هزینه های زندگی همچنان در حال افزایش است – بررسی های تحریریه رسانه ها

به گزارش سردبیران، روزنامه العربی الجدید در گزارش خود درباره افزایش قیمت ها در اردن نوشت که افزایش پی در پی قیمت کالاهای اساسی در اردن، جیب مردم اردن را خالی کرده است. قیمت مواد غذایی به شدت افزایش یافت. قدرت خرید مردم اردن برای تامین نیازهای اولیه خود کاهش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی، شاخص بهای مصرف کننده در ده ماهه امسال به عدد 106.53 رسید. این رقم در مدت مشابه سال 2021 برابر با 102.29 بوده است. از گروه کالاهایی که در این افزایش قیمت نقش داشته اند، سوخت با رشد 23.57 درصد، حمل و نقل با رشد 5.84 درصد، هزینه اجاره با رشد 2.17 درصد، فرهنگی و خدمات سرگرمی با رشد 9.4 درصدی، سبزیجات و حبوبات خشک و کنسرو شده 7.21 درصد افزایش یافته است.

کسری بودجه اردن حتی در ماه می 2022 به میزان 14 درصد کاهش خواهد یافت

بانک مرکزی اردن گزارش داد که سطح عمومی قیمت ها نسبت به قیمت مصرف کننده در 8 ماه سال جاری 3.8 درصد افزایش یافته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.1 درصد افزایش نشان می دهد. پیش از این بانک جهانی اعلام کرده بود که قیمت مواد غذایی در سپتامبر گذشته 3.2 درصد افزایش یافته و تورم به بالاترین حد خود در 4 سال گذشته رسیده است.

هاشم عقل، کارشناس مسائل اقتصادی به روزنامه العربی الجدید گفت که قیمت فرآورده های نفتی در اردن به طور بی سابقه ای افزایش یافته است و این مشکل مستقیما بر سایر کالاها به ویژه مواد غذایی تاثیر گذاشته است.

تمرکز بانک اسلامی اردن بر شمولیت برای ایجاد رونق در امور مالی جهانی کشور

کمال الخامره، رئیس انجمن سرمایه گذاران مسکن نیز به رویترز گفت که افزایش هزینه های ساخت و ساز باعث افزایش قیمت آپارتمان و رکود فروش ملک در سال جاری شده است. افزایش سود و موانع دریافت وام باعث گرانی شهروندان برای تهیه مسکن مورد نیازشان شد. در نتیجه قیمت مصالح ساختمانی مانند سیمان، آهن و آلومینیوم بین 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.

  امتیازات ادعایی وال استریت ژورنال به ایران چیست؟

بر اساس آمارهای رسمی، فروش ملک در پایان مهرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد کاهش داشته است. فروش کاندو به 3 درصد و فروش زمین مسکونی به 9 درصد کاهش یافت. اردن سالانه به 80000 واحد مسکونی نیاز دارد، اما تشریفات اداری در روند اخذ مجوزهای ساختمانی تاثیر منفی بر تامین این نیاز داشته و در نتیجه کاهش عرضه و ادامه افزایش قیمت ها را به دنبال داشته است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید