واردات ماشین ماینینگ باید به نماینده داده شود نه ماینر

16134 خبر اولیه

عبدالرضا صالحی، دبیر انجمن سازندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی و راه‌سازی ایران در گفتگو با سردبیران، شرایط واردات ماشین‌آلات معدنی را که بنا به گفته‌ی وزارت امنیت، آسان‌تر طراحی شده است، بیان کرد. اما در عمل به هزینه معدنچیان ختم می شود. وی در این خصوص گفت: معدنچیان و معدنچیان طبق شرایط وزارت حراست می توانند با ثبت سفارش و اخذ مجوز اقدام به واردات ماشین آلات معدن کنند. با وجود اینکه در وهله اول این مشکل خوب است و به نظر می رسد واردات تسهیل شده است، اما به سرعت می توان فهمید که این مجوز به دلایل مهمی اصلاً به درد معدنچیان نمی خورد.

وی در این رابطه خاطرنشان کرد: اگر اجازه معدنکار را برای واردات ماشین آلات لازم برای کار در معدن در نظر بگیریم، به مهمترین سوال در این زمینه می رسیم، یعنی. کمبود آذوقه و نیاز معدنچی پس از ورود ماشین به این معنی است که معدنچی که ماشین را در اختیار دارد، آنچه را که نیاز دارد با مجوز وزارت ایمنی وارد کرده است. آیا می تواند نماینده داشته باشد و خدمات پس از فروش را برای خود یا سایر واردکنندگان ارائه دهد؟ پاسخ قطعا خیر است.

عبدالرضا صالحی، دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی و راه‌سازی ایران، در این باره گفت: واردات ماشین‌آلات معدنی نباید در انحصار باشد، اما این بدان معنا نیست که سپردن واردات به معدن‌کار درست است. خودش هر خودرویی که برای این منظور وارد می شود باید دارای نمایندگی باشد تا خدمات پس از فروش مناسبی ارائه کند. طبق تسهیلات این وزارتخانه، معدنچیان خودرو وارد می کنند اما خدماتی برای ارائه ندارند.

  رسانه های فارسی به قدرت صنعت خودرو ایران حمله می کنند

این کارشناس و فعال معدن و صنعت کشور گفت: وزارت ایمنی در نظر نگرفت معدنچی که به عنوان واردکننده فعالیت می کند بعدا با چه مشکلاتی مواجه می شود. ماشین‌هایی که از نظر فنی تفاوتی با ماشین‌های خانگی ندارند، اما قطعات آن‌ها تامین نمی‌شود، چالش‌های بزرگی را برای ماینر ایجاد می‌کنند.

صالحی خاطرنشان کرد: اگر قرار است موضوع واردات خودروهای فرسوده از نو جدا شود، بهتر است با توجه به مفاد اجرایی قانون معادن، واردات خودروهای فرسوده به معدنچیان و واردات خودروهای نو داده شود. طبق روال قبلی فقط در اختیار نمایندگی ها قرار گیرد آنها می توانند ماشین آلات مورد نیاز معدن را از طریق شرکت مادر وارد کرده و خدمات پس از فروش ارائه دهند.

عبدالرضا صالحی، دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی و راه‌سازی ایران، درباره عدم افشای مشکلات معدن‌داران گفت: معدن‌داران به دلیل اینکه نگران مفقود شدن مجوز واردات هستند، مشکلات زیادی را که وجود دارد بیان نمی‌کنند. در حال حاضر اما در آینده پس از مدت کوتاهی، یکی دو سال دیگر متوجه خطر و ضرری که با هزینه و ضرورت تعمیرات در آن زمان متحمل شده اند، خواهند شد. در صورت ارائه واردات به شرکت های واردکننده، شرکت واردکننده باید مکانیک ها و تکنسین های خود را برای تعمیر و تامین قطعات آموزش دهد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید