واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در جلسه شورای حقوق بشر

9240 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله، سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و تصویب آن در جلسه شورای حقوق بشر را که کاملا قانونی و فاقد مشروعیت بود، رد کرد. وی گفت: این قطعنامه توسط بریتانیا و دیگر کشورهای غربی تهیه شده است و ادعاهای بی اساس مبتنی بر اطلاعات نادرست و مغرضانه را تکرار کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش غرب برای ادامه پروژه ایران هراسی و افترا در ایران، گفت: کشورهایی که سابقه طولانی در نقض فاحش حقوق بشر از جمله فروش سلاح به رژیم های مستبد، اشغالگر و متجاوز دارند، از حقوق بشر استفاده می کنند. جاه طلبی ها و نیات سیاسی خود را ترویج کرده اند.

وی افزود: این گونه اقدامات غیراخلاقی و ناروا نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهان نمی کند، بلکه تنها باعث پرورش کلیشه های منفی و برچسب های سیاسی علیه ملت ها می شود و به معنای واقعی حقوق بشر آسیب جدی وارد می کند. . است.

حاتب زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران اقدامات دولت انگلیس و سایر بنیانگذاران این قطعنامه را که مصداق بارز سوء استفاده از مفاهیم و ارزش های متعالی حقوق بشر برای دستیابی به اهداف کوته بینانه سیاسی است، محکوم می کند و می داند. فاقد هرگونه اعتبار قانونی است.»

حاتب زاده افزود: در این مصوبه ماموریت گزارشگر ویژه توسعه یافته است. گزارشگر ویژه که چندین گزارش اخیر ارائه کرده است، نشان داده است که بر اساس دستور کار بنیانگذاران انگلیسی، آمریکایی و صهیونیستی عمل می کند و از سازوکارهای سازمان ملل برای حقوق بشر استفاده می کند.

  ماجرای خشم شهید همدانی از رفتار فرزندش

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آنچه در سال های اخیر در قطعنامه های شورای حقوق بشر رخ داده است در واقع اتهام یک جانبه بانیان این قطعنامه به جمهوری اسلامی ایران است. یا بنشینید درباره وضعیت حقوق بشر در یک کشور قضاوت کنید، اما باید پاسخگوی جنایات خود در نقض فاحش حقوق بشر باشید.

حاتب زاده افزود: همانطور که بارها تاکید شده است، تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای کشوری مانند ایران اساسا غیرموجه و غیرسازنده است. کشوری که با وجود فشارهای سرکوبگرانه تروریسم اقتصادی آمریکا، همواره به تعهدات خود در قبال شهروندان و جامعه جهانی عمل کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک مردم سالاری دینی است که در چارچوب تعهدات دینی و پایبندی به قانون اساسی، قوانین عادی و معاهدات بین‌المللی، گامی در جهت توسعه و ارتقای حقوق بشر در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. سطوح بین المللی . . آن را گرفته و عملاً متعهد به رعایت آن است.

حاطب زاده افزود: حامیان این قطعنامه در درجه اول باید اقدامات دولت آمریکا به دلیل تروریسم اقتصادی و تشدید تحریم‌های یکجانبه و سرکوبگرانه و تأثیر مخرب آن بر دسترسی ایرانیان به نیازهای اولیه مانند تجهیزات و اقلام پزشکی در دوران کرونا را محکوم کنند. و این گونه تلاش ها برای تغییر موضع متهم و شاکی به نفع بانیان این مصوبه نخواهد بود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید