هفته پر رونق دیپلماسی اقتصادی بدون برجام و FATF

امضای 20 سال سند همکاری جامع راهبردی ایران و ونزوئلا، امضای 9 سند همکاری بین ایران و ترکمنستان و نیز رایزنی و گفت‌وگو با سایر کشورها برای لغو و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا علیه ملت‌ها از جمله نتایج این نشست بود. رشد اقتصادی پر رونق هفته دیپلماسی

طی هفته گذشته، تهران شاهد سفرهای دیپلماتیک متعددی بوده است. از روسای جمهور ونزوئلا و ترکمنستان گرفته تا وزرای خارجه پاکستان و رئیس مجلس ملی ارمنستان. در ماه جاری نیز رئیس جمهور تاجیکستان و وزیر کشور عراق به تهران آمدند و با مقامات ارشد کشورمان دیدار کردند.

فروش نفتکش ایرانی به ونزوئلا و امضای 20 سال سند جامع همکاری راهبردی دو کشور، امضای 17 سند همکاری ایران و تاجیکستان، امضای 9 سند همکاری ایران و ترکمنستان و رایزنی و گفتگو با مقامات ارشد رفع و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا علیه ملت‌ها از سوی مقامات دیگر کشورها، بخشی از نتیجه دیپلماسی فعال دولت در این جلسات بود.

مقامات ارشد کشورمان در این دیدارها بر ضرورت توسعه روابط و همکاری های دوجانبه و چندجانبه منطقه ای و بین المللی ایران و سایر کشورها تاکید کردند.

غربی ها همانطور که در دوران 8 ساله زمامداری روحانی تجربه کرده اند به بهانه FATF و برجام تلاش می کنند اقتصاد کشور را مشروط و وابسته به خود کنند. سال ها پیش همزمان با تهاجم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، جنگ اقتصادی را علیه کشورمان به راه انداختند و حتی گاهی فریب خوردگان و مهره های داخلی را با خود همراه کردند.

در حالی که دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم از بدو تأسیس تاکنون فعال بوده و به گفته رئیس جمهور و سایر دولتمردان، روابط تجاری و اقتصادی با سایر کشورها – بدون FATF و برجام – چندین برابر شده است، اما برخی بازندگان سیاسی غربی و بازندگان داخلی غرب همچنان سنگسار است.

همین دیروز برخی رسانه ها از فرار جان آیریش، نویسنده ضد ایرانی خاطرات رویترز، جاسوس موساد خبر دادند.

یکی از مقامات موساد به جان آیریش، خبرنگار رویترز در پاریس گفت: فضای رسانه های بین المللی باید به گونه ای باشد که نخبگان ایران را به سمت این تحلیل سوق دهد که بدون برجام، اقتصاد ایران شکست خواهد خورد. »!

تلاش غرب و غربی ها برای وابسته کردن اقتصاد ایران به غرب و البته شکست آنها در این پروژه بر همگان آشکار است، اما جالب است بدانید که خبر فوق و درز آن در شبکه های اجتماعی با هفته شلوغی مصادف شده است. دیپلماسی در تهران

امضای اسناد 20 ساله همکاری راهبردی همه جانبه ایران و ونزوئلا

  بهبود وضعیت ازدواج با تغییر مدل ذهنی- فرهنگی

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه (11 ژوئن) وارد تهران شد. سفر رئیس جمهور ونزوئلا به امضای اسناد 20 ساله همکاری راهبردی همه جانبه ایران و ونزوئلا منجر شد.

وی در کنفرانس خبری با مادورو گفت: روابط ما با ونزوئلا استراتژیک است. همه اینها نشان می دهد که ظرفیت های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

مادورو روز شنبه (12 ژوئن) با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد و آیت الله خامنه ای از امضای سند 20 ساله همکاری بین ایران و ونزوئلا استقبال کرد.

فروخته شدن نفتکش ایرانی به ونزوئلا

رئیس: علاوه بر افرامکس، دو نفتکش دیگر را به ونزوئلا تحویل خواهیم داد

همزمان با سفر مادورو، دومین نفتکش افرامکس ساخت شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) – دومین کشتی سفارش شده توسط ونزوئلا برای ایران در سال های گذشته – با حضور آیت الله رئیسی و نیکلاس مادورو به ونزوئلا تحویل داده شد.

رئیسی در این مراسم گفت: دو نفتکش دیگر در دست ساخت است که امیدوارم به زودی برای تحویل به ونزوئلا آماده شوند.

رویترز در 13 ژوئن گزارش داد که یک نفتکش حامل یک میلیون نفت خام ایران وارد آب های ونزوئلا شده است.

واضح است که فروش نفتکش های ایرانی به ونزوئلا در شرایطی که کشورمان تحت تحریم های سرکوبگرانه آمریکا قرار دارد، دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران برای خنثی سازی تحریم ها و گسترش تجارت در حوزه نفتی است.

ایران و ونزوئلا سند 20 ساله همکاری جامع راهبردی را امضا کردند و دولت سیزدهم نیز برنامه 25 ساله همکاری با چین و روسیه را امضا کرد.

وزیر خارجه پاکستان در تهران؛

امیرعبدالیان: در مورد لغو تحریم ها رایزنی و صحبت کردیم

تهران روز سه شنبه (15 ژوئن) شاهد حضور بالاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه جدید پاکستان بود. حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با وی در توئیتی نوشت:

«امروز در تهران میزبان برادر عزیزم وزیر امور خارجه پاکستان بودم. روابط عمیق دو کشور بزرگ و تأثیرگذار جهان اسلام ایران و پاکستان همواره امیدوارکننده و آینده‌نگر بوده است.

ما رایزنی های مهمی در زمینه روابط سیاسی و امنیتی، گردشگری، تجارت، ورود حجاج، افغانستان و لغو تحریم ها داشتیم.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین به دیدار آیت الله رئیسی رفت و رئیس جمهور آمادگی خود را برای افزایش همکاری های همه جانبه با پاکستان اعلام کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت تامین نیازهای پاکستان در زمینه های مختلف از جمله نفت و گاز را دارد.

  علت حمله کلیباف از نگاه یک چهره برجسته سیاسی

سفر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکمنستان به تهران؛

امضای 9 سند همکاری ایران و ترکمنستان

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان که در آستانه سفر رئیس جمهور به تهران وارد تهران شده بود، روز سه شنبه نیز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در محل وزارت امور خارجه دیدار کرد.

سردار بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان نیز عصر سه شنبه ۲۴ خرداد وارد تهران شد و روز چهارشنبه در مجموعه سعدآباد مورد استقبال رسمی آیت الله رئیسی قرار گرفت.

همزمان با حضور بردی محمداف در تهران، 9 سند همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، سرمایه گذاری، فناوری های نوین، محیط زیست، ورزش، انرژی، قوه قضائیه، آموزش و پژوهش و گردشگری بین ایران و ترکمنستان با حضور روسای جمهور دو کشور ارائه شد. امضاء شده.

این اسناد به امضای وزرای راه، شهرسازی، اقتصاد، فرهنگ و ارشاد، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان محیط زیست، استاندار خراسان رضوی، استاندار گلستان، استانداری شمال کشور رسید. خراسان، کشور ما و همکاران ترکمن ما.

آیت الله رئیسی صبح چهارشنبه در نشست خبری مشترک با همتای ترکمنستانی خود، همکاری با کشورهای دریای خزر را یکی از اولویت های سیاست خارجی ایران دانست و افزود: همکاری ایران و ترکمنستان قطعا منجر به همکاری های منطقه ای و بین المللی خواهد شد. “

وی با بیان اینکه همکاری با کشورهای دریای خزر یکی از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: از این رو از برگزاری اجلاس آتی به میزبانی ترکمنستان استقبال می کنیم.

سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان نیز از آیت الله رئیسی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر دعوت کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان روز گذشته نیز به دیدار مقام معظم رهبری رفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار گفتند: روابط دوستانه ایران و ترکمنستان مخالفانی در سطح منطقه و بین‌المللی دارد، اما باید از موانع عبور کرد.

رئیس مجلس ارمنستان در تهران

آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان، یکی دیگر از مقاماتی بود که این هفته به تهران سفر کرد. وی روز گذشته چهارشنبه (25 خرداد) با محمد باکر کلیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

کالیباف در این دیدار سفر رئیس مجلس ارمنستان به ایران را فرصتی مناسب برای توسعه همکاری های دوجانبه خواند و گفت: اولویت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی، ارتباط با همسایگان است. “توسعه همکاری های دوجانبه و منطقه ای.

  صعود مقتدرانه ایران به نیمه نهایی فوتسال آسیا

امضای 17 سند همکاری ایران و تاجیکستان

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در هفته دوم خرداد پس از حدود 9 سال به دعوت آیت الله رئیسی به تهران سفر کرد.

مقامات ارشد ایران و تاجیکستان 17 سند همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، سرمایه گذاری، فناوری های نوین، محیط زیست، ورزش، انرژی، قوه قضائیه، آموزش، پژوهش و گردشگری را با حضور آیت الله رئیسی و امام علی رحمان امضا کردند. در روز دوشنبه 30 ژوئن. دوستت دارم.

بررسی راهکارهای توسعه روابط تهران – بغداد در دیدار امیر عبداللهیان با وزیر کشور عراق

وزیر کشور عراق نیز به دعوت همتای ایرانی خود روز سه شنبه (17 خرداد) به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد.

وی همچنین با امیرعبدالیان دیدار کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی با اشاره به دیدار با وزیر کشور عراق تاکید کرد که در این دیدار راه‌های توسعه و تحکیم بیشتر روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیر عبداللهیان در این توییت نوشت: امروز با وزیر کشور جمهوری عراق آقای عثمان الانامی دیدار کردم. راههای توسعه و تحکیم بیشتر روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ضرورت همکاری برای حفظ ثبات و امنیت، از جمله در مبارزه با تروریسم، محدود کردن پدیده گرد و غبار و رفع محدودیت‌های تردد زمین برای شهروندان هر دو کشور، به ویژه در دهه 1940 مورد بحث قرار گرفت.

عراق: تا دو روز آینده هزینه گاز ایران را پرداخت می کنیم

وزارت برق عراق روز سه شنبه (16 ژوئن) اعلام کرد که بدهی عراق به ایران که تا سال 2020 باقی مانده است، ظرف دو روز آینده بازپرداخت خواهد شد.

احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفت: «وزارت برق بارها به دولت، پارلمان و مردم درباره لزوم بازپرداخت بدهی گاز ایران در سال 2020 که به دلیل عدم تصویب بودجه به تعویق افتاد، یادآوری کرده است». به خبرگزاری رسمی گفت.

وی افزود: امروز اعلام می کنیم که تمام بدهی های امسال تا دو روز آینده پرداخت می شود تا از کاهش صادرات گاز ایران به عراق جلوگیری شود.

گشایش ارز اخیر و گسترش تجارت، اقتصادی و روابط ایران با سایر کشورها از یک سو و تلاش دولت برای رفع مشکلات داخلی کشور به ویژه اصلاحات اقتصادی و طرح یارانه مردمی (بدون توجه به مذاکرات هسته ای) ، نشان می دهد که مدیریت داخلی و دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم موفق بوده و این دولت با FATF و برجام تعلیق نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید