واقع گرایی متوازن پایگاه اطلاع رسانی رجا

برخی کارشناسان معتقدند دولت گفتمان سیاست خارجی ندارد. این گفته نادرست است. دولت به صراحت چند واژه کلیدی در حوزه سیاست خارجی دارد که از طریق آنها می توان سیاست خارجی دولت را تئوریزه کرد.

یکی از کلیدواژه های مهم دولت در روابط بین الملل، روابط متوازن است. یعنی تعادل در روابط خارجی. دولت قبلی سیاست خود را بر مبنای غرب استوار کرد. اینکه اگر بتوانیم با غرب آشتی کنیم و مشکل برجام و دیگر مسائل را حل کنیم، می توانیم پیشرفت و توسعه کشور را داشته باشیم. اما زمانی که دولت جدید روی کار آمد، سیاست خارجی ما به ویژه با توجه به تحریم های بین المللی و اقداماتی که آمریکایی ها علیه ما انجام داده بودند و بی اعتمادی که در روابط ما با غرب وجود داشت، متزلزل بود. او ایران را تئوریزه می کند و می توانیم این نظریه را سیاست خارجی متعادل بنامیم.

در سیاست خارجی متوازن به هر دو بخش مهم روابط بین‌الملل توجه می‌کنید، یعنی آنچه در غرب، آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند آن‌ها شناخته شده است و در عین حال در شرق کشورهایی مانند. چین، روسیه، هند و کشورها. به خاطر داشته باشید که آنها در سطح روابط بین المللی مهم هستند. شما در یک رابطه متوازن به دنبال همه منافع خود در جهت گیری یکی از این قطب ها در شرق و غرب نیستید، بلکه سعی دارید منافع ملی خود را به گونه ای پیش ببرید که بتوانید بهترین استفاده را از غرب ببرید. و غرب شرق. زمانی که دولت آقای رئیسی روی کار آمد، یکی از مهم ترین اقدامات ایشان احیای برجام بود. چه کسانی در بحث احیای برجام اشتباه کردند؟ آمریکایی ها چه کسانی به وعده هایی که داده اند عمل نکردند یا عمل نکردند؟ اروپایی ها این دولت آمد و گفت من حاضرم با نمایندگان اتحادیه اروپا و کشورهای غربی – از جمله روسیه و چین – درباره منافع ملی صحبت کنم، اما بزرگترین مشکل با آمریکا و اروپا بود – تا منافع ملی تامین شود. اما ما نمی خواهیم همه منافع ملی خود را به روی غرب ببندیم. زیرا این امر پس از خروج آمریکا از برجام اتفاق خواهد افتاد و کشور با آشفتگی و بحران شدید اقتصادی مواجه خواهد شد. دولت در عین حال به شرق نگاه می کرد. بحث توافق راهبردی 25 ساله با چین، بحث توافق راهبردی 20 ساله با روسیه که پس از سفر آقای رئیسی به روسیه امکان پذیر شد و در مرحله اجراست و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای – یک از قدرتمندترین سازمان های منطقه ای جهان – نشان می دهند که اولاً دولت در سیاست خارجی برنامه دارد و ثانیاً دولت در سیاست خارجی نظریه دارد. او نمی خواهد همه منافع خود را در شرق یا همه منافع خود در غرب تعریف کند. بنابراین سیاست خارجی متوازن، سیاست خارجی است که این دولت در سطح بین المللی دنبال می کند.

  سئو پزشکی ؛ اگر شما یک پزشک مجرب هستید ، بیماران به شما نیاز دارند

در سطح منطقه، دولت برنامه دارد. هدف دولت این است که پتانسیل بازارها و روابط با کشورهای همسایه را که بین 550 تا 600 میلیون نفر را شامل می شود، بشناسد و بازار بسیار مهمی است که ما در بحث ساخت و ساز، ساخت و ساز، غذا، صادرات داریم. برخی از صنایع حتی صنایع نظامی می توانند بر بازارهای همسایه تأثیر بگذارند، بنابراین در بحث منطقه ای، دولت سیاست همسایگی را در اولویت قرار داده و برنامه خود را بر اساس تنش زدایی با کشورهای همسایه قرار داده است. همانطور که می دانید امیر قطر به ایران سفر کرده است، آقای رئیسی به عمان سفر می کند، سفرهای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه، همه اینها نشان می دهد که دولت برنامه و تئوری دارد و اینکه برخی معتقدند دولت در حوزه سیاست خارجی بدون برنامه و بدون تئوری حرکت می کند، به نظر من این درست نیست.

بحث سوم این است که از همان ابتدا خود رئیس جمهور گفته است که موضوع ایجاد پیوند بین سیاست خارجی و اقتصاد برای ما بسیار مهم است. بنابراین یکی از وظایف مهم وزیر امور خارجه تقویت معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه هم برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و هم برای توسعه و ارتقای صادرات و سایر روابط متقابل در حوزه اقتصادی بنابراین برنامه دولت در حوزه سیاست خارجی این بود که از همه فرصت ها و پتانسیل های این بخش برای توسعه روابط اقتصادی استفاده شود و با توجه به برنامه ها و اخباری که وجود دارد در سفرهای رئیس جمهور محترم یا وزیر امور خارجه باشد. یکی از اولین اولویت ها بحث اقتصاد است.

  دولت چند اوراق به روحانی فروخت / شرکت های دولتی چند فروخت؟

در بحث رفع تحریم ها، دولت برنامه دارد و بخش قابل توجهی از پول های بلوکه شده ایران آزاد شده است و در بحث رابطه اقتصاد و سیاست خارجی، هم اکنون بخش قابل توجهی از فرآورده های نفتی فروخته نشده قبلی با کمک دولت به فروش می رسد. وزارت امور خارجه و وزارت نفت. بنابراین دولت برنامه و نظریه دارد.

سیاست خارجی متوازن عنوان نظریه ای است که می تواند در سیاست خارجی دولت در سطح بین المللی اعمال شود. توسعه سیاست همسایگی در حوزه منطقه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و برنامه‌های آن استفاده کامل از سیاست خارجی برای دستیابی به منافع ملی به‌ویژه حل مشکلات اقتصادی است.

یکی از اتفاقات اشتباهی که در دولت قبل افتاد این بود که دولت قبل معتقد بود اگر بتوانیم با آمریکا و غرب کنار بیاییم خود به خود کشورهای خلیج فارس و خاورمیانه با ما کنار می آیند و ارتباط ما برقرار می شود. خوب .. بنابراین او سیاست منطقه ای را نادیده گرفت. یعنی معتقد بودند با توجه به نوع وابستگی حاکمیت های منطقه به آمریکا، اگر در برجام به نتیجه خاصی برسیم، آن کشورها خود به خود از آمریکا پیروی می کنند و مشکل منطقه ای نداریم. چالش ها و مسائل. اگرچه شاید مهمترین مشکل ما در منطقه خود به ویژه خلیج فارس، بدبینی تاریخی آنها نسبت به ما بود. البته این مربوط به دوره جمهوری اسلامی ایران نیست و از دوره پهلوی وجود داشته است. باز هم این بدبینی تا حدود زیادی بازگشته است.

یکی از اقداماتی که باید با کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می شد، ایجاد اعتماد بین آنها بود. این اعتمادسازی در دیپلماسی و روابط بین‌الملل و نه در سخنرانی‌ها و بیانیه‌ها، در مذاکرات و جلسات دوجانبه و چندجانبه صورت می‌گیرد که در آن شما رو در رو با همکاران خود صحبت می‌کنید. و دادن اعتماد و اطمینان لازم به آنها بسیار موثر است. در دولت قبل کمترین ارتباط را با کشورهای حوزه خلیج فارس داشتیم، البته عوامل مختلفی دخیل بود، از جمله تغییری که در آمریکا رخ داد و ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد. کشورهای خلیج با ما

  حرکت مردمی برای تلاوت قرآن به نیت شهدای مقاومت

زمانی که دولت جدید روی کار آمد، یکی از اولویت های اصلی آن حل و فصل اختلافات با همسایگانش بود. ما در دولت قبل با عربستان اختلافاتی داشتیم که یکی از موضوعات اختلاف یمن بود، یکی از اختلافات فاجعه منا بود، یکی از مسائل تعطیلی سفارت عربستان در ایران بود. دولت جدید به این نتیجه رسیده است که اگر بتواند مشکل کشورهای بزرگ خلیج فارس، یعنی عربستان سعودی را حل کند، به احتمال زیاد می تواند مشکل را با بقیه جهان حل کند. بدین ترتیب گفت وگوها و مذاکرات با کشورهایی مانند عربستان سعودی، قطر، عمان و کویت آغاز شد. البته موضوع بحرین نیز نقش مهمی در روابط ما با عربستان داشته است. به همین ترتیب مسئله سوریه نیز یکی دیگر از موضوعاتی بود که موضوع سوریه در آن بسته شد و موضوع بحرین و یمن، فاجعه منا و تعطیلی سفارت عربستان از جمله موضوعاتی است که همچنان باقی مانده است. این مذاکرات صورت گرفته است و ما زمانی می توانیم سیاست همسایگی خود را به بهترین نحو اجرا کنیم که اولاً منطقه امن و با ثباتی داشته باشیم و ثانیاً بتوانیم مشکلات خود و همسایگان خود را حل کنیم و تنش زدایی و سازندگی کنیم. اعتماد

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید