کمک های برآورد شده خود، حداقل در کوتاه مدت از پایان جنگ جلوگیری کند. دلیل اصلی اتخاذ این استراتژی حفظ روسیه در جنگ و افزایش وابستگی اروپا به واشنگتن است.

پیش‌بینی‌های مکرر آمریکایی‌ها درباره طول مدت جنگ در واقع تلاشی برای ایجاد ادبیاتی است که استراتژی واشنگتن را با بحران اوکراین منطبق کند.

افسر اطلاعات ملی ایالات متحده، آوریل هاینز، در جلسه استماع اخیر سنای ایالات متحده در مورد چشم انداز جنگ در اوکراین بر لزوم طولانی شدن جنگ تاکید کرد. پیش از این، پرزیدنت بایدن، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر جنگ، این را گفته بودند.

  نظارت مستمر مجلس بر روند اجرای قانون، تسهیل در امر تجارت / ایجاد شفافیت در نظام اداری با اجرای قانون مجلس

بسته 40 میلیارد دلاری پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا به اوکراین که با اکثریت قاطع مجلس نمایندگان تصویب شد، یکی از معماهای این برنامه است. سخنگوی پنتاگون همچنین گفت که 5500 موشک جاولین و 1500 موشک استینگر به اوکراین رسیده است.

سایر متحدان ایالات متحده رویکرد مشابهی را در مورد جنگ در اوکراین اتخاذ کرده اند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که پیش از این به اوکراین سفر کرده بود، به فنلاند و سوئد سفر کرده است تا به اوکراین درباره عضویت در ناتو مشاوره دهد.

تعقیب این موضوع از سوی لندن که اساساً عامل جنگ در اوکراین بود، قطعاً عامل مهمی در تشدید جنگ بین روسیه و آمریکا است و رایزنی های اخیر باعث تشدید آن خواهد شد.

اگرچه بحران اوکراین مشکلات اقتصادی جدی برای اروپا ایجاد کرده است، مقامات آلمانی و فرانسوی همچنین خواستار تحریم و اقدام علیه روسیه و تسلیح بیشتر اوکراین به دلیل قرار گرفتن آن در زمین بازی ساخته شده توسط ایالات متحده شده اند.

دولت لهستان در روزهای اخیر اعلام کرده است که بیش از 6 میلیارد دلار کمک، عمدتا نظامی، در جریان کنفرانس بین المللی حامیان اوکراین جمع آوری شده است. دبیرکل ناتو همچنین تاکید کرد که ائتلاف برای سال ها آماده حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه بوده است.

نگاهی به مواضع دولت های غربی، افرادی که به اوکراین سفر کرده اند، مواضع G-7 و مقامات ناتو نشان می دهد که غرب اساسا دیپلماسی را راه حلی برای مناقشه نمی داند.

در قلب همه اظهارات غرب «شکست پوتین»، «تحریم علیه روسیه» و «ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین» قرار دارد که هیچ کدام نمی تواند مبنایی برای دستیابی به راه حل دیپلماتیک برای هر دو کشور باشد.

  سالانه 1.7 میلیارد دلار لوازم خانگی به کشور قاچاق می شود

با این حال، غرب به رهبری ایالات متحده در حال حاضر بزرگترین مانع در راه حل دیپلماتیک جنگ روسیه و اوکراین است و ادامه این رویکرد خواسته آمریکا برای مقابله با بحران اوکراین را برآورده خواهد کرد.

اسکات باریر، رئیس وزارت دفاع آمریکا (DIA) اخیراً گفت که وضعیت در اوکراین باثبات است و این بدان معناست که روس‌ها برنده نشده‌اند و اوکراینی‌ها شکست نخورده‌اند.

این وضعیت که هر دو طرف را تضعیف می کند و اروپایی ها را به بحران اقتصادی می کشاند، هدفی است که واشنگتن به ادامه جنگ و جلوگیری از سازش از طریق ابزارهای سیاسی کمک می کند.

منبع: نورنیوز

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید