هشدار برای بارش شدید برف و باران از روز جمعه

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور نسبت به بارش برف و بارش شدید در برخی مناطق هشدار داد و خواستار آمادگی دستگاه های دولتی برای مقابله با این وضعیت شد.

به گزارش رجانیوس، گزارش های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

شرح سیستم اول: نفوذ توده هوای سرد با کاهش قابل توجه دما از 10 تا 12 درجه

زمان شروع : اوایل جمعه مورخ 3/10/1400

زمان پایان: قبل از ظهر دوشنبه 14:00/10/06

نوع خطر: کاهش نسبی دما و احتمال آسیب به محصولات و ادوات کشاورزی.

حوزه عمل:

جمعه 10/03/1400: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان.

شنبه 14/04/1400: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کرمانشاه.

یکشنبه 14/05/1400: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، کوم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان.

دوشنبه 10/06/1400: فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

اثر خطر: احتمال آسیب به محصولات و ادوات کشاورزی

توصیه:

مزارع و باغات: از کودهای پتاس (Soloptas) و ترکیبات بور و روی (مانند شرط بندی میوه) و کودهای اسید آمینه به طور غیرمستقیم روی تاج درختان استفاده کنید تا درختان در برابر سرما مقاوم شوند. ادامه افزایش رطوبت در مزارع و باغات به منظور تنظیم دمای محیط از طریق آبیاری. پوشش نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون). از هرس درختان خودداری کنید. مالچ پاشی سطح باغات. تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارهایی مانند ذرت در سیستان و بلوچستان و مرکبات در گیلان، مازندران و کرمان. روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی در استان کرمان. ساخت کود با گچ در باغات

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

تولید قارچ، گلخانه و امکانات نگهداری برای کشت: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن به دلیل کاهش دما. کنترل دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت برای جلوگیری از آسیب بیماری های قارچی

سالن های پرندگان و حیوانات: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن به دلیل کاهش دما. تهیه خوراک پرانرژی برای دام به دلیل دماهای پایین تر. از ورود هوای سرد به سالن ها جلوگیری کنید. پایش آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداری ها به دلیل کاهش دما واکسیناسیون حیوانات سبک و سنگین در برابر تب برفکی ناشی از سرما

استخرهای پرورش ماهی: استخرها را با آب گرم کود ندهید و به دلیل ابر و کاهش دما، تغذیه را به نصف حد معمول کاهش دهید. شکستن آب یخ روی سطح استخرها در مناطق سردسیر برای هوادهی به ماهی و بدون تغذیه در این شرایط.

عشایر و زنبورداران: جداسازی و حفاظت کندوها از کاهش دما و تغذیه اضافی خانواده ها برای زمستان. کنترل کنه و کنه در کندوها به ویژه در مناطق سردسیر

ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی: ​​زهکشی آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر. استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از تجهیزات کشاورزی به دلیل فرآیند کاهش دما.

توضیحات سیستم دوم: بارش برف

زمان شروع : اوایل جمعه مورخ 3/10/1400

زمان پایان: اواخر یکشنبه ساعت 14:00/10/05

نوع خطر: احتمال آسیب به محصولات و تجهیزات کشاورزی

حوزه عمل:

جمعه 10/03/1400: اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین.

  خوردن پنیر با این 16 خوراکی ممنوع!

شنبه 14/04/1400: گلستان، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، قزوین، تهران، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان.

یکشنبه 10/05/1400: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی

اثر خطر: احتمال آسیب به محصولات و ادوات کشاورزی

توصیه:

تقویت ساخت و ساز و پوشش گلخانه ها در اثر برف به ویژه در استان های ساحلی تامین علوفه کافی برای دام و طیور به دلیل شرایط برف.

شرح سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه شنبه 14/09/30

زمان پایان : جمعه 14/10/1400

نوع خطر: بارش برف، باران با باد شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیری همراه با رعد و برق.

حوزه عمل:

سه شنبه 9 شهریور 1400: کردستان غربی، آذربایجان جنوب غربی،

چهارشنبه 1 مهر 1400: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان.

پنجشنبه 10/02/1400: اردبیل، گیلان، نیمه غربی کردستان، مازندران،

جمعه 10/03/1400: گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات قزوین، البرز، استان تهران.

اثر خطر: آبگرفتگی معابر عمومی، افزایش سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و کولاک، مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف، تاخیر یا لغو احتمالی پروازها.

توصیه: آماده سازی بزرگراه ها و شهرداری ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی و تامین سوخت کافی، جلوگیری از هرگونه فعالیت کوهستانی، جلوگیری از توقف و حرکت بر روی رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی شهرت و بازگشایی پل ها، عدم جابجایی عشایر، جمع آوری احشام از رودخانه ها. و نهرها و آماده شدن برای بادهای شدید.

توضیحات سیستم: فعالیت سیستم بارشی

  سایت ایرانی بینی اقتصاددان معروف را مالید! چرا گفتی دلار 18000 تن شد؟

زمان شروع: سه شنبه 14/09/30

زمان پایان : جمعه 14/10/1400

نوع خطر: بارش برف، باران، گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، در برخی مناطق کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیری همراه با رعد و برق.

حوزه عمل:

سه شنبه 14/09/30: کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، یزد، یزد،

چهارشنبه 1390/01/14: گیلان، مازندران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1393/02/10: آذربایجان شرقی، آذربایجان جنوب غربی، نیمه شرقی کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین.

جمعه 10/03/1400: آذربایجان شرقی، آذربایجان جنوبی غربی، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران، البرز.

اثر خطر: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، کولاک، احتمال آبگرفتگی محدود جاده ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از سفرهای بین شهری غیر ضروری، احتیاط در فعالیت های کوهستانی و عدم صعود عشایر عشایری به ارتفاعات، آماده سازی دستگاه های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر و تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی، احتیاط در عبور از رودخانه ها و جوی ها.

دیدگاهتان را بنویسید