همکاری استراتژیک بین الجزایر و چین

به گزارش سرمقاله، شبکه خبری الجزیره در گزارش خود از امضای دومین برنامه پنج ساله جامع همکاری استراتژیک بین الجزایر و چین همزمان با درخواست رسمی الجزایر برای پیوستن به گروه بریکس نوشت.هدف از این برنامه افزایش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، کشاورزی، علوم، فناوری، هوا و فضا، بهداشت، ارتباطات انسانی و فرهنگی. تصویب این برنامه نشان دهنده تمایل هر دو کشور برای تقویت همکاری تحت طرح کمربند و جاده است که الجزایر در سال 2018 به آن پیوست.

روابط بین دو کشور چین و الجزایر در چند سال گذشته تقویت شده است و شرکت های چینی پروژه های مهمی را در الجزایر اجرا کرده اند. همچنین در مارس 2022، چین سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری در بخش فسفات الجزایر برای تولید 5.4 میلیون تن کود کشاورزی آغاز کرد و 3 شرکت از آن کشور نیز معدن سنگ آهن غرجبیلات را به ارزش دو میلیارد دلار راه اندازی کردند.

بر اساس آمار رسمی، چین از سال 2019 با سرمایه گذاری حدود 9 میلیارد دلار به برترین سرمایه گذار خارجی در الجزایر تبدیل شده است. حدود 17 درصد از سرمایه گذاری خارجی در الجزایر توسط چین انجام می شود.

همکاری استراتژیک بین الجزایر و چین

احمد الشریفی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه الجزایر درباره اساس همکاری های راهبردی چین و الجزایر گفت: روابط این کشور مبتنی بر همکاری، نزدیک شدن، رویکرد سیاسی مشترک و دکترین اقتصاد دولتی است. . در نتیجه این همکاری، مبادلات تجاری بین دو کشور گسترش یافته و واردات الجزایر از یک میلیارد دلار در سال 2003 به 9 میلیارد دلار در سال 2020 رسیده است.

  ایران حمله تروریستی امروز دمشق را محکوم کرد

همچنین «تامی عبدالرحمن» کارشناس مسائل اقتصادی به الجزیره گفت که جهان در حال دوقطبی شدن است. بنابراین، باید با قطب امیدوار کننده ای همراه باشد که بخش بسیار مهمی از جامعه بین المللی را در همه جنبه های زندگی نمایندگی می کند. در این شرایط، الجزایر واقعاً و معقولانه به صف قدرت های بزرگ می پیوندد تا موقعیت منطقه ای و جهانی خود را حفظ کند. این کشور راهبردی را انتخاب می کند که پیشرفت بیشتری داشته باشد.

وی افزود: این کشور چین را شریک و شریک راهبردی می داند که می تواند ارزش افزوده بیشتری را نسبت به سایر کشورها برای الجزایر به ارمغان بیاورد. این کشور تداوم روابط با چین را در اولویت قرار داده و تمایل دارد از ویژگی رقابت بین کشورها در زمینه سرمایه گذاری و تجارت استفاده کند تا به راحتی به گروه بریکس بپیوندد و رشد اقتصادی خود را تسریع بخشد.

همکاری استراتژیک بین الجزایر و چین

به گفته این کارشناس، با توجه به اینکه چین قدرت مالی قابل توجهی است و الجزایر نیز به دنبال تامین مالی پروژه های خود است، سعی می کند از تخصص فنی، آموزشی، نظامی، هوایی و فضایی و مسائل لجستیکی استفاده کند. منافع چین با تقویت همکاری استراتژیک و نقش چین در موازنه های بین المللی به ویژه در مجمع اقتصادی بریکس تضمین می شود.

الجزایر بازار مهمی برای کالاها و خدمات چینی است. این کشور با جمعیت 45 میلیونی محیطی مناسب برای افزایش سرمایه گذاری چینی ها است. از سوی دیگر، چین از این همکاری استراتژیک در پیوند دادن الجزایر به مدار خود و موازنه های بین المللی از طریق مجمع اقتصادی بریکس و تبدیل آن به یک منطقه استراتژیک حیاتی به عنوان دروازه ورود به قاره آفریقا و اروپا سود می برد.

  وزیر کشور: دولت در دیپلماسی اقتصادی موفق بوده است

علاوه بر این، الجزایر یکی از مهم ترین منابع تامین گاز و نفت چین است و این کشور می تواند از ثروت و مواد خام الجزایر در چارچوب همکاری های دوجانبه استفاده کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید