واردات 2000 خودرو در مناطق آزاد

12328 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که علیرغم پیگرد قانونی مناطق آزاد به دلیل واگذاری 2300 خودرو که از سال 1397 به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و در اختیار بوده است. سازمان اموال با موانع قانونی مواجه شد و این روند به درازا کشید و به همین دلیل از رئیس جمهور خواستند تا برای جام جهانی حدود 2000 خودرو فقط به کیش و کشم وارد شود.

اما در مورد واردات خودروی جدید یا همان خودروهایی که در اختیار سازمان املاک در مناطق آزاد است، موارد متعددی قابل توجه خواهد بود.

ابهامات جدید در واردات

واردات خودرو از سال 1397 ممنوع شده و حتی مناطق آزاد نیز با وجود اینکه قوانین خاص خود را دارند مشمول این ممنوعیت شده اند که مهمترین آنها موانع ارزی است. اردیبهشت ماه امسال مهلت ممنوعیت واردات خودرو به پایان می رسد و در صورت تمدید، واردات حتی در مناطق آزاد نیز با ابهام مواجه می شود و در این صورت روند ثبت سفارش و گشایش آن برای واردات خودرو مطرح می شود.

ممنوعیت در مناطق آزاد برداشته شد و رایزنی نتیجه نداد

از سوی دیگر در پایان دولت دوازدهم پیشنهادی مبنی بر واگذاری خودروهای انبار شده در گمرکات غیرقابل ترخیص ارائه شد و در صورت تایید نهایی دولت، تمامی خودروهای موجود به جز خودروهای آمریکایی اجازه تردد به مناطق آزاد را داشته باشند. ارائه شده است اما تصمیمی از سوی دولت صادر نشده است.

خودروهایی که آنها می خواستند شرایطی داشتند و می توانستند به دست صاحبانشان برسند

خودروهایی که مناطق آزاد همچنان دریافت می کنند، بقایای همان 12 هزار و 261 خودروی است که قبل از ممنوعیت واردات خودرو در سال 1397 وارد گمرک شده و چند سالی است که ترخیص آنها در حاشیه بوده و هزاران دستگاه ترخیص و مابقی باقی مانده است. در گمرک این خودروها حدود 2249 دستگاه خودرو هستند که بیش از 1000 دستگاه دارای پرونده قضایی هستند که بر اساس مصوبه دولت مهلتی برای آنها تعیین نشده است و انتظار می رود در مراحل رسیدگی قضایی و تبرئه از آنها تهاتر شود. از سوی دیگر، بیش از 1100 دستگاه ثبت سفارشی ندارند که نمی‌توان آن‌ها را ترخیص کرد، مگر اینکه ثبت سفارش برای آنها باز باشد، در حالی که وقتی دولت مهلت انتشار را تعیین می‌کند، هرگز توافقی برای افتتاح ثبت نشده است. به نتیجه رسید. از سفارش و صاحبان کالا به ماشین آنها نمی رسد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وضعیت دفن زباله ها به وزارت اقتصاد گزارش شد

گمرک ایران آبان ماه سال گذشته در گزارشی به وزارت اقتصاد وضعیت این 2249 خودرو را اعلام و خواستار تعیین تکلیف شد. آروناگی معاون وقت گمرک گفت: به دلیل انقضای این خودروها، برای اکثر آنها اظهارنامه متروکه شده و به سازمان اموال املاک ارائه شده است. هیات وزیران در سال 1388 و وزارت صمت بر اساس مصوبه صادره، ثبت سفارش خودروهایی که قبل از ممنوعیت وارد شده بودند صادر نشد و بر این اساس امکان اظهار تشریفات گمرکی و ترخیص خودرو وجود ندارد.

رئیس جمهور دستور داد و شرایط اعلام شد

اندکی بعد و در پی دستور رئیس جمهور برای نظارت بر وضعیت خودروهای انبار شده در گمرک، طرح مربوطه توسط گمرک ایران برای بررسی در هیات وزیران به وزارت اقتصاد ارائه شد. بر این اساس پیشنهاد شد به حصر داران 6 ماه فرصت داده شود تا طبق ضوابط تعریف شده نسبت به معافیت اقدام کنند.

در پیش نویس بیانیه معاون سابق گمرک تاکید شده است که گشایش ثبت سفارش برای تعیین تکلیف برخی از این خودروها ضروری است.

همچنین گزارش شد برای خودروهای دارای دعوی، تشریفات گمرکی و ثبت نام خودروهای دارای دعوی که رأی قطعی منع تعقیب یا برائت آنها از سوی مرجع رسیدگی کننده صادر شده است، مشمول ترخیص نبوده و طبق مقررات ترخیص می شود. .

دستور رئیس جمهور اجرا نشد

اما علیرغم دستور رئیس جمهور، هیچ اقدامی برای واگذاری خودروها به مالکان و یا احتمالاً مناطق آزاد با تعیین شرایط صورت نگرفت.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید