واردات برنج و چای هندی ممنوع شد

16410 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، در حالی که تولید داخلی برنج نسبت به سال قبل 30 درصد افزایش یافته است، به منظور ایجاد تعادل در تراز تجاری با هند، ثبت سفارش جدید واردات برنج از آن کشور متوقف شده است.

روزنامه اکونومیک تایمز هند در گزارشی نوشت ایران از هفته گذشته ثبت سفارش های جدید برای خرید برنج و چای از هند را متوقف کرده است.

بر اساس این گزارش، تجار ایرانی دلیلی برای توقف ثبت سفارش برنج و چای هندی اعلام نکردند.

رئیس یک شرکت بزرگ چای هندی در این رابطه گفت: روند سفارش ایرانیان برای خرید چای هندی مدتی پیش کاهش یافته بود اما از هفته گذشته به طور کامل متوقف شده است. برنج و چای مهمترین اقلام صادراتی هند به ایران است.

برخی از بازرگانان هندی دلیل توقف واردات برنج و چای ایران از این کشور را مذاکرات دو کشور برای احیای سازوکار تسویه تجاری با روپیه عنوان می کنند و می گویند تجار ایرانی منتظر از سرگیری این سازوکار مالی هستند.

از سوی دیگر مسیح کشاورتز دبیر کمیسیون تامین کنندگان برنج کشور با تایید توقف سفارشات جدید برنج و چای هندی گفت: این تعلیق موقتی است و در صورت نیاز و رعایت شرایط در آینده از سر گرفته می شود.

وی تصریح کرد: توقف واردات برنج از هند به منظور ایجاد تعادل در تراز تجاری با آن کشور است و در صورت لزوم از سر گرفته می شود.

وی در پاسخ به این سوال که توقف واردات برنج از هند تا زمانی که تراز تجاری متعادل شود خللی در تامین نیاز بازار برنج ایجاد نمی کند، گفت: در حال حاضر نیازی به واردات برنج از هند ندارم زیرا برنج خارجی به اندازه کافی وجود دارد. نیازهای کشور را برآورده سازد.

  تخلف بزرگ دولت قبل در پیش فروش نزدیک به 2 میلیارد لیتر بنزین با قیمت قطعی

این کشاورز میزان واردات برنج خارجی را از ابتدای سال تاکنون از بخش دولتی بیش از 223 هزار تن و از بخش خصوصی 921 هزار تن اعلام کرد.

وی یادآور شد: با وجود اینکه ذخایر خارجی برنج نیاز بازار کشور را تامین می کند، اما برای اینکه در ماه های پایانی سال در بازار این محصول خلاء ایجاد نشود، همزمان با افزایش تقاضا برای مصرف برنج، واردات انجام می شود. 400 هزار تن برنج خارجی از منابع دیگر برنامه ریزی شده است.

دبیر کمیسیون تامین کنندگان برنج کشور با اشاره به افزایش تولید برنج در کشور در سال جاری اطمینان داد که مشکلی در بازار برنج برای تامین نیاز کشور وجود نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، تولید برنج ایران در سال جاری افزایش چشمگیری داشته است. شیگان ادیبی مجری طرح برنج وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج در سال جاری را بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن دانست و گفت: این میزان تولید حدود 20 درصد بیشتر از میانگین سال های تولید نرمال و در مقایسه با در سال گذشته که میزان تولید کمتر از حد معمول بوده حدود 30 درصد افزایش داشته است.

منبع: تسنیم

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید