واردات نفت 600 هزار تن کاهش یافت

گروه اقتصادی – رجانیوز: پس از اصلاح ارز ترجیحی، مصرف نفت در سراسر کشور منطقی است و قاچاق این کالای اساسی به همسایگان نیز متوقف شده است و از سوی دیگر قیمت نفت در بازار کاهش چشمگیری داشته است، به طوری که بسیاری فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و خرده فروشی ها تخفیف های زیادی می دهند این محصول را برای فروش عرضه کرده اند.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش روزنامه ایران؛ با توجه به شرایط فعلی بازار و واردات به موقع روغن و وفور این محصول در بازار، مشکلی برای تنظیم بازار این محصول وجود ندارد، از این رو در چند ماه گذشته تولیدکنندگان و کارخانه های پالایش و بسته بندی روغن. برای کاهش قیمت و ارائه امکانات رفاهی و تخفیفات ویژه به مشتریان خود همکاری کرده ایم.

طبق آمار سالانه 1.5 میلیون تن نفت خام مورد نیاز است و طبق آمار شرکت مادرتخصصی دولتی ایران ذخایر نفت خام کشور نیز موجود است و اخیراً با افزایش 125 هزار تنی ظرفیت ذخیره سازی. مجموع ظرفیت ذخیره سازی نفت خام کشور به یک میلیون و 378 هزار تن خواهد رسید.

از سوی دیگر، پیش از اصلاح ارز ترجیحی، سرانه مصرف روغن خوراکی در ایران 21 کیلوگرم در سال بود، در حالی که سرانه مصرف جهانی این محصول غذایی 12 کیلوگرم بود، به همین دلیل اکثر کارشناسان صنایع غذایی. بر این باورند که تغییر ارز ترجیحی بهترین راه حل برای بازار این کالا است و این امر ضروری بود تا اکنون سرانه مصرف این محصول به 15 کیلوگرم برای هر ایرانی برسد.

  آموزش وردپرس در پاسخ به وردپرس با سبکی جدید

بنابراین میزان مصرف نفت در کشور قبل از توزیع ارز 4200 تومانی کمتر از 1.5 میلیون تن بود، اما پس از توزیع ارز 4200 تومانی افزایش یافت و به طور میانگین بین 2 میلیون و 200 هزار تا 2 میلیون و 400 هزار تن نفت در آن قرار گرفت. تولید و توزیع شده است، اما متخصصان این حوزه معتقدند مصرف نفت در کشورمان به همان میزان سال های قبل از عرضه ارز ترجیحی باز می گردد.

واردات 755 هزار تن نفت برای کشور

در هفت ماهه امسال 755 هزار و 574 تن نفت به ارزش یک میلیارد و 383 میلیون و 110 هزار دلار وارد کشور شد، این در حالی است که در هفت ماهه سال 1393 حدود یک میلیون و 327 هزار و 173 تن نفت وارد کشور شده است. یک میلیارد و 800 میلیون دلار وارد کشور شده بود.

آمارها نشان می دهد واردات نفت در 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 43 درصد و از نظر ارزشی 23 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر این آمار نشان می دهد که اصلاح ارز ترجیحی منجر به کاهش واردات 600 هزار تنی نفت خام به کشور و صرفه جویی 417 میلیون دلاری از این محصول شد.

واردات نفت از 31 کشور

یکی از مهمترین تاکیدات کارشناسان اقتصادی برای تجارت با سایر کشورها، تنوع بخشیدن به واردات است تا کشورمان در صورت تحریم سایر کشورها یا قطع رابطه با یک کشور، بتواند با سایر کشورها تجارت کند.

بنابراین در هفت ماهه نخست سال جاری نفت اتریش، آذربایجان، اسپانیا، اسلواکی، امارات، اندونزی، ایرلند، ایتالیا، ایسلند، آرژانتین، آلمان، برزیل، بلژیک، تایلند، تایوان، ترکیه، چین، دانمارک، رومانی سنگاپور، سوئیس، روسیه، فرانسه، فیلیپین، قزاقستان، کانادا، مالدیو، مالزی، مجارستان، هلند، هند و هنگ کنگ وارد ایران شدند که نشان می دهد مبادی وارداتی کشورمان نسبت به ماه گذشته تغییری نکرده است.

  در حال مذاکره بسیار جدی هستیم/ حالا توپ در میدان آمریکاست/ ایران برای برنامه موشکی خود وارد مذاکره نمی شود

هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد

محمد جعفری کاهش تقاضا و مصرف منطقی روغن در بازار را دلیل اصلی کاهش واردات روغن خام، دانه های روغنی و کنجاله نسبت به سال قبل دانست و گفت: بخشی از واردات روغن خام، دانه های روغنی و آرد در گمرک باقی می ماند و هنوز شکل نگرفته است.

اما هنوز هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد. دبیر انجمن صنفی صنایع رنگ روغن گفت: تعرفه واردات در سال های اخیر به گونه ای از سوی دولت تعیین شد تا از طرح توسعه کشت و تولید و اشتغال دانه های روغنی کشور حمایت شود و بین تعرفه واردات بذر تناسبی وجود داشت. ، آرد و روغن خام و دانه های محلی برای کارخانه ها و کارخانه های روغن گیری کاملاً خریداری شده می توانند با این ظرفیت معقول کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید