هزینه اغتشاشات به گفته اقتصاددانان/ معیشت مردم در خیابان سلاخی شد!

گروه اقتصادی رجانیوز: نزدیک به دو هفته از آغاز ناآرامی ها و ناآرامی های اخیر به بهانه درگذشت خانم مهسا امینی می گذرد و چند روزی از افشای این کمپ ها می گذرد و اعتراضات روزهای ابتدایی به درگیری های خیابانی و خسارات مردمی منجر شده است. دارایی . این اتفاقات جدا از آسیب های سیاسی و اجتماعی، به گفته کارشناسان، آسیب های جبران ناپذیری نیز به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد می کند.

من گزارش میدم رجانیوز، در زیر نگاهی می اندازیم به دیدگاه چند اقتصاددان در مورد آسیب های اقتصادی و معیشتی اعتراضات اخیر:

%DA%A9%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%20%D8%B1%D8%AD%DB%8C%D9%85%DB%8C 0 خبر اولیه

ضربه ای جبران ناپذیر به کسب و کار اینترنتی

کامران رحیمی، عضو هیات علمی دانشگاه: این نوع ناآرامی ها و هرج و مرج هایی که توسط عوامل کلاهبردار در سطح جامعه ایجاد می شود، جدای از تجارت بازار، ضربات جبران ناپذیری نیز به کسب و کارهای جدید شکل گرفته در سطح جامعه وارد می کند. بستر فضای مجازی.

پس از هر آشفتگی در کشور، دشمن با تصور اینکه بخشی از سرمایه اجتماعی کشور از بین رفته است، به خود اجازه می دهد تا اقدامات جدیدی علیه ملت ایران انجام دهد.

تحریم های هوشمند در فتنه 88 توسط آمریکا ایجاد شد. در سال های 96 و 1377 دشمن از اتفاقات کوتاه مدتی که در کشور رخ داد استفاده کرد و در قالب افزایش تحریم ها، فشار بیشتری را به کشور وارد کرد.

%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86 0 خبر اولیه

فضای اقتصادی مبهم و غبارآلود

حسین درودیان، پژوهشگر اقتصادی: ابتدا می گویم که فکر می کنم این اتفاقات متاثر از اقتصاد است. درست است که اینها خواسته های اجتماعی است، اما مشکل اصلی این است که حدود 10 سال است که اقتصاد ما رشد نکرده و در واقع درآمد سرانه کاهش یافته، افق و چشم انداز اقتصادی نیز نامشخص است. یعنی مشخص نیست برنامه اقتصادی ما در داخل چیست.

  هزینه بالای اجاره بها مستاجران را از بین می برد / بیش از نیمی از درآمد خانوار صرف اجاره می شود

در فضای اقتصادی مشخص نیست در مذاکرات چه اتفاقی می افتد و اساسا اگر با آنها به توافق برسیم چه گشایش اقتصادی ایجاد می شود؟ فضا برای اقتصاد ما فضای مبهم است و من فکر می‌کنم که این فشار در واقع باعث نارضایتی می‌شود..

این

یعنی اگر بگوییم فضای اقتصادی ما و آینده اقتصاد بر اساس روند فعلی آینده نامشخصی برای مردم است، این اتفاقات این بلاتکلیفی را بیشتر، بدتر و تشدید می کند و حتی منجر به تاریکی بیشتر می شود و در به طور کلی بسیاری از افرادی که خواهان تولید و سرمایه گذاری هستند به این نتیجه می رسند که الان زمان مناسبی نیست و باید روی دستان خود بنشینند و منتظر بمانند تا ببینند چه می شود..

این پژوهشگر اقتصادی افزود: به عنوان سیاست گذاران اقتصادی اگر بخواهیم در روابط بین الملل به تفاهم برسیم، این تفاهم و معامله تبدیل به یک پروژه می شود و رویدادها شفاف و روشن می شود. باید مشخص باشد که این موارد در آینده به ثمر خواهد رسید، این چشم انداز می تواند به مردم کمک کند که آینده خوبی در کار وجود دارد و کدام کشورها در یک پروژه با ما همکاری می کنند و به این نتیجه برسند که این قطعاً بر اقتصاد تأثیر می گذارد. سمت..

%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D8%BA%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86 خبر اولیه

افزایش ریسک اقتصادی

آلبرت بگزیان، استاد دانشگاه تهران: بی ثباتی اقتصادی را باید با دقت تعریف کرد، وقتی متغیرهای اقتصادی کشور مانند نرخ بهره از مسیر قابل پیش بینی تغییر کند و پراکندگی داشته باشد به معنای بی ثباتی اقتصادی است..

همین مشکل در بخش مالی به معنای ریسک است و ریسک چیزی جز نوسانات اقتصادی نیست. در یک کسب و کار کوچک، نوسانات اقتصادی بر تصمیمات صاحب کسب و کار تأثیر می گذارد و این مشکل می تواند زمینه را برای افزایش ریسک اقتصادی فراهم کند..

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اعتراض در همه کشورها وجود دارد و اساساً این موضوع نشانه بلوغ سیاسی است و هیچ کس با اعتراض منطقی کاری ندارد، باید این روش صحیح اعتراض را آموزش داد، در جوامع توسعه یافته معمولاً اعتراض برگزار می شود و نماینده ای از نظرات معترضان معرفی می شود.

اعتراضی که منجر به خشونت و خسارات مالی می شود، کار معترضان نیست، این کار عده ای فرصت طلب است که فرصت اعتراض را می گیرند..

%D8%B9%D9%84%DB%8C%20%D9%85%D8%B1%D9%88%DB%8C خبر اولیه

شکست پروژه های کریدور

علی مراوی، اقتصاددان: افزایش ریسک سرمایه گذاری در ایران از طریق بی ثباتی و ناآرامی و از طریق دو شاخص اقتصادی و روانی در دستور کار برخی کشورهای رقیب قرار دارد..

بی ثباتی، هرج و مرج و آشفتگی قطعاً بر مسائل خرد و کلان تأثیر می گذارد، تأثیر آن بر مسائل خرد به گونه ای است که بازارها از رونق سقوط می کنند و تأثیر روی مسائل کلان به گونه ای است که ریسک سرمایه گذاری از بین می رود..

در این فضا می توان این تعریف را داشت که از آنجایی که روابط ایران و روسیه به روابط حسنه تبدیل شده است و کریدور شمال-جنوب ایران به مسیر دور زدن تحریم های دو کشور اختصاص دارد، بنابراین بی ثباتی در ایران این خطر را به همراه دارد که سرمایه گذاری کشورهای دیگر در این کریدور در حال رشد است.

به این معنی که ریسک به گونه ای تنظیم می شود که در همه ابعاد قابل استفاده باشد، به عبارت دیگر افزایش ریسک سرمایه گذاری در ایران از مسیر بی ثباتی و ناآرامی و از طریق دو شاخص اقتصادی و روانی در دستور کار قرار می گیرد..

ناآرامی در مسیرهای این کریدور از جمله سیستان، بلوچستان و چابهار را می توان تاثیرگذار بر روابط ایران و روسیه تعریف کرد، یعنی اگر این کریدور آسیب ببیند، یکی از مهم ترین مسیرهای روسیه از بین می رود.. البته باید به نحوه اعتراض مسالمت آمیز مردم در سطح مدیریت توجه کرد.

  سرقت فقط با یک کلیک!

%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D9%84%D9%85%D8%AC%DB%8C%D8%AF%20%D8%B4%DB%8C%D8%AE%DB%8C خبر اولیه

توقف رشد اقتصادی

عبدالمجید شیخی، عضو هیأت علمی دانشگاه: اگر با شورشیان مقابله نشود، در کوتاه مدت مصرف کننده، توزیع کننده و تولیدکننده، یعنی. همه ارکان بازار کشور در میان مدت متحمل ضرر خواهند شد، در بلندمدت سرمایه گذاری خارجی زیر سوال رفته و در بلندمدت رشد اقتصادی کاهش خواهد یافت..

بررسی اتفاقات چند سال اخیر کشور نشان می دهد که دشمن به دنبال ایجاد بلاتکلیفی در ایران و اقتصاد کشور است تا به نظام جمهوری اسلامی آسیب برساند..

در ماه‌های اخیر با دیپلماسی فعال، دولت توانست به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآید و قراردادهای بلندمدت و کوتاه‌مدت با سایر کشورها به‌ویژه با کشورهای همسایه منعقد کند که دشمن خواهان این موفقیت‌ها نیست. ..

یکی از مهم ترین ابعاد امنیت به امنیت اقتصادی برمی گردد که قطعاً با ایجاد اغتشاش و هرج و مرج با چالش مواجه خواهد شد و دشمن نیز این را می داند و در این زمینه برنامه ریزی می کند..

%D9%85%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DB%8C خبر اولیه

کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی

مسعود براتی، نایب رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی: یک اصل کلی وجود دارد که سرمایه ترسو است، وقتی سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذار خارجی هرج و مرج سیاسی و اجتماعی را در کشور هدف می بیند، از اقدام مردد می شود.

جذب سرمایه گذاری اقتصادی بیش از هر چیز نیازمند امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی است.

البته به نظر می رسد برنامه بزرگی برای چنین اتفاقاتی وجود دارد. در دولت سیزدهم روابط بسیار خوبی با سایر کشورها در زمینه جذب سرمایه وجود داشت که قطعاً عده ای تلاش می کنند جلوی آن را بگیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید