هدیه شگفت انگیز یک افسر روسی به سردار سلیمانی

حاج قاسم در سوریه با کمبود تجهیزات مواجه بود. این افسر روسی که ارادت خاصی به حاج قاسم داشت به پاس قدردانی از سردار سلیمانی 100 فروند موشک کروز اهدا کرد و این اقدام مانع از حرکت رژیم صهیونیستی به منطقه شد.

به گزارش رجانیوس، صدای توپ و تانک در هشت سال دفاع مقدس تاثیری در شنوایی او نداشت. فریاد مظلومیت را از کیلومترها دورتر می توانی شنید. نانی که پدرش با دستان پینه بسته روی میز گذاشته بود حلال شیر مادر بود. شیری که هر قطره اش مثل خون در رگ های شیرمرد جنگل ایران جاری شد.

دشمن از طرف او فرار می کرد. آرامشی که در چهره اش می چرخید، امواج دریای خروشان قلب های طوفانی را آرام می کرد. پا به همه جبهه ها گذاشت، پیروزی ها در میدان، و گل های شادی سینه دوستانش را معطر کرد و چهره های عبوس دشمنان را به نمادی از ترس و ذلت تبدیل کرد. آیا می توان چهره او را بدون لبخند نقاشی کرد؟ چهره ای از قاب تلویزیون که ضربان قلبمان را چنان تند کرد که آرام روی تخت دراز کشیدیم.

استقامت حاج قاسم علاوه بر توکل و ایمان به خدا، نشان از آمادگی جسمانی او داشت. در تواضع او همین بس که به جای سردار سلیمانی کلمه مقدس سرباز در قبر او نوشته شده است. وی در طول 22 سال فرماندهی سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران همواره صدای مظلومان جهان بوده و نه تنها برای مسلمانان بلکه برای همه آزادی خواهان جهان تلاش فراوان کرده است.

حسن راند مشاور سابق فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که سال ها سردار سلیمانی را در سفرهای مختلف به جبهه مقاومت همراهی می کرد، با خبرنگار فارس به بیان جامعیت این مرد در عرصه میدانی و خاطره ای از او پرداخت. هوش حاج قاسم. بخوانید و از این مرد شگفت زده شوید!

راز پیروزی حاج قاسم در خارج از کشور

کار حاج قاسم بر اساس اعتماد بود. وقتی اعتماد دیگران را جلب می کند، برای حفظ آن سخت تلاش می کند. تا جایی که اگر قولی بدهد به آن عمل کند. طرف مقابل هم همینطور بود و نه تنها اطرافیان، بلکه شخصیت ها و رهبران مشهور دنیا همیشه معتقد بودند که حاج قاسم هر چه بگوید انجام می دهد. بنابراین هرکس با سردار سلیمانی ارتباط نزدیک داشت، حاج قاسم را فردی می دانست که در هر شرایطی می توانست روی او حساب باز کند. رمز موفقیت حاج قاسم در خارج از کشور همین اعتماد بود.

یک روز یکی از گروه های مقاومت مقداری تجهیزات می خواست که حاج قاسم دستور داد بیشتر از نیاز آنها تهیه کنید. وقتی این را دیدند تعجب کردند و باور نکردند که حاج قاسم اینطور آنها را باور کرده است. از آن روز به بعد هر چه حاج قاسم می گفت بی چون و چرا و با چشمان بسته پذیرفتند.

  افزایش ۲۳ درصدی ذخایر خون در تعطیلات

نقل قول از حاج قاسم که در بین شخصیت های جهانی مشهور است

نکته بعدی احترام به مردم بود. این شهید بزرگوار به همه همکاران و کسانی که با او در ارتباط بودند احترام می گذاشت. احترام، رمز به دست آوردن دل های حاج قاسم بود. همه جا وارد شد، با لبخندی که همیشه بر لب داشت، دستش را روی سینه اش گذاشت و با احترام رفتار کرد و در دل ها نفوذ کرد. در بین خارجی هایی که حاج قاسم را دیده اند، اقوالی وجود دارد. حاج قاسم به آنها گفت من نوکر شما هستم. این جمله را کسی از حاجی نشنیده است. حاج قاسم واقعاً خودش را نوکر می دانست. بسیار متواضع بود و وقتی جلسه ای می شد، حتی اگر با کسی موافق نبود، نمی گفت: من با شما موافق نیستم. گفت این نظر من بود. یعنی داشت نظرش را می گفت. افراد دیگری نیز دریافتند که این دیدگاه بر دیدگاه های دیگر ارجحیت دارد.

حاج قاسم فراگیر بود و این فراگیری او را حاج قاسم کرد. او فقط یک فرمانده نظامی، یک دیپلمات فرهنگی برجسته و یک خطیب، عارف، عابد و زاهد مقتدر نبود. همه با هم بود

حاج قاسم پیش از بحران سوریه در سفر به سوریه با احمد جبرئیل، افسر نیروی هوایی سوریه و رهبر جبهه مردمی آزادی فلسطین نیز دیدار کرد. هر بار که او را ملاقات می کرد، حتی به احمد جبرئیل آبدارچی و راننده آن سوغاتی می داد. این بود که حاج قاسم توانست در دلها نفوذ کند و پیشوای دلها شود.

نگرانی فرمانده روس از سردار سلیمانی؛ ترجیحا جایی نروید!

یادم هست وقتی در دمشق با فرماندهان روسی ملاقات می کرد، فارغ از درجه و مقام با تک تک آنها سلام می کرد. او یک بار برای ملاقات با فرماندهان روسی به مقر آنها رفت. او زودتر به مقر رسیده بود و در میان سربازان بیرون شادی می کرد که فرمانده روس آمد و به من گفت: ژنرال کجاست؟ اشاره کردم و گفتم: اینجاست. از دیدن سلام حاجی به مردم عادی تعجب کرد. او باور نمی کرد فردی که چنین جایگاهی در ایران و منطقه داشت و همه منتظر دیدار او بودند جزو عوام باشد. این رفتار عملی یک عابد بود که با احترامی که برای مردم قائل بود در دل مردم وارد شد. در همین لحظه فرمانده روس متاثر شد و رو به حاج قاسم کرد و گفت: ما می ترسیم از شما محافظت کنیم. ترجیحا جایی نروید.

  لاوروف: تحریم ها مالیات بر استقلال روسیه است

سردار سلیمانی زندگی بسیار ساده ای داشت. حاج قاسم همه مدال های نظامی را داشت. فقط او چندین مدال در کشور از جمله مدال ذوالفقار کسب کرده بود. اما شما حتی یک عکس با آنها پیدا نمی کنید. چون اصلا علاقه ای به مدال و جایگاه سکولار نداشت. آنچه برای ایشان مهم بود توجه حضرت آقا و رضایت مستضعفین دنیا بود.

استانداری محور اصلی کار حاج قاسم بود

یک روز حاج قاسم برای دیدار با مقام معظم رهبری با نیروهای مقاومت دیدار کرد. حضرت آقا نیز به بخشی از حضار انگشتری دادند. اما رهبر معظم انقلاب به حاج قاسم لوح سپاس تقدیم کرده بودند. حاجی ناراحت شد و گفت: این نشانه ها به من کمک نمی کند. اما اگر پروردگار انگشتر و تسبیح به من بدهد، همان شفیع و ذخیره برای من در قبر و قیامت است. حاج قاسم علاقه زیادی به رهبری داشت و در هر مرحله از کارش ولایتمداری را سرلوحه کار خود قرار می داد و ما را در این باره نصیحت می کرد.

سردار سلیمانی از چهره های شاخص کشور بود و در همه جناح ها حضور داشت. هیچ امتیازی برای خودش قائل نبود. پسر بزرگش به جای کار دولتی یا نظامی برای خودش کار می کند و روی پای خودش می ایستد. حاج قاسم قصد نداشت مسئولیت فرزندانش را در کشور به عهده بگیرد. این درس مهمی است که مسئولان باید به آن توجه کنند و از آن درس بگیرند.

حاج قاسم هر بار که به دمشق می رفت سعی می کرد برای مردم منطقه به ویژه فلسطینی ها سوغاتی از ایران بیاورد. از زردچوبه و پسته گرفته تا صنایع دستی کشورمان. حتی برای آبدارچی، احمد جبرئیل، افسر نیروی هوایی سوریه و رهبر جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، چیزی را حمل می کند که می گوید به یاد دارد. حاج قاسم در دل مردم منطقه نفوذ کرده بود.

یکی از فرماندهان روسی علاقه زیادی به حاج قاسم داشت. هر وقت به ستاد می رفت و می دید سردار سلیمانی رفته، ناراحت می شد. به بچه ها سپرده بود که وقتی سردار سلیمانی آمد به او خبر بدهند یا به سردار بگویند که به او نزدیک شده است. یک بار که حاج قاسم آمد، به سردار گفتیم فلانی احوال او را می پرسد و اصرار داشت که با شما ملاقات کنیم. اول اینکه حاجی زیاد جدی نگرفت. اما با شنیدن اصرار او برای ملاقات گفت که برای ملاقات با او به لاذقیه برویم. در لاذقیه سوریه مستقر بود. سردار سلیمانی گفت چون برایش سوغاتی نیاوردم نمی توانیم دست خالی برویم. از بچه ها پرسید چند تا بچه هستند؟ سپس برای خانواده خود هدیه ای تهیه کرد; شامل یک گردنبند برای همسرش و مقداری طلا برای دخترش. فرمانده روسی با حاج قاسم جلسه داشت و بعد از جلسه حاج قاسم به بچه ها گفت که وقتی رفتید هدیه را به او بدهید.

  مشارکت در بازسازی برق سوریه فرصتی بی نظیر برای شرکت های ایرانی است

هدیه افسر روسی به حاج قاسم

جالب اینجاست که افسر روسی مسلمان نبود، اما وقتی حاج قاسم باید به خانه آنها در لاذقیه می رفت، همه را جمع کرد. وقتی حاجی خداحافظی کرد بچه ها هدیه را به افسر روسی دادند. او از دیدن این هدیه بسیار متعجب شد. چون فکر نمی کرد حاج قاسم چنین هدیه ای با عظمت بیاورد که نظامی مقتدر باشد!

خود افسر روس توضیح داد که وقتی هدیه را به همسر و دخترم دادم هر دو تعجب کردند و خوشحال شدند و گفتند: واقعا سردار سلیمانی چنین هدیه ای داده است؟ به این ترتیب حاج قاسم هم خود افسر روسی و هم خانواده اش را تحت تأثیر قرار داد. تا جایی که افسر روسی حتی به نیروهای حاج قاسم در سوریه گفت که می خواهم به سردار سلیمانی هدیه بدهم. به نظر شما چه چیزی درست است و چه چیزی او را خوشحال می کند؟ خلاصه اصرار دارد که هر چه می خواهد به ما می دهد. این اصرار به حاج حاجیم و سردار سلیمانی رسید، چون همیشه به فکر دفاع از مظلوم بود، به جای اینکه برای خودش چیزی بخواهد، از افسر روسی برای جبهه مقاومت چیزی می خواهد. حاج قاسم به بچه ها گفته بود: «بگویید 1000 موشک کروز نیاز داریم!» این موشک ها را به ما می دهید که از شما بخریم.

افسر روسی در پاسخ به درخواست حاج قاسم گفت: ما 140 موشک کروز داریم که 100 موشک به شما می دهیم و 40 موشک برای خودمان نگه می داریم. موشک های 70 هزار دلاری را به حاج قاسم تقدیم کرد و روسیه پولی بابت موشک ها دریافت نکرد. یعنی هفت میلیون دلار. با این اقدام نیروهای مقاومت مسلح شدند و رژیم صهیونیستی دیگر جرأت حرکت نداشت.

این افسر روسی که اکنون فرمانده نیروی هوایی روسیه است، در زمان شهادت حاج قاسم از سردار سلیمانی با همسر و فرزندش عکس گرفت و او را برای تسلیت برای حاج قاسم فرستاد. او زیر عکسشان نوشت: «… کاری از دستمان برنمی آمد، اما ما را در غم خود شریک کنید.

سردار قاسم سلیمانی در 13 دی ماه 1377 توسط پهپادهای آمریکایی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید