همه چیز درباره مسیرهای اربعین

سفر اربعین چندین قرن قدمت دارد و شیعیان نسل به نسل این سنت را حفظ کرده اند. در این گزارش به برخی از رویدادها و برنامه های سفر این سفر پرداخته ایم.

صدای کاروان کربلا در ظهر عاشورا در گوشش ماند. همان کربلایی که اگر زینب نبود در کربلا می ماند. همسویی با واقعه عاشورا به مراسم عزاداری در دهه اول محرم ختم نمی شود و مفهوم عاشورا که در زندگی مسلمانان مطرح است تا آخرین روزهای ماه صفر بازنگری می شود. 40 روز پس از عاشورای حسینی، «اربعین حسینی»، بغداد، نجف و کربلا مهمترین واقعه جهان را آشکار می کنند. “یک پیاده روی!” سفری که حتی با دو سال اپیدمی کرونا بسته نشد. سفری که دولت بعثی عراق هیچ آسیبی به آن وارد نکرد. تا آنجا که در روزهای پس از عاشورا تنها دغدغه آزادگان جهان، آمادگی برای سفر اربعین است.

سفر اربعین مسیر شروع و مقصد ثابت و مسیرهای زیادی دارد. از خانه بیرون می روید و به کربلا می روید، اما چه مسیرهایی را برای این سفر طی می کنید؟ علومی که به بررسی پدیده های جهان می پردازند، دو تعریف متفاوت از این پژوهش دارند. “حرکت” و “فاصله”. وقتی در روزهایی غیر از اربعین به کربلا می روید، تنها مقصدتان کربلاست. کوتاه ترین و کم سخت ترین مسیر را برای رسیدن به شهر کربلا انتخاب می کنید و به زیارت حرم مطهر سیدالشهدا می روید، به سمت «عتبة الحسینیه» حرکت می کنید. اما در اربعین «حرکت» نداریم. مسافت را طی می کنیم. سفرهای طولانی به این معناست که وقتی خانه را ترک می‌کنید، فقط به چگونگی رسیدن به آنجا فکر نمی‌کنید، بلکه به چگونگی رسیدن به آنجا نیز فکر می‌کنید. چی بپوشم چی بپوشم با کی سفر کنم، چطور برم، چند روز بریم و… به برنامه سفر فکر می کنید! بسیاری از این سوالات ذهن شما را به خود مشغول کرده و به دنبال دلیلی برای پاسخ به هر یک از آنها هستید.

تاریخ

روز بیستم ماه صفر، زمانی است که حرم امام حسین (علیه السلام) یعنی. کاروان اسیران از شام به مدینه بازگشتند و این روزی است که جابر بن عبدالله بن حرم انصاری صحابی رسول خدا (ص) از مدینه برای زیارت قبر وارد کربلا شد. امام حسین (ع) عجله کرد و او اولین کسی بود که در میان مردم قبرش را زیارت کرد.

در این روز زیارت امام حسین علیه السلام مستحب است و یکی از رسوم این زیارت خواندن دعای اربعین است که امام عسکری علیه السلام نقل کرده است. شیخ طوسی سپس متن زیارت اربعین را با سندی به نقل از حضرت صادق (علیه السلام) آورده است: «السلام علی ولی الله و حبیبه، سلام بر خلیل الله و نجیبه، سلام بر صفی الله و ابن صفیه… آنچه شیخ طوسی، عالم فرهیخته، قابل اعتماد و عاقل شیعه قرن پنجم درباره اربعین ذکر کرده است.

چرا میریم اربعین؟

اولین سؤالی که در ارتباط با «اربعین» جلب توجه می کند، تفسیر اربعین در متون دینی است. در نگرش دینی، اعداد به لحاظ عدد بودن، در برانگیختن معنا و غرض خاصی نقش خاصی ندارند; به گونه ای که به صرف استفاده از عدد هفت یا دوازده یا چهل یا هفتاد در یک مورد خاص، هیچکس نمی تواند نتیجه خاصی بگیرد.

تنها چیزی که در مورد برخی از این اعداد می توان گفت این است که این اعداد خاص نشانه تعدد هستند. به عنوان مثال، هفت نظر از این قبیل وجود دارد. هر چه دیگر گفته شود را نمی توان به عنوان استدلال پذیرفت.

  آلمانی ها از ایرانی ها آموختند. حذف این آپشن از خودروهای BMW کلیدی بود

یکی از تفاسیر عددی رایج، تعبیر اربعین است که در موارد زیادی از آن استفاده شده است. نمونه آن این است که سن رسول الله (ص) در زمان مبعوث چهل سال بوده است. عدد چهل در عصر مردان را نشانه بلوغ و رشد فکری می گویند. از ابن عباس نقل شده است (گویا از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که اگر به چهل سالگی رسید و خیر او بر بدی غلبه نکرد، آماده رفتن به جهنم باشد. یک نقل قول می دهد که مردم تا چهل سالگی به دنبال دنیا هستند. سپس آنها به دنبال زندگی پس از مرگ خواهند رفت.

اربعین امام حسین (ع)

«اربعین» در قدیمی ترین متون دینی ما چگونه ذکر شده است؟ به عبارت دیگر دلیل برگزاری اربعین چیست؟ نقطه برجسته اربعین روایت امام عسکری (ع) است. حضرت در روایتی که در منابع مختلف از ایشان نقل شده است فرمود:

نشانه های مؤمن پنج چیز است:

1 خواندن پنجاه و یک رکعت نماز (17 رکعت نماز واجب + 11 نماز شب + 23 نوافلی)

2 زیارت اربعین

3 حلقه در دست راست

4 وجود نشانه های سجده در پیشانی

5 خواندن بسم الله با صدای بلند در نماز

این حدیث تنها دلیل معتبری است که به غیر از خود زیارت اربعین که در منابع دعا آمده است، به اربعین امام حسین (ع) و برپایی این روز تصریح کرده است.

اما مبدأ اربعین چیست، باید گفت تا به امروز دو منبع در منابع مد نظر است.

اول روزی که اسرای کربلا از شام به مدینه بازگشتند.

در روز دوم جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از مدینه برای زیارت قبر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) وارد کربلا شد.

سید بن طاوس خبر بازگشت اسیران کربلا به اربعین را در لخوف نقل کرد. منبع این خبر در آنجا ذکر نشده است و گفته شده است که وی سخنان شیعه را که در مجالس عزاداری نقل شده در کتاب مشروبات ذکر کرده است.

در خصوص صحت اربعین برای بازگشت اسرا به کربلا نیز این نکته حائز اهمیت است که شیخ مفید در کتاب مهم زندگی ائمه و در بخش ویژه امام حسین علیه السلام در کتاب ارشد اخبار بازگشت اسرا، اصلاً اشاره ای به عدم بازگشت اسرا به عراق نشده است.

انواع سفرهای اربعین

اگر مبدا ایران باشد، در سفر اربعین دو نوع مسیر پرترافیک وجود دارد: هوایی و زمینی. در این دسته معیار عبور مسافر از مرز را قرار داده ایم. برای سفرهای هوایی از شهرهای مختلف کشور می توان مقاصد نجف و بغداد در عراق را انتخاب کرد و در مرزهای زمینی تنوع بیشتری وجود دارد.

همه چیز درباره مسیرهای اربعین

خروج مسافران عراقی از 4 مرز زمینی امکان پذیر است. خسروی، مهران، چذابه و شلمچه. برای خروج از هر یک از این محدودیت ها با روش های مختلف می توانید به نزدیک ترین موقعیت ممکن به حد برسید. عده ای از طریق هوا به شهرهای مرزی می روند و سپس از مرز عبور می کنند. برخی از هموطنان ایرانی با قطار به نزدیک ترین ایستگاه قطار به یکی از مرزها می روند و بد نیست بدانید قطار تهران به کربلا شما را در مرز شلمچه پیاده می کند. برخی با خودروی شخصی به مرز می روند و پس از پارک خودرو در نزدیک ترین پارکینگ امن، از مرز عبور می کنند و برخی دیگر با اتوبوس از پایانه های مسافربری به سمت مرز می روند.

  بازگشت ناگهانی استرلینگ به انگلیس

در سفرهای زمینی، پس از عبور از مرز، انتخاب با افرادی است که مسیر را پیاده طی می کنند یا با خودروهای موجود به کربلا، نجف، کاظمین یا سامرا می روند.

با تمام این اوصاف اگر از آن دسته مسافرانی هستید که می خواهید سفر ترکیبی را تجربه کنید، می توانید با خرید بلیط قطار از هر نقطه دلخواه به ایلام به مرز مهران بروید. این مرز نزدیکترین مرز زمینی به کربلاست و تنها 280 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. بدین ترتیب پس از رسیدن به ایلام می توانید گروه های زائر را تا پایان سفر همراهی کرده و با پای پیاده راهی کربلا شوید.

انواع مسیرهای پیاده روی

برای رسیدن به کربلا مسیرهای زیادی وجود دارد که زائران می توانند از آنها برای رسیدن به کربلا استفاده کنند.

مسیر اصلی: پیاده روی اربعین عمدتاً در مسیر نجف تا کربلا انجام می شود. این سفر معمولاً 80 کیلومتر را طی می کند و 1452 ستون در بین آنها وجود دارد. فاصله هر ستون 50 متر است و عبور از این ستون ها با 8-7 ساعت پیاده روی در روز 2 تا 3 روز زمان می برد.

عمودی ها برای محاسبه مسیر و آدرس دهی بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، آنها از عمودی برای پیدا کردن یک صف خاص یا قرار ملاقات استفاده می کنند. توصیه می شود در عمودی های دوستیابی از اعداد رند استفاده نکنید زیرا اکثر افراد همین کار را می کنند و در نتیجه با شلوغی مضاعف در آن عمودی ها مواجه خواهید شد.

توجه داشته باشید که به دلیل باریک شدن معبر، تعداد موکب ها بین 1100 تا 1390 فواصل عمودی کاهش می یابد. پس طوری برنامه ریزی کنید که شب ها این مسافت را پیاده نروید و برای یافتن جای خواب مشکلی نداشته باشید.

همه چیز درباره مسیرهای اربعین

یک طرف بزرگراه نجف به کربلا در ایام اربعین برای زائران پیاده در نظر گرفته شده است. زائران در جاده‌ای که خودروها و اتوبوس‌ها در آن تردد می‌کنند به خصوص در هوای تاریکی راه نروند.

مسیرهای دیگری نیز وجود دارد که به شهر کربلا منتهی می شود، اما زائران ایرانی نباید این مسیرها را برای سفر خود انتخاب کنند زیرا از مسیرهای عراق و شرایط اقلیمی آن آگاهی کافی ندارند. همچنین تعداد کم مراکز درمانی و موکب های مناسب برای استراحت می تواند مشکلاتی را در مسیرهای فرعی برای آنها ایجاد کند.

یکی از پرترددترین جاده ها جاده شط فرات است که زائران از کوفه در کنار شط فرات حرکت کرده و به کربلا می رسند.

طریق العلماء: اگر از مسیر کوفه به سمت کربلا حرکت کنید، به یک جاده دوطرفه می رسید، جاده ای مستقیم که ادامه همان جاده کوفه به کربلا است، اما یک راه فرعی به سمت رود فرات می رود. که به طریق العلماء معروف است. مسیری زیبا با آب و هوای خوب اما با امکانات کمتر.

  شرایط برای واردات خودرو تعیین شد

همه چیز درباره مسیرهای اربعین

موکب ایرانی تقریبا تمام شده و عراقی هم که می بینید جاده خاکی است و به قول عراقی ها نه چندان امن اما همانطور که گفته شد بسیار زیبا و دل نشین است. از این مسیر در زمان صدام استفاده می شد که پیاده روی ممنوع بود و علما شب ها در آن پیاده روی می کردند.

کاظمین: جاده کاظمین که به بغداد منتهی می شود و تا کربلا ادامه دارد یکی از جاده هایی است که در روزهای نزدیک اربعین مملو از عراقی هاست. یکی از مسیرهای پیاده روی که تعداد کمی از مردم ایران در آن دیده می شود.

همه چیز درباره مسیرهای اربعین

هالا: یکی دیگر از مسیرهای پرطرفدار در میان عراقی ها، مسیر «حالا» است. موکب ها و زائران ایرانی در این مسیر به ندرت دیده می شوند.

همه چیز درباره مسیرهای اربعین

مسیرهای پیاده روی به شرح زیر است:

“نجف-حیدریه-کربلا”

“کوفه سهله کربلا”

“بغداد-مصیب-کربلا”

هلا-تویریج-کربالا

مسیری که زائران ایرانی برای شرکت در پیاده روی اربعین انتخاب می کنند «نجف-حیدریه-کربلا» است که کوتاه ترین، شلوغ ترین، امن ترین و معروف ترین مسیر دسترسی نجف به کربلا به شمار می رود.

وسیله نقلیه

مشایی را باید یکی از سنت های مهم مردم عراق دانست. در لغت، راه رفتن به معنای راه رفتن است، اما در اصطلاح، چیزی متفاوت از راه رفتن است. بعد از گذشت این همه سال هنوز کلمه مناسبی برای این فعل پیدا نکرده ایم. که جمع کثیری به نیت زیارت راه را پیموده و سلسله پذیرایی ها و اسکان های خالی از شأن طبقاتی و فردی را فراهم کنند.

فقط اربعین نیست. در طول سال در عراق، مناسبت های زیادی وجود دارد که برای آنها مناسب است. ایرانی ها فقط اربعین را می شناسند. نیمه شعبان به کربلا، 28 صفر به نجف و برخی نیز به کاظمین، شهادت موسی بن جعفر (علیه السلام) به کاظمین، 8 ربیع به سامرا و اربعین به کربلا از معروف ترین سفرهای عراق است. قدمت این پیاده روی نزدیک به 10 قرن است. در سخنان تاریخی شیخ مفید در قرن چهارم هجری قمری نیز نقل هایی از حضور وی در مشایی آمده است. حتی در شب جمعه که زیارت ویژه سیدالشهد است، از چند روز پیش مردم از سراسر عراق به سمت کربلا به راه افتادند.

بزرگان عراقی می گویند صدام راهپیمایی را ممنوع کرد و علما و مردم از کوه و صحرا به راهپیمایی اربعین رفتند. به همین دلیل مسیری از کوفه به حله، تورج و سپس کربلا از نخلستان های کفال وجود دارد که راه علما است. در همان جاده قبر حضرت یوشع از پیامبران بنی اسرائیل است و راه عجیبی است.

وقتی با ایرانی‌ها صحبت می‌کنید، آنها فکر می‌کنند اربعین محصول رسانه و سیاست ایران است یا حداقل با ایران متولد شده است و این نظرات بر اساس جهل است. زیرا در همان اولین محرم پس از سقوط صدام، شیعیان عراقی که سال ها مظلوم بودند، به خیابان ها آمدند و اربعین را جشن گرفتند که مثال زدنی بود.

امسال زائران اربعین عازم فلسطین هستند و ایرانی ها نیز خود را برای سفر آماده می کنند.

درود بر علی حسین

و علی علی بن الحسین

و علی اولاد الحسین

و علی اصحاب الحسین

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید