هیچ یک از استان های کشور کمبود گاز نداشته اند/ میزان تولید گاز تا دو سال آینده افزایش می یابد

گروه اقتصادی – رجانیوس; وی گفت: با تلاش همکاران خود در یکی از استان های کشور تاکنون با کمبود گاز و مشکل تامین سوخت صنایع مواجه نشده ایم. دوستت دارم.

جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه بازدید مدیریت دیسپچ شرکت ملی گاز ایران گفت: میزان گاز شیرین تزریقی به خطوط سراسری کشور بین 840 تا 850 میلیون متر مکعب در روز است.

وی افزود: بر اساس گزارش ارائه شده امروز، روزانه بیش از 580 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، صنایع غیر اصلی و حمل و نقل مصرف می شود و بیش از 125 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه ها عرضه می شود. “

وزیر نفت گفت: حجم گازرسانی به نیروگاه ها در سال جاری نسبت به سال گذشته 20 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است که نه تنها مصرف سوخت مایع را کاهش داده، بلکه به محیط زیست نیز کمک کرده است.

اوجی گفت: با تلاش همکاران در هیچ یک از استان های کشور با کمبود گاز و مشکل تامین سوخت صنایع مواجه نشده ایم. دوستت دارم.

وی به کاهش شدید دما در 21 استان کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه “شبکه گاز کشور هم اکنون پایدار است”، خاطرنشان کرد: آذرماه سال گذشته نیروگاه ها به دلیل کمبود سوخت تعطیل شدند اما امسال این اتفاق نیفتاد.

وزیر نفت حجم تولید از ذخایر شوریه و سراج را بالغ بر 25 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: گاز نیز در حال تغییر است. ما در حال حاضر روزانه 4.5 میلیون متر مکعب گاز از شمال شرق ترکمنستان دریافت و به آذربایجان تحویل می دهیم.

  خبرگزاری رسمی دولت از نبود خریدار دلار و احتمال کاهش بیشتر قیمت ها خبر داد

اوجی گفت: مردم نقش کلیدی در مصرف بهینه گاز دارند و هر چه کمتر مصرف کنند، گاز بیشتری در اختیار صنایع و پتروشیمی ها قرار می گیرد تا ارزش افزوده و رشد اقتصادی داشته باشد. اما جا برای همکاری بیشتر وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مصرف گاز در بخش خانگی، نیروگاهی و صنعتی بین 10 تا 12 درصد افزایش یافته است و متاسفانه به دلیل عدم سرمایه گذاری میزان تولید گاز مشابه سال گذشته است، گفت: پارس جنوبی، شامل فاز 11 و میدان گازی کیش برنامه ریزی شده است و خدای ناکرده تولید گاز تا دو سال آینده افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید