واکنش کارگران به صالح آبادی: اثر تورمی دستمزدها 3 تا 5 درصد است

گروه اقتصادی – رجانیوز: نماینده کارگران در بازار کار معتقد است افزایش دستمزدها عامل اصلی تورم نیست. تورم باعث افزایش دستمزدها برای پوشش هزینه های زندگی می شود.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش تسنیم، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی درباره افزایش تورم ابتدای سال اعلام کرد که ارتقای یارانه ها، افزایش 57 درصدی دستمزدها در شورای عالی کار و … تغییر پایه وظیفه باعث افزایش تورم شد که در ابتدای سال جاری افزایش یافت اما این افزایش در سال آینده رخ نخواهد داد و نرخ تورم کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که مردادماه امسال علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزارت کار اعلام کرد: برخی نیز اعلام کردند که افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران اثر تورمی دارد، اما تحلیل کارشناسان نشان می دهد که تورم زا است. اثر این افزایش تنها سه است. پنج درصد بود و قطعا نقدینگی بازار و مسائل مختلف مربوط به دلار تاثیر بیشتری بر تورم داشت.

وی همچنین گفت: قبل از افزایش 57 درصدی دستمزد، کارگران تمایلی به کار با دستمزدهای پایین در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نداشتند و ترجیح می‌دادند برای کسب درآمد بیشتر به مشاغل دیگری در فضای مجازی بروند که این امر به ضرر بخش تولیدی است. .

وی افزود: در حالی که برخی اعلام کرده اند این افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران باعث تعدیل کارگران کارخانه می شود، بررسی های هفتگی بازار کار ما نشان می دهد که میزان تعدیل نیروی کار در واحدهای تولیدی در سال جاری نسبت به مدت مشابه گذشته کمتر است. سال، تاریخ 20 درصد کاهش یافته است.

  روند فروش نفت ایران با وجود تحریم ها چگونه افزایش یافته است؟

راستی فرد گفت: بررسی ها در شورای عالی کار نشان می دهد که سهم دستمزد در افزایش تولید کمتر از 10 درصد است. یکی از دغدغه های اصلی جامعه کارگری تنظیم روابط کارگر و کارفرما است و در این زمینه باید به امنیت کار، معیشت و مسکن کارگران توجه ویژه شود.

پس از اینکه رئیس کل بانک مرکزی افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران را یکی از دلایل تورم امسال عنوان کرد، نمایندگان کارگران واکنش نشان دادند.

*تورم ناشی از دستمزد کارگران نیست

حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در واکنش به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه کشور ما وابسته به درآمدهای ارزی است، افزایش نرخ ارز یکی از عوامل اصلی تورم است. شاید افزایش 57 درصدی دستمزدها بر تورم تأثیر داشته باشد، اما علت اصلی آن نیست.

وی با بیان اینکه در شرایطی که تورم بر جامعه حاکم است راه دیگری برای اداره امور شهروندان وجود ندارد افزود: نوسانات قیمت ارز از بعد سیاسی و اقتصادی بر مولفه های اقتصادی تاثیر می گذارد. بنابراین عوامل مهم تری نسبت به دستمزد وجود دارد که باعث تورم شده است.

حاج اسماعیلی گفت: با افزایش نرخ دلار همه کالاها گران می شوند. مشکل اینجاست که وقتی بازار تعادل لازم را پیدا کرد حتی با سیاست های بخشنامه ای امکان بازگشت قیمت ها به سطح قبلی وجود ندارد و خود این مشکل باعث تورم می شود.

این فعال بازار کار افزایش دستمزدها را ناشی از افزایش تورم عنوان کرد و در واقع به دلیل تورم مجبور به افزایش دستمزدها برای جبران و حمایت از معیشت مردم هستیم و ادامه داد: حذف ارز 4200 همراه با نوسانات نرخ ارز. کسری بودجه درآمد ارزی و درآمد نفتی از مهمترین عوامل تورم هستند.

  بیماری های آنلاین!

دیدگاهتان را بنویسید