واردات خودرو از شهریور آغاز می شود/ خودروهایی که بسیاری از گروه ها توانایی خرید آن را دارند وارد می شوند

گروه اقتصادی رجانیوز: ضوابط واردات خودرو در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و اکنون در نوبت ارائه به هیئت دولت است. پیش بینی ها حاکی از آن است که تا چهارشنبه هفته آینده تکلیف این مصوبه مشخص می شود.

از سال 1376 به دلیل ممنوعیت صنعت خودرو و محدودیت های ارزی پیش روی کشور، واردات خودرو یک شبه بدون اطلاع قبلی ممنوع شد. این رویداد برای بسیاری از فعالان این حوزه شوک‌کننده بود زیرا برخی خودروهای سفارش داده شده یا خودروهای سفارش‌داده شده در کشتی و در مسیر ایران بودند و با چالش‌های جدی مواجه شده و فروش و عرضه خودروهای خارجی را محدود می‌کنند.

این فرصتی بی نظیر برای غرفه داران بود تا با یک شلیک قیمت ها را بالا ببرند که البته موفق هم شدند و در مدت کوتاهی قیمت خودرو شروع به افزایش کرد. اگر دولت قبل واردات خودرو را ممنوع نمی کرد قطعا الان وضعیت بازار خودرو بسیار بهتر بود. کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی مدعی هستند در سال 97 و در شرایطی که خودروسازان نتوانستند خودروهای مورد نیاز کشور (یک میلیون و 500 هزار خودرو) را تهیه کنند و تولید خودرو حداقل 60 درصد کاهش یافت.ممنوعیت واردات خودرو به هیچ وجه منطقی نبود زیرا بازار خودرو را شعله ور کرد.

به همین دلیل بود که در این مقطع به سیاستمداران دولت دوازدهم توصیه شد به جای ممنوعیت واردات برخی از کالاهای مورد نیاز کشور، صادرات غیرنفتی را تقویت کنند. در این صورت محدودیت های ارزی کاهش می یابد. اما چنین اتفاقی رخ نداد و صادرات غیرنفتی کشور روز به روز در حال کاهش است اما دولت سیزدهم رویکرد دیگری را در پیش گرفت و باعث شد وزیر صنعت، معدن و تجارت رسما لغو ممنوعیت واردات خودرو از اردیبهشت ماه را اعلام کند. امسال. البته از اسفند 1400 خبر لغو ممنوعیت واردات خودرو در رسانه ها منتشر شد اما برخی معتقد بودند این امر اجرایی نمی شود.

چرا خودرو وارد می شود؟

چهار موضوع مهم منجر به لغو ممنوعیت واردات خودرو شد. اول افزایش درآمدهای ارزی کشور بود. با بهبود روابط تجاری ایران با کشورهای همسایه و فعال شدن قراردادهای دوجانبه و چندجانبه، صادرات غیرنفتی رونق گرفت و درآمدهای ارزی کشور افزایش یافت. نکته دوم طرح ساماندهی خودرو است که در مجلس تصویب و رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرد. در یکی از بندهای آن به واردات خودرو اشاره شده است و وزارت امنیت موظف است ضوابط واردات خودرو را تعیین کند. موضوع سوم حکم 8 نفره رئیس جمهور است که در یکی از احکام مستقیماً به واردات خودرو اشاره شده و از وزارت صمت خواسته شده تا واردات خودرو در سال جاری را پیگیری کند تا انحصار در کشور پایان یابد. صنعت خودرو و آخرین یا چهارمین نکته دولت سیزدهم به دنبال بازگشت خودرو به تنظیم بازار است. از آنجایی که بازار با کمبود خودرو مواجه است و خودروسازان در سال های اخیر به دلیل بی تدبیری مسئولان ضعیف شده اند، اکنون قادر به تامین نیازهای سالانه کشور نیستند، بنابراین چاره ای جز واردات خودرو برای پرکردن آن وجود ندارد. شکاف موجود. .

  267 ایده نوآورانه در زمینه فناوری نانو در مسیر صنعتی شدن قرار گرفته است

بر اساس توضیحات ارائه شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت از اواخر اردیبهشت ماه نسبت به تدوین آیین نامه واردات خودرو اقدام و پس از نهایی شدن، آنها را برای طی مراحل قضایی به دولت ارسال کرده است. این آیین نامه حدود دو تا سه هفته دیگر به شورای دولت ارسال شده است.

واردات خودرو از شهریور

منوچهر لقی، معاون وزیر صمت درباره قوانین واردات خودرو به «ایران» گفت: واردات خودرو منوط به مصوبه شورای دولت است. وقتی این موضوع نهایی شود قطعا واردات خودرو جواب می دهد اما پیش بینی ما این است که واردات خودروهای اقتصادی و مناسب تا شهریور ماه اتفاق بیفتد. وزارت امنیت در این مرحله از واردات به دنبال خودروهای لوکس نیست، بنابراین خودروهایی که توان خرید آن برای بسیاری از مردم وجود دارد، مجاز خواهند بود.

واردات خودرو بر اساس طرح ساماندهی صنعت خودرو

در همین حال علی جدیدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس صحبت های جدیدی در حوزه خودرو داشت. وی به «ایران» گفت: طرح ساماندهی خودروها در شورای اسلامی شهر تصویب شد که مدتی پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این طرح را اجرا کند، او نامه واردات خودرو را تنظیم کرد.

وی ادامه داد: آیین نامه واردات خودرو از سوی وزارت امنیت تدوین و به دولت ارسال شده است که طبق آخرین اخبار، آیین نامه مذکور در کمیته اقتصادی دولت تصویب و آماده ارائه به دولت است. شوراي دولت پس از تصميم گيري شوراي دولت در اين خصوص پس از تصويب آيين نامه به شوراي اجراي مصوبات دولت با قوانين در شوراي اسلامي تقديم مي شود و در صورت عدم تداخل يا مشكلي در اجرا، اطلاع رسانی خواهد شد.

  شاهکاری دیگر از خودروسازان ایرانی / شتر سایپا گاو پلنگ جدید + تصویر

وزیر امنیت روز یکشنبه مفاد آیین نامه واردات خودرو را ابلاغ می کند

وی خاطرنشان کرد: همانطور که تاکید کردم برای طرح ساماندهی صنعت خودرو نیاز به تدوین آیین نامه های تخصصی از وزارت ایمنی بود تا به تصویب دولت برسد. یکی از مقررات مربوط به واردات خودرو بود، آیین نامه دیگری که وزارت امنیت باید تهیه کند مربوط به استاندارد خودروها و مصرف سوخت خودروها است.

وی با بیان اینکه یکشنبه هفته آینده وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تشریح مقررات واردات خودرو به کمیسیون صنایع و معادن مجلس می آید، گفت: امیدواریم هر چه سریعتر آیین نامه واردات خودرو به دولت ارائه شود. هرچه زودتر بسته جامع ساماندهی صنعت خودرو که به نفع مردم است عملیاتی شود.

مقررات واردات خودرو بر چه اساسی است؟

لازم به ذکر است که در ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو به طور ویژه تاکید و تاکید شده است که واردات خودرو باید با رعایت ضوابط ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت چهار شرط انجام شود. اول، تعیین مشخصات فنی خودرو با اولویت واردات خودروهای برقی، هیبریدی، ارزان قیمت، ایمن و پرکاربرد؛ دوم، ارائه خدمات پس از فروش و انتقال فناوری. ثالثاً تعیین صلاحیت فنی و حرفه ای واردکنندگان و حضور نماینده رسمی خودروسازان خارجی. چهارم: تعیین سقف واردات خودرو با در نظر گرفتن تنظیم بازار، حمایت از تولید با کیفیت داخلی و رعایت منابع ارزی کشور با اولویت استفاده از ارز برای کالاهای اساسی و اساسی پیشنهاد و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. .

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت ضوابط واردات خودرو با پیش نیازها را در طرح ساماندهی صنعت خودرو تدوین کرده است. لذا پس از تصویب این آیین نامه در هیئت دولت در صورت مغایرت با قوانین. در غیر این صورت قابل اجراست.

  ناپسند فائز، شرم آورتر از سکوت ماموران

جایگاه واردکنندگان خودرو

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به «ایران» گفت: هنوز از جزئیات قوانین واردات خودرو اطلاعی نداریم، اما همانطور که متوجه شدیم بدون اعلام رسمی از سوی فعالان این تجارت واردات خودرو، مشکلات این حوزه و چالش های پیش رو سوالاتی مطرح شد. بنابراین بر اساس صحبت های برخی کارشناسان، قوانین واردات خودرو تدوین شده است، اما بهتر است با فعالان این حوزه به صورت مستقیم صحبت شود و یا حتی از آنها برای مشارکت در تدوین مقررات این بخش دعوت شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم آیین نامه تدوین شده واردات خودرو کامل و جامع باشد، تصریح کرد: قبل از نهایی شدن کامل آیین نامه واردات خودرو باید نظرات واردکنندگان خودرو را جویا شد تا بدون چالش اجرایی شود.

دادفر افزود: هر زمان که مقررات واردات خودرو ابلاغ شود می توان واردات خودرو را از سر گرفت و البته برخی واردکنندگان با برخی شرکت های خودروسازی دنیا مذاکره کرده اند.

پیش از این کارشناسان صنعت خودرو تاکید کرده بودند که راهی جز تامین بخشی از نیاز داخلی از مبادی وارداتی وجود ندارد چرا که تولید خودرو در کشور با نیاز داخلی کشور برابری نمی کند و در واقع عرضه بسیار زیاد است. کمتر از تقاضا و دلیل تنش در بازار و این دلیل گرانی خودرو است.

دیدگاهتان را بنویسید