ورود مجلس به بحث گرد و غبار

مجلس این موضوع را برای اجرای قانون هوای پاک و مقابله با هر سهل انگاری پیگیری می کند.

به گزارش رجانیوس به نقل از مهر، سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس درباره ورود ریزگردها به پایتخت گفت: اطلاع دادند.

وی گفت: از سوی دیگر اطلاعات ایستگاه های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می شد که یا از طریق علوم پزشکی اطلاع رسانی عمومی بود یا خود سازمان محیط زیست به سرعت وضعیت را اعلام می کرد که متاسفانه سامانه گرد و غبار عمومی برای چند ساعت اطلاعات عمومی را ارائه نکرد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه تصمیمات باید پیشگیرانه باشد، گفت: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل برگزار شود.

وی به اعتبارات مقابله با ریزگردها اشاره کرد و تصریح کرد: متأسفانه دولت هم در بودجه سال گذشته و هم در سال جاری هرگونه شایستگی برای مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرده است!

رفیعی گفت: اگرچه مبادی ورودی به این موضوع از مرزهای غربی، جنوبی و جنوب غربی است و اکثر مراکز خارجی هستند، اما قاعدتا باید بودجه لازم برای برنامه های آتی تخصیص داده می شد که متأسفانه از سوی مرکز ملی غفلت شد. برای محیط زیست روشن نیست که چرا این درخواست خاص برای بودجه برای مقابله با این معضل در شرایط بحرانی دنبال نشده است.

وی با اشاره به مصوبات سال گذشته فراکسیون محیط زیست در خصوص آلودگی هوای تهران، گفت: از این رو ایستگاه های پایش کیفیت هوا باید مرتب به روز و کالیبره شوند.

  تورم لوازم خانگی بیش از 40 درصد

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بر لزوم رایزنی جدی دیپلماتیک و گرد و غبار تاکید کرد و گفت: بعید است در تابستان و پاییز به وضعیت بحرانی هشدارها و اضطراری مستمر برسیم و قطعا با مشکل جدی مواجه خواهیم شد. اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران.

وی با تاکید بر اینکه مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیش از هر چیز نیازمند توان مدیریتی است، گفت: آلودگی هوا مستلزم کنترل واحد است و عدم کنترل واحد در این حوزه بسیار مشهود است.

رفیعی از پیگیری موضوع ریزگردها در فراکسیون محیط زیست مجلس خبر داد و تصریح کرد: مجلس در راستای اجرای قانون هوای پاک و برخورد با هرگونه سهل انگاری در مدیریت آلودگی هوا این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید