وزارت امنیت: روند واردات خودرو آغاز شده است

15443 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به انتشار مطلبی در یکی از روزنامه ها با عنوان «امسال واردات خودرو مستثنی شده است» توضیحاتی ارائه کرده است.

بر اساس توضیحات مرکز ارتباطات وزارت حراست، پس از تصویب آیین نامه اولیه در هیات وزیران، تهیه دستورالعمل اجرایی در سرویس تخصصی خودرو این وزارتخانه آغاز شده است. دستورالعمل‌هایی در کارگروه‌های تخصصی با حضور واردکنندگان، خودروسازان، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی تدوین شد و همزمان از شرکت‌هایی که طرح واردات را در دستور کار خود داشتند، درخواست شد طرح‌های خود را به سازمان خودروسازی وزارت کشور ارسال کنند. امنیت.

پس از دریافت، به درخواست آنها رسیدگی شده و طبق مقررات واردات و دستورالعمل های اجرایی آیین نامه هم اکنون فرآیند واردات آغاز شده است.

بر اساس دستورالعمل آیین نامه واردات خودرو، بحث سود بازرگانی بر اساس کتاب قانون صادرات و واردات و سود تجارت مطابق آنچه تاکنون وجود داشته در نظر گرفته شده و سود شرکت سود متعارف خواهد بود اما با توجه به نامشخص بودن بازار در بخش خودرو، بحث تقاضا و قیمت نیز در نظر گرفته شده و خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه می شود و مابه التفاوت قیمت پایه همراه با سود معاملات و سود عادی شرکت به قیمتی که در بورس فروخته می شود فروخته می شود که به عنوان سود قطعی از سوی دولت پذیرفته می شود. به این ترتیب خودرو در بورس به فروش می رسد و سازمان بورس قیمت محصول را بر اساس قیمت بالا و هزینه حمل و نقل می پردازد که با سود بازرگانی دولت و گمرک و همچنین صرفه جویی می شود. سود شرکت ، سازمان بورس تحت عنوان سود تجاری ثابت پرداخت می کند.

  درخواست اردوغان برای جذب پول عربستان

بر این اساس محصولات خودرویی به دست مردم می رسد، واسطه گری کاهش می یابد و سود تجارت در بخش های مرتبط با فناوری خودرو هزینه می شود. همچنین با توجه به داغ بودن بازار خودرو نیاز به فروش خودرو در بورس داریم.

در واقع سازمان ها و ادارات مختلف در اقتصاد کلان کشور موثر هستند و در این موضوع تاثیرگذار هستند و فقط وزارت حریم خصوصی نمی تواند آنها را کنترل کند.

وزارت امنیت همچنین تاکید کرد: نکته بعدی در مورد سقف 10 و 20 هزار دلار است. با توجه به اینکه هدف اصلی از واردات مرحله اول دسترسی عموم مردم به خودروهای وارداتی است و همچنین با توجه به اینکه سقف ارزی اختصاص داده شده برای این امر معادل یک میلیارد دلار است، بنابراین تعداد خودروهایی که وارد بازار می شوند، می باشد. مناسب است و نیاز به تعیین سقف قیمت برای محصولات خودرویی وجود دارد.

با در نظر گرفتن تلاش های وزارت امنیت، به دنبال این هستیم که بتوانیم در مدت زمان کوتاهی به واردکنندگان کمک کنیم تا در بخش خودرو واردات انجام دهند. با این حال، سال هاست که واردات قانونی نبوده و سیستم ها نیاز به به روز رسانی و اصلاح دارند.

منبع: ایرنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید