واردات ترمز برای برنج ایرانی هزینه دارد

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی گفت: میزان عرضه فعلی برنج مربوط به ثبت سفارش در ماه های گذشته است، بنابراین تاثیر کاهش قیمت جهانی برنج در ماه های آینده مشخص می شود. “

به گزارش رجانیوس، حسن حنان معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی در خصوص کاهش قیمت جهانی برنج همزمان با ورود محصول جدید و افزایش عرضه به بازار گفت: به دلیل اینکه در حال حاضر عرضه برنج مربوط به خرید 3 تا 4 ماه گذشته است.

وی افزود: ثبت هر سفارش بین 3 تا 4 ماه زمان نیاز دارد، بنابراین کاهش قیمت جهانی برنج تایلندی طی 3 تا 4 ماه آینده در بازار اثرگذار خواهد بود.

قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی 20500 تن است

حنان قیمت فعلی هر کیلوگرم برنج تایلندی در بازار را 12 هزار و 500 تن، برنج هندی را 18 هزار و 500 تن و برنج پاکستانی را 20 هزار و 500 تن اعلام کرد.

معاون بازرگانی داخلی و بازرگانی کشور با اشاره به اینکه برای توزیع برنج تنظیم شده بازار مشکلی نداریم، گفت: 50 هزار تن برنج بارگیری شد که 10 هزار تن از طریق تعاونی ها، 10 هزار تن در روستا و 30 هزار تن از طریق مغازه ها در کل کشور.

وی ادامه داد: قیمت برنج ایرانی بر اساس ذائقه مصرف کننده تعیین می شود چرا که بخشی از جامعه برنج وارداتی را مصرف نمی کنند و در نتیجه تقاضای روزافزون برنج ایرانی در قیمت ناکارآمد نیست. اما واردات برنج قیمت برنج ایرانی را متوقف کرده است.

حنان با بیان اینکه سالانه در کشور از 3 تا 3 میلیون و 200 هزار تن برنج استفاده می شود، افزود: طبق آمار وزارت جهاد 2 میلیون و 200 هزار تن برنج در کشور تولید می شود اما 800 هزار تن برنج در کشور تولید می شود. تا یک میلیون کشور باید راضی شود.

  دلیل حذف کامل ماهی از سفره انسان مشخص شده است

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت برنج ایرانی و وضعیت اقتصادی مردم، بخشی از تقاضای برنج تولیدی در کشور به سمت برنج خارجی سوق پیدا می کند، اما به طور کلی سرانه تغییر نمی کند و فقط نوع آن تغییر می کند. تغییر مصرف برنج با این افزایش قابل انتظار در قیمت بازار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید