هفت سین به پیشنهاد صندوق توسعه ملی تصویب شد

13516 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله مهدی گازنفری، در گفت و گو با روابط عمومی صندوق توسعه ملی با استناد به جلسه روز سه شنبه (19 خرداد) هیات امنای این صندوق، اعلام کرد: در این جلسه تصمیمات بسیار مهمی اتخاذ شده است.

ابتدا ضوابط چهارگانه تصمیم گیری در خصوص تعویق تسهیلات پرداختی به تصویب رسید و به هیأت اجازه داده شد تا طبق ضوابط چهارگانه نسبت به درخواست های واصله تصمیم گیری و اقدام کند. گازانفری با اشاره به لزوم بررسی برنامه های هیات مدیره صندوق توسعه ملی گفت: در این جلسه هیات مدیره صندوق توسعه ملی با بررسی درخواست بانک ها و مشمولان پروژه موافقت کرد و بر اساس پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه و سایر شرایط موافقت یا عدم موافقت با درخواست تعویق. وی ادامه داد: همچنین مقرر شد هیات مدیره بر طرح ها و پروژه های نیمه کاره و رها شده نظارت داشته و برای دریافت مطالبات یا مالکیت طرح ها را داشته باشد و یا در آن مشارکت داشته باشد.همچنین مقرر شد طرح های تکمیل شده و به بهره برداری رسیده و پروژه ها در صورت پرداخت بخشی از اصل و سود تسهیلات، هیئت اجرایی با تعویق آن موافقت می کند.

مهدی گازانفری با بیان اینکه موضوع مهم بعدی تصویب سیاست های سرمایه گذاری داخلی و خارجی صندوق توسعه ملی است، تصریح کرد: در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی برای اولین بار به صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه گذاری در حوزه های مختلف داده شد. از جمله بازارهای پولی و مالی داخلی و اقدام خارجی و در نتیجه افزایش نرخ بازده منابع صندوق توسعه ملی.

  قیمت دلار را در معاملات فردا پیش بینی کنید

رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه ملی ادامه داد: همچنین مقرر شد وزارت نفت اطلاعات فروش نفت را به صورت منظم در اختیار صندوق قرار دهد. سایر مصوبات امروز مربوط به بودجه داخلی صندوق، تصویب صورت های مالی و نحوه تعویق پرداخت های دولت بود.

مهدی گازنفری در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد یک دهه گذشته صندوق توسعه ملی به تحلیل دلایل افزایش معوقات و بازدهی کم صندوق پرداخت. نحوه ورود صندوق به بازارهای سرمایه گذاری و ایجاد تملک یا موسسات مالی مانند بانک توسعه و به طور خلاصه تغییر مدیریت صندوق توسعه ملی برای تاسیس صندوق رفاه ملی. جلسه را ارائه دهید.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به گزارش مهدی گازانفری از مشکلات و چالش های پیش روی صندوق و پیشنهادات ارائه شده برای رفع این مشکلات، تاکید کرد: باید تلاش شود تا با روش های مختلف سرمایه گذاری، بازدهی صندوق افزایش یابد. وی همچنین به هیات اجرایی دستور داد در وصول مطالبات کوتاهی نکنند و نسبت به پیگیری قاطع اقدام کنند. وی همچنین تاکید کرد که دولت امسال با وجود مشکلات سهمی از صندوق دریافت نکرده است و سهم قانونی صندوق ملی پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش حیاتی صندوق در دستیابی به نرخ های بالای رشد اقتصادی و فلسفه وجودی آن، گفت: رئیس جمهور در سخنان خود به تمامی دستگاه ها و نهادهای اجرایی کشور با همکاری صندوق توسعه ملی دستور داد تا نسبت به رعایت آن اقدام کنند. شأن، جایگاه و فلسفه وجودی را به آن نسبت ندهیم، کاستی های بودجه ای، ملی و محلی را به آن نسبت ندهیم.

  کاخ سفید: تورم تقصیر کرون است، نه سیاست بایدن

رئیس جمهور در پایان از هیات نظارت، سازمان برنامه و بودجه صندوق، اعضای هیات امنا و هیات عامل صندوق توسعه ملی تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که این صندوق در آینده نقش موثرتری داشته باشد. رشد اقتصادی.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید