هرج و مرج تورمی در بازارهای جهانی

15386 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، اکونومیست نوشت: در انگلیس از یک سو بازدهی اوراق قرعه کشی دولتی افزایش یافته و از سوی دیگر ارزش پوند به شدت کاهش یافته است. عواملی که باعث شد خزانه داری و بانک انگلستان برای کاهش التهاب در بازارها بیانیه صادر کنند.

دولت ژاپن برای اولین بار از سال 1998 در بازار ارز مداخله کرد تا از سقوط ین جلوگیری کند. بانک مرکزی چین برای جلوگیری از خروج ارز، نرخ ذخیره ارزی را برای معاملات ارزی افزایش داده است.

هر یک از بازارهای کشورهای مختلف با شرایط خاصی روبرو هستند. در بریتانیا، دولت بزرگترین کاهش مالیات خود را در نیم قرن اخیر برنامه ریزی می کند، ژاپن در تلاش است تا نرخ بهره را پایین نگه دارد، چین با پیامدهای سیاست صفراوی کووید خود دست به گریبان است. با وجود این تفاوت ها، همه آنها با یک چالش مشترک روبرو هستند.

بسیاری از ارزهای جهان در برابر دلار به میزان قابل توجهی کاهش یافتند. شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای اقتصادهای بزرگ جهان از ابتدای سال جاری تاکنون 18 درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح خود در دو دهه اخیر رسیده است. تورم ثابت در ایالات متحده و تشدید همزمان سیاست های پولی سختگیرانه بازارهای بسیاری را به آتش کشید.

هفته گذشته و قبل از تشدید التهاب در بازارهای مالی، نشست بانک های مرکزی جهان بر تغییر شرایط مالی تاکید کرد. این به دلیل تعهد بانک های مرکزی به افزایش نرخ بهره و شرایط بحرانی نقدینگی در بازار بدهی ایالات متحده است.

پس از یک صعود کوتاه در ماه اوت، بازارهای سهام جهانی به پایین ترین سطح خود در سال گذشته رسید. بر اساس شاخص MSCI، ارزش بازارهای سهام اقتصادهای بزرگ جهان در سال 2022 با کاهش 25 درصدی مواجه شده است. شرایط التهابی در سایر بازارها نیز کاملاً مشخص است. اوراق قرضه ساب پرایم ایالات متحده به حدود 9 درصد افزایش یافت، بیش از دو برابر افزایش نسبت به سال گذشته. بر اساس گزارش بلومبرگ، بازده اوراق قرضه شرکتی با رتبه اعتباری bbb به 6 درصد رسید که بالاترین نرخ در 13 سال گذشته است.

  کلیباف: توافقی با چین و روسیه امضا نشده است

بسیاری از فعالان بازار مالی و مدیران شرکت ها انتظار افزایش نوسانات در بازارهای مالی را دارند و سعی می کنند ریسک های خود را پوشش دهند. اما شرایط فعلی فراتر از حد انتظار است. یک سال پیش، به ندرت کسی پیش بینی می کرد که در بسیاری از نقاط جهان شاهد تورم دو رقمی باشیم. اکنون که بازارها بدتر از حد انتظار عمل می کنند، سیاست گذاران فهرستی از گزینه های بد را ارائه می کنند.

فدرال رزرو با نادیده گرفتن هزینه های سیاست ضد تورمی خود، تنها هدف خود را کاهش تورم قرار داده است. پس از آخرین افزایش نرخ بهره در 21 سپتامبر، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که اگرچه احتمال فرود نرم برای اقتصاد ایالات متحده در حال کاهش است، فدرال رزرو همچنان متعهد به کاهش تورم است. بر اساس گزارش بانک آمریکا، بین سال های 1980 تا 2020، زمانی که تورم در اقتصادهای ثروتمند به بالای 5 درصد رسید، به طور متوسط ​​10 سال طول کشید تا به 2 درصد کاهش یابد.

در این شرایط، پیش‌بینی‌ها برای رشد اقتصاد جهانی به سرعت در حال کاهش است. در پیش بینی های جدید منتشر شده در 26 سپتامبر، رشد اقتصادی کشورهای OECD برای سال جاری معادل 3 درصد است که نسبت به پیش بینی قبلی 1.5 درصد کاهش داشته است. همچنین پیش بینی می شود که رشد اقتصادی این کشورها در سال 2023 به 2.2 درصد کاهش یابد.

قیمت نفت خام برنت به حدود 85 دلار در هر بشکه کاهش یافت که پایین ترین سطح از اواسط ژانویه است. قیمت مس در بورس فلزات لندن به پایین ترین سطح خود در ده ماه گذشته رسید.

  امروز از سرگیری مذاکرات برای رفع تحریم ها

منبع: mbri

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید