واکسن به جای محدودیت پایگاه اطلاع رسانی رجا

روزهای خوش غیبت کرونا با ثبت نام ایران در فهرست جهانی 15 کشور اول متعهد به زیر رشته های Omicron به پایان رسید. نکته نگران کننده در مورد موج هفتم این بیماری این است که بر اساس اعلام معاون وزیر بهداشت، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور طی هفته منتهی به 10 مرداد 1401 (از 25 تیرماه تا 1 مرداد) به پایین ترین سطح خود رسید، یعنی. 35. به 8 درصد رسید و میزان استفاده از ماسک همچنان کم است و 25 درصد گزارش شده است.

اکنون در چنین شرایطی زیر سویه‌های BA، 4 و BA.5 در کشور شیوع دارند و تعداد مبتلایان و فوتی‌های روزانه کرونا نیز هر روز زیاد است، بنابراین در 24 ساعت گذشته 34 مورد فوتی و 8831 مورد ابتلا به کرونا ثبت شده است. گزارش شده و با همه حساب ها، این تعداد در سه هفته آینده چند برابر خواهد شد. با وجود این نتیجه، جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در روز شنبه استفاده از ماسک در هواپیما، قطار، مترو، اتوبوس و همچنین اماکن مذهبی و هیئت‌های مذهبی را مورد تاکید قرار داد. البته در همان جلسه بر تزریق دوز تقویت کننده واکسن تاکید شد و اعلام شد مراکز واکسیناسیون فعالتر و مراقبت های مرزی به صورت جدی نظارت شود. کاهش حجم محدودیت ها در آخرین پیک نسبت به پیک های قبلی این بیماری، انتقاد برخی رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است.

با شروع هفتمین پیک بیماری، وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون دوزهای تقویت کننده به ویژه افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و سالمندان با چالش بزرگی مواجه است. برخی نیز بر این باورند که ستاد ملی باید بسته های پیچیده ای را ویژه موج هفتم این بیماری تدوین کند. منتقدان سیاست‌های مدیریتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت‌های شدید در اسرع وقت برای محدود کردن زیرشاخه‌های جدید کرونا در کشور هستند. این در حالی است که به گفته اپیدمیولوژیست ها، با ادامه شیوع ویروس کرونا، عموم مردم نمی توانند تعطیلی و سایر محدودیت ها در حوزه کسب و کار و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را تحمل کنند و به طور کلی محدودیت های مرتبط با پیک های قبلی باعث شده است. تحریف شده است. دکتر حمید سوری، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در گفتگو با «ایران» گفت: به جز چین، هیچ کشوری در جهان محدودیت‌های قبلی موج زیرسویه‌های Omicron و توصیه‌های ملی را پس نداده است. ستاد مقابله با کرونا از کارایی لازم برای مقابله با موج اخیر برخوردار است. وی اما از بی توجهی و فراموشی اجرای طرح شهید سلیمانی انتقاد کرد و معتقد است که وزارت بهداشت باید ضمن بازنگری در طرح شهید سلیمانی و فعال سازی پیشگیری از بیماری در جامعه آن را اجرا کند. بیماری رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس را در صدر فهرست افراد مبتلا در اروپا قرار داد، اما همه این دولت ها تمایلی برای ایجاد محدودیت های جدید نشان نداده اند.

  کلیباف: نمایندگان در عزل و نصب دخالت نکنند

اعمال محدودیت های جدید در دراز مدت کارساز نخواهد بود

دکتر کوباد مرادی، پزشک، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه درباره لزوم ایجاد بسته جامع و ایجاد محدودیت های جدید کرونا در هفتمین پیک بیماری به «ایران» گفت: واقعیت این است که همه پیک ها قابل مقایسه نیستند. در حال حاضر شرایط با پیک های قبلی متفاوت است و در پیک های قبلی به ویژه در موج های اولیه به دلیل عدم وجود واکسن و ناشناخته بودن ماهیت بیماری، اعمال محدودیت ها می تواند تا حدودی بیماری را مهار کرده و از شیوع آن جلوگیری کند. . دکتر مرادی افزود: گرچه برخی از سنبله‌ها با واکسیناسیون کنترل شد، اما سویه Omicron نسبت به سویه‌های قبلی میزان بستری و مرگ و میر بیماران کمتری داشت، از سوی دیگر، اکثر یافته‌ها نشان داد که واکسیناسیون باعث کاهش مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان می‌شود. اوج فعلی را نمی توان با پیک های قبلی بیماری مقایسه کرد. نظارت بر وضعیت بیماری و گزارش های منتشر شده از کشورهایی که سیستم مراقبت دقیق تری دارند و آمار آنها قابل اعتماد است نشان می دهد که در کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان زمان اوج گیری آخرین سویه های Omicron بین 4 تا 6 هفته طول کشیده است. به نظر می رسد تجربه کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، انگلیس و آلمان از سویه اخیر Omicron در ایران نیز اتفاق می افتد. اگر شروع پیک بیماری در ایران را 24 تیرماه در نظر بگیریم و با توجه به روند افزایشی پیش بینی می شود در هفته آینده تا 10 روز به اوج برسیم. این می‌تواند معیاری برای مقیاس و قابلیت پیش‌بینی باشد، اگرچه همه شرایط مؤثر بر ساعات اوج مصرف در این کشورها قابل مقایسه نیستند.

  دستور رئیس جمهور برای بررسی وضعیت خودروهای انبار شده در گمرک

این اپیدمیولوژیست فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و تزریق تقویت کننده برای افراد مبتلا به بیماری های همراه و سالمندان را مهمترین توصیه علمی در شرایط کنونی عنوان می کند و می گوید: چین سیاست کووید صفر را اجرا کرده و شانگهای برای بیشتر موارد تعطیل است. یک ماه این اتفاق در حالی افتاد که همه مردم واکسینه شده بودند. در نیوزلند با وجود آمار بالای سه تزریق واکسن و کنترل مرزی، تعداد مبتلایان و مرگ و میرها در هفتمین پیک بیماری بسیار بالا بود.

به گفته دکتر مرادی، با تجربه و دانش روز دنیا نمی توان سیاست قرنطینه را به طور کامل و طولانی مدت اجرا کرد و مطمئن بود که این بیماری در آینده گسترش نخواهد یافت. انتظار تعطیلی و تعطیلی بیش از حد مراکز آموزشی در شرایط فعلی توصیه نمی شود. اکثر کشورهای جهان در موج اخیر این سیاست را اتخاذ نکرده اند. لذا توصیه می شود رسانه ها به جای ایجاد رعب و وحشت و فشار بر دولت، بر تزریق دوزهای تقویت کننده به سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری های همراه، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک در محیط های بسته و پرهیز از ازدحام و حضور در اجتماعات بزرگ تمرکز کنند. مهمترین توصیه در شرایط کنونی حفاظت و ایزوله سازی افراد آسیب پذیر در برابر این بیماری است.

طرح شهید سلیمانی تنها بسته جامع مدیریت اپیدمی است

دکتر حمید سوری، رئیس کارگروه سلامت و پیشگیری ستاد عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفت: استفاده برخی از رسانه ها و مسئولان کشور از عناوینی مانند پایان اپیدمی، منجر به این موضوع شده است. عادی سازی در جامعه به «ایران» گفت: این تصور که ویروس کرونا در آخرین نفس خود است، منجر به تقویت عادی سازی در جامعه می شود. در یک بیماری همه گیر، زمان مهم است زیرا تغییرات اپیدمی بسیار سریع و پویا است و ما نمی توانیم تصمیمات دو ماه پیش را در شرایط فعلی اعمال کنیم. می‌گوید: وزارت بهداشت باید تیم واکسن سریع را فعال کند، زیرا جایگاه تیم واکسن سریع خارج از درمان معاونت است و این تیم باید در حوزه معاونت بهداشتی و به منظور مداخلات مناسب و به موقع با توجه به شرایط و به سرعت. وضعیت نابسامان آزمایش‌های انبوه کرونا نیز باید ساماندهی شود تا میزان خطر در جامعه اندازه‌گیری و بر اساس آن برنامه‌ریزی شود تا معیشت و اقتصاد مردم آسیب نبیند و آثار زیانبار این همه‌گیری به حداقل برسد. این طرح مربوط به آذر 1400 است که این طرح باید با توجه به شرایط جامعه به روز شود و اولویت ها با توجه به شرایط زمان شکل بگیرد. از سوی دیگر باید ایرادات و ابهامات طرح بررسی شود. طرح شهید سلیمانی تنها بسته جامع مدیریت اپیدمی است و تا زمانی که بتوانیم اثربخشی مداخلات را بسنجیم، همچنان با آمارهای متناقضی مواجه خواهیم بود. نشان داده شده است که برخی از مداخلات تاثیری بر کنترل بیماری ندارند، اما بازگرداندن آنها اتلاف منابع است.

  اردوغان به تبریز پناه آورده بود!

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید