واکنش آمریکا و اروپا به تهدید اتمی پوتین

11295 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از یورونیوز، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به ABC گفت: این لفاظی غیرمسئولانه از سوی یک قدرت هسته ای است.

وی افزود: ما تا جایی که می توانیم وضعیت راهبردی آنها را رصد می کنیم تا در صورت لزوم بتوانیم وضعیت خود را تغییر دهیم اما در حال حاضر هیچ نشانه ای از چنین نیازی وجود ندارد.

جان کربی در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم بسیج 300 هزار نیروی نظامی از ذخیره رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: انتظار داشتیم.

دریاسالار سابق ارتش آمریکا همچنین گفت: چنین تصمیمی بدون شک نشان می دهد که او (ولادیمیر پوتین) قصد دارد برنامه نظامی خود را تا پایان پیش ببرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سپس افزود: ولادیمیر پوتین “مشکل با پنهان کردن خدمت سربازی خود دارد، او حتی مجروحان را مجبور به بازگشت به جنگ می کند، بنابراین واضح است که او مشکل استخدام دارد.”

رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی دستور “بسیج محدود” از 300 هزار نیروی ذخیره و تعیین برخی از سربازان وظیفه با تجربه نظامی را صادر کرد.

به گفته تحلیلگران، این تصمیم فرصتی برای تشدید درگیری ها و احتمالا طولانی شدن جنگ در اوکراین فراهم می کند.

رئیس جمهور روسیه همچنین با اشاره به آمادگی کشورش برای استفاده از سلاح هسته ای در جنگ تاکید کرد: این یک بلوف نیست.

زلنسکی: من معتقد نیستم که روسیه از سلاح هسته ای استفاده می کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به تهدید هسته ای ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تاکید کرد که به استفاده مسکو از تسلیحات هسته ای در جنگ اوکراین «باور» ندارد.

  با حکم رئیس جمهور به سمت قائم مقام بانک مرکزی منصوب شد

رئیس جمهور اوکراین در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی آلمانی گفت: من باور ندارم که از این سلاح ها استفاده شود. من باور ندارم که جهان اجازه چنین اتفاقی را بدهد.”

ناتو “لفاظی های خطرناک هسته ای روسیه” را محکوم کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه آنچه را که وی «لفاظی خطرناک هسته‌ای» ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواند، محکوم کرد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و ایالات متحده آمریکا به سرعت واکنش نشان دادند و اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین مبنی بر اینکه کشورش آماده استفاده از “همه ابزار” در زرادخانه خود است را محکوم کردند.

دبیرکل ناتو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با اشاره به اینکه این گونه تهدیدات جدید نیست و ولادیمیر پوتین تاکنون بارها آن را تکرار کرده است، یادآور شد: ما آرامش خود را حفظ کرده و به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد. او داد.”

واکنش رهبران اروپایی: اظهارات پوتین زاییده وحشت اوست

نمایندگان بلندپایه سیاسی سه کشور عضو اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین، مواضع اعلام شده از سوی رئیس کرملین را بیانگر ترس و وحشت وی دانسته و بر ادامه حمایت از کیف تاکید کردند.

نخست وزیران بلژیک و هلند و همچنین رئیس شورای اتحادیه اروپا این واکنش را در واکنش به آخرین تهدیدات هسته ای ولادیمیر پوتین و همچنین بخشی از بیانیه وی به لزوم فراخوان نیروهای ذخیره بیان کردند. و از طرح الحاق بخش هایی از شرق اوکراین به کشورش حمایت کند. آنها انجام دادند

مارک روته، نخست وزیر هلند گفت: این همه نشانه وحشت است. لفاظی‌های او درباره سلاح‌های هسته‌ای چیزی است که قبلاً بارها شنیده‌ایم و ما را ناامید می‌کند.

  مشاور عالی و بازرس ویژه وزیر راه و شهرسازی کجا دستگیر شد؟

در واکنش به تهدیدات هسته ای ولادیمیر پوتین، همتای بلژیکی وی الکساندر دو کروا خواستار آرامش و واکنشی غیر تحریک آمیز و در عین حال ادامه حمایت از اوکراین شد.

در همین راستا چارلز میشل، رئیس شورای اروپا تاکید کرد که کشورهای اروپایی از حمایت از اوکراین هراسی ندارند.

به گفته وی: در این جنگ تنها یک متجاوز وجود دارد که آن روسیه است و یک کشور مورد تجاوز که اوکراین است. هیچ وقفه ای در حمایت اتحادیه اروپا وجود نخواهد داشت.

در حالی که دو کشور بزرگ اروپایی، آلمان و فرانسه، هنوز واکنشی به اظهارات اخیر رئیس جمهور روسیه نشان نداده اند، کمیسیون اروپا تهدید هسته ای وی را “قمار هسته ای بی پروا” ولادیمیر پوتین خوانده است.

پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی کمیسیون اروپا گفت: پوتین در حال پذیرفتن ریسک هسته ای است. او از عنصر هسته ای به عنوان بخشی از زرادخانه تروریستی خود استفاده می کند و این غیرقابل قبول است.

به گفته سخنگوی سیاست خارجی کمیسیون اروپا، این اظهارات نشان می دهد که «پوتین علاقه ای به صلح ندارد و به دنبال تشدید این جنگ تهاجمی است».

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید