واردات خودروهای فرسوده ممنوع/بدون محدودیت در انتخاب کشور صادرکننده/بدون مشکل در لیست خودرو

گروه سیاسی رجانیوز: سیدرضا فاطمی امین با بیان اینکه آیا ورود خودرو به بورس مشکلی ایجاد نمی کند، گفت: برای بحث خودرو سه مکانیسم وجود دارد که یکی از آنها قرعه کشی است. با افزایش تولید، یک سری از خودروها خارج از قرعه کشی در دسترس هستند.

وی افزود: یکی دیگر از سازوکارهای محرک بورس کالا است که قیمت پایه دارد و وارد بازار رقابت می شود و در این رقابت قیمت واقعی کاملا شفاف و مشخص است.

وزیر صامت در خصوص انباشته شدن برخی تجهیزات در گمرک گفت: برخی بدون ثبت سفارش تجهیزات وارد می کنند و این کالا در گمرک وجود ندارد و در بندر است. از آنجایی که ثبت سفارش انجام نشده است در بندر می ماند و ربطی به گمرک ندارد.

وی ادامه داد: انباشتگی که در گمرکات شاهد آن هستیم مربوط به تاجری است که کالا را انبار کرده و قادر به صادرات است، بنابراین واردات به حساب نمی آید.

فاطمی امین همچنین درباره اینکه چرا قرعه کشی خودرو که قرار بود در سال 1401 لغو شود، همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: گفته بودم که قرعه کشی در سال 1401 لغو می شود اما قرار بود از ابتدای سال قرعه کشی لغو شود. سال و این تصور صحیح نیست. قرعه کشی خودروها در طول سال برنامه ریزی شده است که کاهش پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آیین نامه واردات خودرو اظهار کرد: آیین نامه واردات خودرو نهایی شده و به جایگاه خوبی رسیده است.

وی افزود: مفاد متعددی در این آیین نامه گنجانده شده است. یکی اینکه وقتی خودرو وارد می شود باید خدمات پس از فروش داشته باشد. همچنین زمانی که خودرو وارد می شود باید انتقال فناوری انجام شود.

  استعلام اینترنتی چک تضمینی از امروز

فاطمی امین تاکید کرد: هرکس این شرایط را ایجاد کند می تواند خودرو وارد کند و این مختص خودروسازان نیست.

وی با بیان اینکه هیچ خودروی لوکسی وارد نمی شود، ادامه داد: واردات خودروهای دست دوم قانونا ممنوع است.

وزیر صامت در خصوص اینکه آیا مشخص است خودروها از چه کشورهایی وارد می شود، گفت: تجار تعیین می کنند که خودروها از کدام کشور وارد شود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید