هیچ موردی از آبله میمون در کشور شناسایی نشده است

به گزارش رجانیوس به نقل از ایران آنلاین، رئیس اداره بیماری های قابل انتقال انسان و دام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در این زمینه چنین چیزی وجود ندارد.

بهزاد امیری در خصوص احتمال شیوع آبله و نگرانی هایی که در جامعه نسبت به آن ایجاد شده است، گفت: و آبله.

وی ادامه داد: اولین مورد شناخته شده ویروس آبله در سال 1958 در بین میمون هایی که برای آزمایش نگهداری می شدند مشاهده شد. اما اولین مورد انسانی این بیماری در سال 1970 در آفریقا در یک کودک تشخیص داده شد. آبله میمون در مرکز و غرب آفریقا و در مناطق پوشیده از جنگل های بارانی استوایی متولد شد، زیرا مخزن این ویروس علاوه بر میمون ها شامل تعدادی جوندگان نیز می شود، هرچند هنوز مخزن دقیق ویروس به طور کامل شناسایی نشده است. اما به دلیل تماس انسان و حیوان در این مناطق، این بیماری به انسان سرایت کرده است.

دوره نهفتگی ویروس آبله میمون 5 تا 21 روز است

امیری با بیان اینکه علائم ویروس آبله میمون به دو صورت خواهد بود، گفت: ویروس آبله میمون دارای علائم فاز اولیه و ثانویه است. هنگامی که ویروس وارد بدن می شود، می تواند برای یک تا دو هفته بدون علامت باشد، گاهی اوقات گفته می شود که برای 5 تا 21 روز بدون علامت است. اما زمانی که دوره نهفتگی به پایان می رسد، با علائم رایجی مانند تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کاهش انرژی، کمردرد و تورم غدد لنفاوی شروع می شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های عفونی انسان و دام مرکز کنترل بیماری های واگیر ادامه داد: غدد لنفاوی.

وی گفت: آبله میمون در دوره کمون به فرد دیگری منتقل نمی شود. انتقال ویروس آبله زمانی شروع می شود که علائم گسترش می یابند و به دنبال آن اثرات پوستی مانند تاول هایی که در ابتدا صاف هستند اما به آرامی بیرون زده و آبکی هستند. آویزان می شوند و در آن تغییر رنگ می دهند، سپس پوست می کنند و سپس ناپدید می شوند.

امیری گفت: معمولاً از لحظه بروز علائم بالینی آبله میمون در فرد تا رفع کامل و بهبود مثانه، فرد می تواند ناقل بیماری باشد و در صورت ارتباط نزدیک با فرد سالم، می تواند بیماری را منتقل کند.»

شایع ترین علت ویروس آبله

رئیس اداره بیماری های واگیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: رایج ترین راه انتقال آبله از طریق تماس نزدیک پوست به پوست از جمله تماس پوستی است. اما انتقال قطرات از طریق استنشاق، تماس انسان با حیوانات آلوده و خوردن گوشت آلوده از دیگر راه های ابتلا به آبله میمون است.

  توقیف کشتی امارات از یمن/ عبدالسلام: عملیاتی بی سابقه بود

وی تاکید کرد: گاهی اوقات اگر فرد سالم با لباس، پتو و ظروف آلوده به ویروس آبله تماس پیدا کند، فرد به این ویروس مبتلا می شود. یکی دیگر از راه های انتقال، انتقال از مادر به کودک است، بنابراین این بیماری در هنگام تولد به دلیل تماس پوستی از مادر به جنین منتقل می شود.

امیری ادامه داد: در برخی کشورهای اروپایی اخیراً مواردی از انتقال آبله میمون از طریق روابط همجنس گرا با مردان مشاهده شده است، اما در عین حال این ویروس به دلیل اینکه در مایع منی و واژن وجود ندارد، ویروسی نیست که از طریق رابطه جنسی قابل انتقال باشد. و بیشتر از طریق تماس پوستی منتقل می شود.

وی با اشاره به درصد مرگ و میر ناشی از آبله میمون گفت: میزان مرگ و میر بسیار کم و بین 3 تا 6 درصد است و در بیمارانی که کودک بوده یا سیستم ایمنی بدنشان ناقص بوده و دارای بیماری های عمده بوده اند مشاهده شده است.

دکتر امیری در پاسخ به این سوال که آبله چگونه از حیوانات به انسان سرایت می کند، گفت: زمانی که انسان با حیوان آلوده تماس فیزیکی پیدا می کند، این بیماری به میزبان های حیوانی این ویروس از جمله جوندگانی مانند موش ها و نخستی ها یعنی میمون ها نیز منتقل می شود. اعداد اول) است.

رئیس اداره بیماری های قابل انتقال انسان و دام وزارت بهداشت تاکید کرد: افرادی که در گذشته واکسن آبله زده اند نسبت به این بیماری مصونیت نسبتا قابل توجهی دارند چرا که مصونیت آن در بدن آنها باقی می ماند و افرادی که مبتلا به آبله هستند. واکسینه نشده اند و بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

آبله مرغان در برابر آبله میمون محافظت نمی کند

وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که در گذشته به آبله مرغان مبتلا شده اند در برابر آبله مرغان ایمن و قابل پیشگیری هستند، گفت: بین آبله مرغان و آبله مرغان واکنش متقاطع وجود ندارد زیرا دو ویروس از این دو خانواده وجود دارد که کاملاً از هم جدا هستند. بنابراین ابتلا به آبله مرغان در گذشته هیچ مصونیتی در برابر ابتلا به آبله میمون ایجاد نمی کند.

  باید مراقب شیطان بزرگ آمریکا بود

علائم بالینی آبله میمون شبیه به آبله مرغان است

امیری ادامه داد: مهم ترین تشخیص افتراقی ما آبله مرغان است زیرا علائم بالینی آبله مرغان شبیه آبله مرغان است به همین دلیل تاکنون تمامی موارد مشکوک به آبله مرغان عملاً به آبله مرغان مبتلا شده اند.

رئیس بخش بیماری های انسان و دام مرکز مدیریت بیماری های عفونی گفت: آبله میمون از دهه 1970 وجود داشته است، اما به دلیل ظهور مجدد آن در برخی کشورهای اروپایی است. پیش از این، هر بیماری شناسایی شده یک پیوند اپیدمیولوژیک بین این بیمار جدید و منشاء او در کشورهای آفریقایی داشت. یعنی بیمار جدید یا به کشورهای آفریقایی سفر کرده یا مسافری از کشورهای آفریقایی با یک اروپایی در تماس بوده یا حیوان مبتلا به این بیماری از آفریقا وارد اروپا شده و با انسان تماس پیدا کرده است.

وی گفت: در مورد شیوع اخیر که در کشورهای اروپایی و آمریکایی مشاهده شد، چنین ارتباطی وجود نداشت و اگر هم وجود داشت، شناسایی نمی شد، بنابراین به نظر می رسد الگوی انتقال تغییر کرده است. این امر به ویژه زمانی که بیشتر توسط مراکزی که به همجنس گرایان خدمات بهداشتی ارائه می دهند شناسایی می شود و سپس مشخص می شود که این بیماری در جمعیت قابل توجهی از همجنس گرایان شناسایی شده است.

اگر مشکوک به آبله میمون هستید چه باید کرد؟

دکتر امیری وقتی این سوال را مطرح می کنیم که اگر مشکوک به آبله میمون شدیم چه کنیم؟ وی گفت: اولین چیزی که باید در نظر داشت این است که ما هیچ نگرانی نداریم. فردی که علائم دارد باید به مرکز بهداشت مراجعه کند. همکاران ما در این کلینیک های دولتی آموزش می بینند که چگونه از این افراد نمونه برداری کنند و به کجا ارسال کنند.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از طریق انسان و دام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ابراز امیدواری کرد: خوشبختانه با هماهنگی بین آزمایشگاه انستیتو پاستور و قطب‌های دانشگاهی در سراسر کشور امکان انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی این بیماری وجود دارد.

روش های مطالعه آبله میمون

وی با بیان اینکه آزمایش میمون به روش های مختلفی در سراسر کشور انجام می شود، گفت: افرادی که هنوز عوارض پوستی مانند مبتلایان به ویروس کرونا را مشاهده نکرده اند، آزمایش گلو و بینی می شوند. اما در بیمارانی که عوارض پوستی آنها ناشی از وجود مایع در تورم ها و حتی فلس های خشک شده است، نمونه های لازم گرفته و آزمایش می شود.

  سید حسن نصرالله: هیچ جنگجوی حزب الله در اوکراین نمی جنگد

دکتر امیری در پاسخ به این سوال که آیا واکسنی برای آبله میمون ساخته شده است، گفت: برخی واکسن ها برای درمان آبله ساخته شده است که تا حد زیادی قابل پیشگیری است. اما این واکسن نیازی به تزریق ندارد، زیرا سازمان بهداشت جهانی می گوید الگوی انتقال آن با واکسن تاج متفاوت است و نیازی به واکسیناسیون عمومی نیست.

واکسیناسیون عمومی برای آبله میمون لازم نیست

رئیس اداره بیماری های واگیر بیان انسان و دام مرکز مدیریت بیماری های واگیر تاکید کرد: بهتر است برنامه ریزی واکسیناسیون برای گروه های خاص و جمعیت های محدود انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درمانی برای ویروس آبله وجود دارد، گفت: درمان خاصی برای این ویروس وجود ندارد. درمان های ضد ویروسی مورد تایید جامعه بین المللی وجود دارد. استفاده خواهد شد.

نکاتی برای جلوگیری از آبله میمون

امیری با تشریح پروتکل های بهداشتی که مردم برای جلوگیری از ابتلا به آبله میمون باید رعایت کنند، گفت: اولین توصیه ما این است که مردم از سفر به برخی از کشورهای مرکز و غرب آفریقا خودداری کنند و اگر مجبور به سفر هستند در معرض دید مردم قرار بگیرند. «به این بیماری مشکوک نباشید و از خوردن غذاهایی که به طور کامل آماده نیستند خودداری کنید.

رئیس اداره بیماری های منتقله از انسان و دام وزارت بهداشت ادامه داد: افراد برای پیشگیری از ابتلا به آبله میمون ها از رفتارهای پرخطر جنسی که ممکن است آنها را مستعد ابتلا به این بیماری کند، پرهیز کنند و در صورت تشخیص این بیماری در اتاق در اتاق عمل کنند. باید آنها را ایزوله کرد و ارتباط با آنها را به حداقل رساند، در مقابل بیمار از دستکش و ماسک معمولی استفاده کرد و سپس دستان آنها را ضدعفونی کرد. از تماس با ترشحات، مایعات، سطوح یا ظروف، ملحفه و لباس بیمار خودداری شود و این ظروف باید با دستکش جمع آوری و با مواد بهداشتی و حرارت ضدعفونی شوند.

به گفته امیری، مردم همچنان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از ماسک استفاده می کنند. زیرا استفاده از ماسک می تواند به طور منطقی از ابتلا به آبله میمون جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید