هر چک در هر دستگاه خودپرداز متصل به شکارچی ثبت می شود

12694 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از بانک مرکزی، دکتر مهران محرمیان با بیان اینکه هم اکنون ثبت چک های ماهیگیری در دستگاه خودپرداز باید در دستگاه خودپرداز همان بانک صادرکننده چک انجام شود، افزود: همه دستگاه های خودپرداز به هم متصل هستند. این خدمات را برای چک های ماهیگیری نیز ارائه خواهیم کرد تا دارندگان دسته چک بتوانند از تمام دستگاه های خودپرداز متصل شده توسط یک ماهیگیر برای ثبت چک خود استفاده کنند.

وی افزود: با فراهم شدن این فرصت تعداد محدود بانک هایی که دستگاه های خودپرداز آنها به سامانه صیادی متصل نیست مشکلی در این زمینه ایجاد نمی کند، البته همه بانک ها باید در اسرع وقت دستگاه های خودپرداز خود را به سامانه صیادی مجهز کنند.

معاون فناوری های نوین کشور در خصوص اجرای قانون چک با بیان اینکه خوشبختانه روند اجرای قانون سرعت بسیار خوبی داشته و به مراحل پایانی کار نزدیک می شویم، افزود: ثبت و تایید صدور و دریافت در این سامانه که خوشبختانه خوب کار می کند

محرمیان با بیان اینکه در حال حاضر 60 درصد بازار چک در کشور از نوع صیادی است گفت: خوشبختانه اثر بسیار خوبی که از اجرای این قانون در جامعه شاهد هستیم کاهش چشمگیر چک های برگشتی هم از نظر تعداد و هم از نظر تعداد است. اندازه، در حالی که نرخ بازدهی چک های جدید کمتر از چک های قدیمی بوده و روند آن رو به کاهش است.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به مردم قول می دهد که با اجرای قانون جدید چک، معاون فناوری های نوین پرداخت جایگاه واقعی خود و اعتماد ذینفع چک گیرنده را بازگرداند، گفت: نزدیک می شود.

محرمیان با اشاره به اینکه بانک مرکزی موظف است ابزارهای مختلفی را در اختیار هموطنان خود قرار دهد تا بتوانند چک های خود را به راحتی تایید، ثبت و حواله کنند، افزود: این ابزارها از سال گذشته با موبایل بانک، اینترنت بانک و موبایل آغاز شد. سال دسترسی به این سرویس از طریق پیامک و هم‌اکنون خودپرداز بانک‌ها فراهم می‌شود و دغدغه کسانی که گوشی هوشمندی با امکان پیامک و خودپرداز نداشتند، این دسته از افراد نیز بدون دغدغه خدمات را دریافت خواهند کرد.

  واردات خودرو آزاد است - تحریریه

این کارمند بانک مرکزی با اعلام اینکه بر اساس آمار بیش از 70 درصد دستگاه های خودپرداز بانک ها در کشور مجهز به سیستم ماهیگیری هستند، افزود: اکنون بیش از 20 بانک در کشور دستگاه های خودپرداز خود را که حدود 41 هزار دستگاه است. به سیستم ماهیگیری متصل می شوند و به تدریج آمار این دستگاه ها در ارتباط با سیستم ماهیگیری افزایش می یابد.

وی در خصوص برخی بانک هایی که دستگاه خودپرداز آنها هنوز به سامانه صیاد متصل نیست، گفت: 8 دستگاه خودپرداز آنها به سامانه صیاد متصل نیست که از این تعداد 6 بانک بسیار کوچک و 2 بانک نسبتاً بزرگ کشور هستند. اخطارهای لازم در این خصوص به این بانک ها داده شده است و از آنها خواسته شده است هرچه سریعتر اقدامات لازم برای تجهیز دستگاه های خودپرداز به سامانه صیادی را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: اکثر این بانک ها دارای محدودیت های فنی هستند که با پیگیری بانک مرکزی رفع خواهد شد.

مجهز به چک تضمینی با شناسه ماهیگیری

قائم مقام وزیر فناوری های نوین در خصوص چک تضمینی و لزوم ثبت آن در سامانه صیاد گفت: طبق قانون، چک تضمین شده باید توسط شعبه بانک در سامانه صیاد ثبت شود و بانک مرکزی باید مراتب را به اطلاع بانک مرکزی برساند. شبکه بانکی این موضوع بانک ها اقدامات لازم را در این راستا انجام می دهند اما در این مدت یک ماه و نیم طول کشید تا شبکه بانکی چک های پیش ضمانت شده را انجام دهد و در سامانه شکارچی ثبت نشده است. به عبارت دیگر، چنین چک هایی در سامانه های بین بانکی خدماتی دریافت نمی کنند.

  آموزش تجارت با پاکستان برگزار خواهد شد

محرمیان گفت: برای تضمین صحت این نوع چک معاملاتی امکان درخواست چک تضمینی صیادی (چک تضمینی با شماره شناسایی 16 رقمی صیادی) وجود دارد. ، موبایل بانک، اپلیکیشن های موبایل، پیامک و دستگاه های خودپرداز بانک های موجود در مورد آن سوال کنید. در واقع با بررسی آن چک ها، ذینفع چک از ثبت چک به نفع خود در سامانه صیادی اطمینان حاصل می کند.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: در این راستا چک های تضمین شده ارائه شده توسط شعب بانک ها با شماره شناسایی 16 رقمی صیادی ارائه می شود و بر اساس تعهدات مقرر در قانون اصلاح قانون صدور چک، ثبت این دسته از چک ها انجام می شود. مسئولیت شعب بانک ها و صادرکنندگان چک در این مورد مسئولیتی ندارند.

وی افزود: این چک ها نباید در سامانه شکارچیان بررسی شود و ذینفع می تواند با دریافت چک از صادرکننده و درخواست سامانه شکار از ثبت چک در سامانه شکارچیان اطمینان حاصل کند و عناصر اطلاعاتی را با هم مقایسه کند. در متن چک با اقلام ثبت شده در سامانه شکار. بدیهی است در صورت استعلام گیرنده از سامانه شکارچی و مشاهده عدم ثبت این چک و یا مغایرت عناصر اطلاعاتی آن، باید از پذیرش چک خودداری کند.

محرمیان در خصوص چک های موردی نیز گفت: در زمینه چک های موردی نیز با تشکر از بانک های همکار در این زمینه باید توجه داشت که به دلیل شرایط خاص این دسته از چک ها متقاضی بسیار کمی بوده و وارد فاز پذیرش گسترده شده است. بیم آن می رود که تعداد تامین کنندگان این بانک ها زیاد نباشد.

وی افزود: در واقع در حال حاضر اقدامات اطلاع رسانی برای شعب و مردم در نظر گرفته شده است که خوشبختانه با مساعدت روابط عمومی بانک مرکزی و بانک های کشور این اقدام به درستی پیگیری و انجام می شود. “

  داماد روحانی درباره مذاکره با آمریکا نظریه پردازی کرد

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص دریافت مردم از طریق پیامک چک در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، گفت: در ابتدای اجرای این سرویس روزانه چندین هزار استعلام پیامکی انجام می شد و اغلب حاوی اشتباهاتی بود، اما خوشبختانه در حال حاضر عموم دارندگان چک نحوه و شکل صحیح ارسال کد و در این راستا خطاهای روزهای اول به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شاهد ارسال ده ها هزار پیامک با درخواست تایید هستیم.

محرمیان در خصوص چک های الکترونیکی نیز گفت: چک های الکترونیکی از تیرماه 1399 در سامانه بانک مرکزی تدوین و دستورالعملی نیز تدوین شده است، اما با تاخیر برخی از بانک ها که تعداد آنها نیز محدود است در حال تکمیل است. فرآیند تست است، اما بانک تاکنون تست های این حوزه را تکمیل نکرده است و در صورت فراهم شدن بستر، این سرویس نیز اجرا خواهد شد.

این کارمند بانک مرکزی در خصوص میزان چک های مسدود شده نیز گفت: روزانه ده ها هزار فقره چک برگشتی وجود دارد اما در برخی از روزهایی که سررسید وجود ندارد این تعداد کاهش می یابد.

وی افزود: در روزهای اول اجرای طرح بر اساس اطلاعات قبلی مبنی بر تشدید روند انسداد حساب ها به تدریج، حساب ها را به صورت محدود مسدود کردیم و خوشبختانه بازخورد خوبی از سوی مردم و شبکه بانکی دریافت کردیم. ناموفق.

وی افزود: حدود 30 تا 40 درصد از چک های برگشتی روزانه به این سامانه مسدودکننده حساب ارسال می شود و این امر به تدریج با کمی شیب تا رسیدن به 100 درصد چک ها انجام می شود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید